Borussia Dortmund w finale Pucharu Niemiec! Bezbarwny "Lewy"

Borussia Dortmund pokonała na wyjeździe Bayern Monachium 3:2 i po świetnej pogoni zameldowała się w finale Pucharu Niemiec. Goście przez większą część spotkania dzielnie bronili się przed atakami Bawarczyków, którzy w drugiej połowie zostali skarcenie przez piłkarzy BVB. Zwycięskiego gola na wagę finału z Eintrachtem Frankfurt strzelił Ousmane Dembele. W barwach Borussii zagrał Łukasz Piszczek, a w ekipie gospodarzy Robert Lewandowski.

Bayern i Borussia w ostatnich latach dostarczały niemieckim kibicom najwięcej emocji na europejskiej arenie i zawsze z niecierpliwością czekało się na bezpośrednie starcia tych drużyn. Ostatnio byliśmy świadkami takiego pojedynku w rozgrywkach Bundesligi, a do starcia doszło 8 kwietnia na Allianz Arena. Bayern gładko pokonał wtedy rywali z Zagłębia Ruhry 4:1, a dwa trafienia dla gospodarzy zaliczył wtedy Robert Lewandowski.

Półfinał Pucharu Niemiec również rozegrany został na stadionie w Monachium, a o promocji do finału zadecydować miało tylko jedno spotkanie. Podobnie jak w ligowym meczu, w składzie Bayernu nie znalazł się Manuel Neuer, który w rewanżu LM z Realem złamał kość w stopie. Oprócz Neuera, Carlo Ancelotti miał jednak do dyspozycji wszystkich graczy z Lewandowskim na czele i wystawił na Borussię wszystkie największe armaty.

Trener BVB Thomas Tuchel miał większe problemy z urazami w swojej ekipie i nie mógł skorzystać z czterech ważnych piłkarzy: Mario Goetze, Andre Schurrle, Nuriego Sahina i Marca Bartry. Mimo takich kłopotów dortmundczycy w lidze grali ostatnio jak z nut i niedawno wskoczyli na trzecie miejsce w Bundeslidze wyprzedzając Hoffenheim. Pewnym punktem Borussii był Łukasz Piszczek, który także w Monachium zaprezentował swoją wysoką formę.

W 19. minucie BVB wyszła na prowadzenie po trafieniu Marco Reusa. Wykorzystał on błąd Javiego Martineza, który podał piłkę rywalowi. Ale właśnie ten hiszpański obrońca doprowadził dziesięć minut później - strzałem głową - do wyrównania. Na 2:1 dla gospodarzy podwyższył inny defensywny zawodnik - Mats Hummels.

Wydawało się, że Bayern nie odpuści i w drugiej połowie dokończy egzekucję. I był blisko - Lewandowski miał przynajmniej dwie bardzo dobre okazje, a holenderski skrzydłowy Arjen Robben przy jednej akcji trafił w słupek. Nie mylili się za to piłkarze BVB, a bohaterem był Francuz malijskiego pochodzenia Ousmane Dembele. 19-latek najpierw idealnie dośrodkował do Pierre-Emericka Aubameyanga (69), a pięć minut później sam wpisał się na listę strzelców.

Bayern wyraźnie tkwi w kryzysie. To piąty z rzędu mecz mistrza Niemiec bez wygranej. Można już powiedzieć, że to jeden z najgorszych sezonów bawarskiej ekipy od kilku lat. W Lidze Mistrzów podopieczni Carlo Ancelottiego odpadli w ćwierćfinale (po dwumeczu z Realem Madryt), a walka o mistrzostwo nadal trwa. Wprawdzie w niemieckiej ekstraklasie mają bezpieczną przewagę ośmiu punktów nad RB Lipsk, ale w głównej mierze zawdzięczają to wpadkom rywali, aniżeli własnej postawie.

Dzień wcześniej udział w finale zapewnił sobie Eintracht Frankfurt, który na wyjeździe pokonał po rzutach karnych Borussię Moenchengladbach 7-6. Po dogrywce było 1:1. Finał odbędzie się 27 maja w Berlinie.

Bayern Monachium - Borussia Dortmund 2:3 (2:1)
Bramki: Javi Martinez 28', Mats Hummels 41' - Marco Reus 19', Pierre-Emerick Aubameyang 69', Ousmane Dembele 73'

Bayern Monachium: Sven Ulreich - Philipp Lahm, Javi Martinez, Mats Hummels (61' Jerome Boateng), David Alaba - Xabi Alonso (79' Thomas Mueller), Arturo Vidal - Arjen Robben, Thiago Alcantara, Franck Ribery (86' Douglas Costa) - Robert Lewandowski.
Borussia Dortmund: Roman Burki - Łukasz Piszczek (80' Christian Pulisić), Sokratis Papastathopoulos, Sven Bender, Marcel Schmelzer - Julian Weigl, Raphael Guerreiro (46' Erik Durm), Ousmane Dembele, Gonzalo Castro, Marco Reus (90' Matthias Ginter) - Pierre-Emerick Aubameyang.

