Fortuna: Przyszły sezon będzie jeszcze lepszy dla naszych skoków

Wojciech Fortuna ocenił, że sezon zakończony w niedzielę konkursem w Planicy był dla polskich skoków narciarskich wspaniały. Biało-Czerwoni m.in. wygrali Puchar Narodów, Kamil Stoch zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i był trzeci w lotach.

Wspaniały, bardzo udany sezon dla całej naszej ekipy i to począwszy już od wygranej Maćka Kota w Letniej Grand Prix, przez fenomenalny sukces w Turnieju Czterech Skoczni ze zwycięstwem Kamila Stocha i drugim miejscem Piotrka Żyły. No i mistrzostwa świata z wygraną drużyny i brązem Piotrka, a gdy do tego dodać pojedyncze, jakże udane konkursy i życiowe rekordy, to mamy wręcz sezon - marzenie - nie krył radości mistrz olimpijski z Sapporo (1972).

Już dzisiaj Fortuna jest pełen optymizmu przed przyszłorocznymi igrzyskami w Korei. - To będzie drugi sezon szkoleniowy Stefana Horngachera, więc może być tylko lepiej. Jeżeli jeszcze Austriak do tej podstawowej czwórki podciągnie poziomem Jaśka Ziobro, Klimka Murańkę czy Stefana Hulę, to jestem spokojny, że tych najpiękniejszych dla kibica emocji w sezonie 2017/18 nie zabraknie - podkreślił.

Były skoczek dodał, że liczy także na - jak to określił - wyciągnięcie z dołka tzw. zaplecza. - Tu mamy Adama Małysza, pomagają mu świetni trenerzy, więc moim zdaniem będzie dobrze. Gdyby jeszcze udało się mocno skupić na dziewczynach, to byłaby dla mnie pełnia szczęścia - tu przecież uciekają nam medale, chociażby w konkursach mieszanych! Mamy zdolne dziewczyny, tylko trzeba je odpowiednio przygotować do startów w światowej elicie - podsumował Fortuna.

Zdobywając Puchar Narodów Polacy w 32 z 33 zaplanowanych konkursach wywalczyli 5833 punkty. O 247 mniej zgromadzili Austriacy, a na trzecim stopniu podium ze stratą 320 pkt stanęli Niemcy. Indywidualnie w pucharowym rankingu Stoch zajął drugie miejsce ustępując Stefanowi Kraftowi (1665 pkt) jedynie o 141 punktów. Na najniższym stopniu podium stanął Norweg Daniel Andre Tande (1201 pkt).

Na bardzo wysokim, piątym miejscu uplasował się Kot, Żyła był 11., Kubacki 19., Ziobro 31., Hula 32., Aleksander Zniszczoł 62., a Murańka 65. W klasyfikacji generalnej w lotach narciarskich Stoch zajął trzecie miejsce. Na pierwszym ponownie znalazł się Kraft, a na drugim stanął Niemiec Andreas Wellinger. Pozostali Polacy zajęli odpowiednio: 10. Żyła, 13. Kot, 18. Kubacki i 27. Ziobro.