ME w ciężarach: Tytuł w +105 kg dla Tałachadze, Dołęga dziewiąty

Gruzin Łasza Tałachadze uzyskał w dwuboju 467 kg i zwyciężył w chorwackim Splicie w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii +105 kg. W rwaniu wynikiem 217 kg ustanowił rekord świata. Daniel Dołęga (Budowlani Opole) uzyskał 393 kg i zajął 9. miejsce.

Na drugiej pozycji uplasował się Ormianin Gor Minasjan - 446 kg, a na trzeciej jego rodak Ruben Aleksanjan - 434 kg.

Po rwaniu prowadził Tałachadze z rezultatem 217 kg, drugi był Minasjan - 211 kg, a trzeci Gruzin Irakli Turmanidze - 201 kg. Dołęga plasował się na 11. pozycji z rezultatem 180 kg. Polak w pierwszym podejściu zaliczył 175 kg, w drugim spalił 180, ale w trzecim bój zaliczył.

Tałachadze rekord świata poprawił o jeden kilogram. Poprzedni wynosił 216 kg, należał do Irańczyka Behdada Salimiego i był ustanowiony podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Po rwaniu z walki wycofał się jeden z kandydatów do miejsca na podium Turmanidze, który doznał kontuzji barku.

W podrzucie ponownie na pomoście brylował nowo kreowany rekordzista świata w rwaniu. Tałachadze zaliczył trzy podejścia do 238, 245 i 250 kg i był jednym zawodnikiem w grupie A, który nie spalił żadnej z sześciu prób. Minasjan miał cztery udane (dwa w podrzucie spalił), Aleksjan trzy (dwa w rwaniu i jedno w podrzucie spalił).

Dołęga, najmłodszy brat trenera kadry Roberta, zaliczył na początek 213 kg, ale podejścia do 221 i 222 kg nie były udane.

Mistrz Europy pokazał, że doskonała forma podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie ustanowił rekord świata w dwuboju - 473 kg i triumfował zdobywając złoty medal, nie była chwilowa.

Największym przegranym zawodów w Splicie jest Rosjanin Rusław Albegow, mistrz świata z 2014 roku. W Chorwacji miał być głównym kandydatem do miejsce na podium, ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji z rezultatem 433 kg. Trzy lata temu w Ałmatach, gdy zdobył tytuł, osiągnął 462 kg.

Reprezentacja Polski na ME w Splicie wywalczyła trzy medale. Złoty zdobyła Joanna Łochowska (UKS Zielona Góra, kat. 53 kg), a brązowe - Krzysztof Zwarycz (Budowlani Opole, 85 kg) i Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole, 105 kg).