Hokejowe MŚ: Polki przegrały z Chinkami 0:6 i spadły

Hokejowa reprezentacja Polski kobiet przegrała w Katowicach z Chinami 0:6 (0:1, 0:4, 0:1) w ostatnim meczu mistrzostw świata Dywizji 1B. Turniej wygrała Słowacja i awansowała do Dywizji 1A. Polki zajęły ostatnie miejsce i spadły do Dywizji 2A.

Bramki: 0:1 Minghui Kong (16), 0:2 Xin Fang (22), 0:3 Naiyuan Tian (24), 0:4 Di Deng (26), 0:5 Xin He (40), 0:6 Naiyuan Tian (50).

Podczas majowego kongresu IIHF (Międzynarodowej Federacji Hokeja) ma być rozważane poszerzenie liczebności kobiecej elity. Jeśli taka decyzja zapadnie, zmieni się układ w niższych dywizjach i w efekcie nikt z Dywizji 1B nie spadnie.

Polki zaczęły udział w turnieju od porażki ze Słowaczkami 2:7, potem pokonały po rzutach karnych ekipę Kazachstanu 4:3, przegrały z Włoszkami 1:3 i Łotyszkami 4:5.

W efekcie tylko zwycięstwo za trzy punkty dawało biało-czerwonym pewne utrzymanie.

W pierwszej tercji groźniejsze były ataki Chinek, polska bramkarka Martyna Sass miała sporo okazji do zaprezentowania swoich umiejętności. W 16 minucie przegrała pojedynek sam na sam z Minghui Kong. Chinki także po przerwie nacierały i podopieczne trenera Grzegorza Klicha również drugą część spotkania zaczęły od strat. Po niespełna sześciu minutach wynik brzmiał już 0:4. Polski szkoleniowiec zdecydował wtedy o zmianie bramkarek – Martynę Sass zastąpiła Gabriela Mizera, która skapitulowała 11 sekund przed końcem drugiej tercji.

Spotkanie było praktycznie rozstrzygnięte. Chinki w trzeciej tercji dołożyły jeszcze jedno trafienie i wygrały 6:0.

W styczniu juniorska kadra Polski, też prowadzona przez Klicha, zajęła na tym samym katowickim lodowisku trzecie miejsce w mistrzostwach świata U-18 Dywizji 1 B. Młodzież w ostatnim spotkaniu pokonała Chiny 1:0, w piątek seniorki musiały uznać wyższość rywala.

We wcześniejszych piątkowych środowych meczach Kazachstan pokonał Włochy 2:1 (1:0, 1:1, 0:0), a Słowacja wygrała z Łotwą 8:0 (1:0, 4:0, 3:0).

Biało-czerwone rok wcześniej wywalczyły awans na ten poziom, zajmując pierwsze miejsce w MŚ Dywizji 2A w słoweńskim Bledzie. Słowacja była spadkowiczem z Dywizji 1A.