Wysoka stawka 37. derbów Dolnego Śląska

W sobotę KGHM Zagłębie Lubin i Śląsk Wrocław zmierzą się w 37. derbach Dolnego Śląska w piłkarskiej ekstraklasie. Goście szykują się do walki o utrzymanie, a gospodarze mają jeszcze szanse na miejsce w górnej ósemce po sezonie zasadniczym.

Do tej pory zespoły Śląska i Zagłębia w ekstraklasie zmierzyły się 36 razy, ale na boisku stanęły naprzeciw siebie 35-krotnie. Pod koniec sezonu 1996/97 wrocławska drużyna z powodów finansowych została wycofana z ligi i pojedynek z lokalnym rywalem w ostatniej kolejce nie został rozegrany. Lubinianom przyznano walkower, a Śląsk spadł do niższej klasy.

Bilans dotychczasowych potyczek jest niemal równy. Zagłębiem zwyciężyło w 15 spotkaniach, Śląsk - w 14, a siedem razy był remis. Ostatni mecz, rozegrany w rundzie jesiennej w stolicy Dolnego Śląska, wygrali wrocławianie 2:1. Mecz miał swój dramatyzm, bo do przerwy prowadził zespół trenera Piotra Stokowca, ale dwa gole miejscowych w końcówce odwróciły losy pojedynku.

W Lubinie najchętniej wspominają jednak mecz z jesieni 1992 roku, kiedy Zagłębie wygrało aż 7:0. Za to w listopadzie 2011 roku najbardziej spektakularne zwycięstwo odniósł Śląsk, który na boisku rywala pokonał go 5:1.

Mecz, który zapisał się obu klubom mocno w pamięci, został rozegrany w maju 2001 roku w Lubinie. Gospodarze do przerwy prowadzili 1:0, ale ostatecznie przegrali 1:3. Rozwścieczeni miejscowi kibice, którzy oskarżali swoich piłkarzy o odpuszczenie w drugiej połowie spotkania, wrzucili do klubowego budynku gaz łzawiący i pomeczowa konferencja została zorganizowana na murawie.

Jest duża szansa, że sobotnie starcie też będzie długo pamiętane, bo zadecyduje o tym, czy Zagłębie znajdzie się po sezonie zasadniczym w górnej połowie tabeli. Śląsk po ostatnim remisie z Górnikiem Łęczna (2:2) już stracił szansę na grupę mistrzowską i pozostaje mu walka o utrzymanie. Lubinianie mają na koncie cztery porażki z rzędu, po których zsunęli się na 10. miejsce i nawet jeżeli wygrają, nie będą pewni gry w górnej ósemce, bo muszą liczyć na korzystne wyniki w innych spotkaniach.

Derby zapowiadają się bardzo ciekawie i jest duża szansa, że kibice obejrzą przynajmniej jednego gola, bo ostatni raz starcie Śląska z Zagłębie zakończyło się bezbramkowym remisem w 1992 roku.

Początek meczu w Lubinie, jak i pozostałych w ostatniej kolejce, w sobotę o godzinie 18.