Żółte kartki: Arjen Robben, Xabi Alonso (Bayern Monachium) oraz Julian Weigl, Ousmane Dembele, Roman Burki (Borussia Dortmund).

Borussia w finale Pucharu Niemiec!

Durm leży na murawie po kolejnym brzydkim faulu graczy Bayernu.

Minuta do końca i jeszcze żółta kartka dla Burkiego!

Martinez trafił łokciem Schmelzera i sędzia słusznie przerwał akcję Bayernu w zarodku.

Strzał Weigla z dystansu, ale nad bramką. I wracają goście pod własne pole karne.

Zmiana w BVB i lecą kolejne sekundy - Ginter za Reusa.

Aż pięć minut doliczonych do podstawowego czasu gry. Nie za dużo?

Dwóch piłkarzy Borussii leży w swoim polu karnym - obaj po tym, jak próbowali kopnąć piłkę w tym samym momencie.

Ależ fatalne rozegranie rzutu wolnego przez Bayern - Thiago bardzo niecelnie do Lahma i Borussia może "kraść" kolejne sekundy.

Jeszcze jedna zmiana w Bayernie - za Ribery'ego wchodzi Douglas Costa. A po chwili okazja Robbena - Burki po raz kolejny górą w pojedynku sam na sam!

Po raz kolejny odskoczyła piłka Lewandowskiemu.

Robben uderzał w swoim stylu, ale nie dokręcił strzału i piłka przechodzi obok słupka!

Schodzi Łukasz Piszczek! Dobre zawody Polaka, ale zmęczenie dało już o sobie znać. Zmienia go Christian Pulisic.

Żółta kartka dla Alonso za próbę wymuszenia karnego. Wydaje się, że to dobra decyzja arbitra.

Ribery ponownie zatrzymał się na Piszczku.

Borussia "zakopana" na własnej połowie! Obraz gry nie zmieni się chyba do końca meczu.

Kapitalna kontra kości z Dortmundu, choć Reus mógł wszystko zaprzepaścić. Piłka trafiła jednak od niego do Dembele, który popisał się kapitalnym uderzeniem od poprzeczki!

I JEST ZABÓJCZA KONTRA I GOL DLA GOŚCI! DEMBELE!

Ale to Bayern atakuje - Robben uderza nad bramką.

Borussia czeka przyczajona na kontrę, przed chwilą było blisko by zaskoczyć rywala szybkim atakiem!

Niewykorzystane sytuacje się mszczą! Piszczek znowu świetnie zauważył Dembele, a ten dośrodkował na długi słupek - wprost na głowę Auby! Ten musiał tylko wykończyć dzieło!

Aubameyang!

MAMY REMIS! NIESAMOWITE!

Piłkarze BVB w polu karnym Bayernu, ale skończyło się tylko na nieudanym dośrodkowaniu.

Znowu okazja Javiego Martineza po rzucie rożnym, tym razem jednak faul Hiszpana.

Co za szczęście gości! Stracili piłkę we własnym polu karnym i Lewandowski dograł piłkę do Robbena, który miał pustą bramkę. Holender trafił jednak w słupek, a wydaje się, że piłkę dotknął jeszcze Bender!

Hummels opuszcza murawę, w jego miejsce wchodzi Boateng!

Dembele dzisiaj najsłabszy na boisku. Kolejna strata.

Tym razem kontra Bayernu! Robben popędził lewą stroną i naciskany przez obrońcę próbował strzelać z ostrego kąta. Broni Burki, a wydaje się, że Robben mógł jeszcze podawać do samotnego Lewandowskiego.

Wreszcie szybka akcja Borussii prawą stroną. Piszczek uruchomił Dembele, ale ten zakiwał się ostatecznie w polu karnym gospodarzy!

Świetnie przerwana akcja przez Piszczka, ale koledzy z zespołu nie skorzystali z okazji do kontry... Po chwili stracili piłkę.

Bayern szuka szczęścia pod polem karnym rywala, ale Borussia dobrze zorganizowana w defensywie.

Ryzykownie rozgrywają piłkę Bawarczycy, ale piłkarze BVB nie mogą nawet powąchać piłki.

Ładna akcja Borussii, ale dośrodkowanie wylądowało w rękach Ulreicha.

I od razu Lewandowski z okazją na gola, ale piłka odskoczyła w ostatniej chwili Polakowi!

Zmiana w BVB już w przerwie - Erik Durm zmienia Gonzalo Castro. Zaczynamy!

