Zenit Kazań znów poza konkurencją w Europie!

W finałowym spotkaniu Ligi Mistrzów siatkarze Sir Sicoma Colussi Perugia przegrali z Zenitem Kazań 0:3. W meczu o brąz Cucine Lube Civitanova pokonała Berlin Recycling Volleys 3:1.

Siatkarze Zenita Kazań nie mieli większych kłopotów w półfinałowym starciu przeciwko ekipie Berlin Recycling Volleys, w którym pewnie wygrali 3:0 (25:21, 25:22, 25:13). Drugi półfinał był bardziej zacięty: Sir Sicoma Colussi Perugia pokonała Cucine Lube Civitanova 3:2 (25:19, 22:25, 25:19, 21:25, 15:9).

Zwycięzcy zmierzyli się w wielkim finale, którego faworytem była broniąca trofeum ekipa z Kazania. Na początku premierowej odsłony przewagę miała Perugia, później gra się wyrównała (10:10), nie na długo jednak. Od stanu 12:12 oglądaliśmy koncert gry podopiecznych Władimira Alekno. Włosi mieli ogromne problemy z przyjęciem zagrywek rywali, a później ich gra zupełnie się posypała; po drugiej przerwie technicznej (13:16) zdołali wywalczyć zaledwie dwa oczka. Decydujące punkty mistrzowie Rosji zdobyli po błędach Dore Della Lungi, który najpierw dotknął siatki podczas ataku, dając rywalom piłkę setową (14:24), a później zakończył seta serwisem w siatkę (15:25).

Mimo lania, jakie Włosi dostali w pierwszej partii, w drugiej stawili czoła rywalom. Zdecydowanie poprawili przyjęcie, grali skuteczniej i postawili ekipie z Kazania wysoko poprzeczkę. Wynik długo oscylował wokół remisu. Na pierwszej przerwie punkt zaliczki miał Zenit (7:8), na drugiej – Perugia (16:15). Wszystko rozstrzygnęło się w ostatnich akcjach: skuteczny atak Maksima Michajłowa dał mistrzom Rosji piłkę setową (23:24), a po chwili ten sam zawodnik kolejnym atakiem zakończył długą wymianę i całego seta.

Włosi stanęli pod ścianą, ale w trzecim secie nie zdołali odwrócić losów meczu. Rosjanie nie okazywali słabości, znów zaprezentowali skuteczną zagrywkę. Dzięki punktowym serwisom Wilfredo Leona (6:12) i Matthew Andersona (9:17) odskoczyli rywalom, a później powiększyli dystans do dziesięciu oczek (11:21). Przy takiej przewadze siatkarze z Kazania spokojnie dokończyli to spotkanie. Ostatni punkt w tej edycji Ligi Mistrzów zdobył Aleksandr Gucaluk (14:25). Zenit Kazań po raz piąty w historii i trzeci z rzędu został najlepszą drużyną Starego Kontynentu.

Wyniki Final Four Ligi Mistrzów siatkarzy (Rzym, 29-30 kwietnia 2017):

Finał:

2017-04-30: Sir Sicoma Colussi Perugia - Zenit Kazań 0:3 (15:25, 23:25, 14:25)

O III miejsce:

2017-04-30: Berlin Recycling Volleys - Cucine Lube Civitanova 1:3 (27:29, 25:22, 21:25, 21:25)

Półfinały:

2017-04-29: Zenit Kazań - Berlin Recycling Volleys 3:0 (25:21, 25:22, 25:13)
2017-04-29: Sir Sicoma Colussi Perugia – Cucine Lube Civitanova 3:2 (25:19, 22:25, 25:19, 21:25, 15:9).