Jesteśmy znowu na Allianz Arena w Monachium!

A sędzia kończy pierwszą połowę. Miażdżąca przewaga Bayernu w końcówce przyniosła "tylko" dwa gole autorstwa Hummelsa i Martineza. Bramkę dla Borussii zdobył Marco Reus. Wracamy za kilkanaście minut.

Ależ okazja Lewandowskiego! Sam na sam z Burkim, ale golkiper BVB wychodzi górą z tego pojedynku!

Borussia bezradna w drugiej części pierwszej połowy.

Lewandowski dryblował w szesnastce BVB - Polak powstrzymany.

Ribery wyłożył piłkę Hummelsowi jak na tacy na 12. metrze, a obrońca Bayernu, który został w polu karnym po stałym fragmencie, ze spokojem trafił do siatki!

GOOOL DLA BAYERNU!

Rzut wolny dla Bayernu ok. 35 metrów od bramki Burkiego.

Kolejny blok przy strzale monachijczyków! Tym razem ofiarna interwencja Sokratisa ratuje BVB po uderzeniu Lewego!

Znowu uderzał Martinez głową i tym razem gości ratuje poprzeczka!

Genialna akcja Bayernu - gospodarze długo wymieniali piłkę i nagle przyspieszyli akcję - ostatnie słowo należało do Vidala, który został jednak zablokowany na 16. metrze!

Lewandowski teraz na minimalnym spalonym.

Vidal szukał prostopadłym podaniem Robbena, ale Burki czujny na przedpolu.

Lewandowski w ostatniej chwili zablokowany przez Bendera! Ależ okazja!

Groźny strzał Guerreiro, ale piłka przelatuje tuż nad poprzeczką.

Żółta kartka dla Robbena za dyskusje.

Tym razem sędzia dyktuje wątpliwy rzut wolny dla Borussii tuż obok pola karnego rywala.

Javi Martinez zostawiony bez krycia w szesnastce i głową pokonuje Burkiego po dośrodkowaniu z rożnego!

Mamy wyrównanie!!!

Lewandowski uderzył w mur.

Skandaliczne sędziowanie na korzyść Bayernu! Tym razem Dembele zaatakował czystym wślizgiem, a sędzia uznał, że faulował Ribery'ego! Rzut wolny i żółta kartka dla Dembele.

Świetna interencja Łukasza Piszczka na prawej obronie i groźna akcja rywali przerwana.

Ale brzydki faul Alonso na Reusie! Obeszło się jednak nawet bez kartki!

Ewidentny faul Martineza na rywalu, ale sędzia nie zareagował. Hiszpan doszedł do strzału, ale uderzył niecelnie.

Pojedynek biegowy Robbena ze Schmelzerem i Holender wychodzi z niego przegrany.

Raphael Guerreiro przejął fatalne podanie Martineza do Ulreicha i znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Bayernu! Po rękach Ulreicha piłka trafiła w słupek, ale dobił ją Reus, który zdobywa kluczową bramkę!

GOOOL DLA BORUSSII!!!

Thiago ma pretensje do sędziego, który wskazał na aut dla BVB.

Żółta kartka dla Weigla za faul taktyczny.

Wielkie zamieszanie w polu karnym Borussii! Najpierw Bawarczycy sygnalizowali rękę jednego z rywali, ale ostatecznie doszli do pozycji strzeleckiej. Vidal minimalnie jednak przestrzelił!

Odważny strzał Alaby z dystansu, ale piłka daleko od bramki...

Bayern przy piłce, ale Bawarczycy nie kwapią się do szturmu na bramkę Borussii.

Thiago niespodziewanie zmienił lot piłki, ale ta nie trafiła jednak w bramkę. Zacznie Burki.

Kapitalna szansa Borussii! Długa piłka na lewe skrzydło i błyskawiczne zgranie do Aubameyanga. Gabończyk był sam na 8. metrze przed bramką, ale jakimś cudem nie trafił w bramkę!

Castro faulowany w środku pola, na razie na boisku cisza i spokój.

Pressing Borussi przynosi efekt w postaci wybicia Ulreicha na aut.

Mamy pierwszy gwizdek!

A Borussia zacznie w takim oto zestawieniu:

Borussia Dortmund: Bürki – Piszczek, Sokratis, Bender, Schmelzer – Weigl, Castro – Dembele, Guerreiro, Reus – Aubameyang

Pierwsza jedenastka Bayernu. Jest Robert Lewandowski.

Witamy w relacji na żywo ze spotkania, które wyłoni drugiego finalistę Pucharu Niemiec. Pierwszym został Eintracht Frankfurt, który po rzutach karnych pokonał wczoraj Borussię Moenchengladbach.