Ajax bliżej finału Ligi Europy

W pierwszym meczu półfinałowym Ligi Europy piłkarze Ajaksu Amsterdam wygrali z Olympique Lyon 4:1. Obie ekipy stworzyły ciekawe widowisko, a gospodarze zmarnowali w końcówce kilka okazji do podwyższenia wyniku. W drugim półfinale Celta Vigo zagra z Manchesterem United.

Na początku meczu przewagę uzyskali przyjezdni, którzy stworzyli pod bramką Andre Onany kilka groźnych sytuacji. Najbliżej strzelenia gola byli w 10. minucie, gdy Gnaly Cornet uderzył z kilku metrów po dośrodkowaniu z prawej strony, a gospodarze szczęśliwie zdołali wybić piłkę na rzut rożny.

Mimo przewagi gości, to piłkarze Ajaksu niespodziewanie otworzyli wynik meczu. Hakim Ziyech dośrodkował z rzutu wolnego, a Bertrand Traore uprzedził obrońców rywali i strzałem głową skierował piłkę do bramki. Ten gol odmienił obraz meczu. Gospodarze całkowicie przejęli inicjatywę, co po dziesięciu minutach udokumentowali kolejnym golem. Traore tym razem podawał, a sytuacji sam na sam Kasper Dolberg wygrał pojedynek z Anthony Lopesem.

Jeszcze przed przerwą Amin Younes mógł podwyższyć na 3:0, ale nie zdołał wykorzystać idealnej sytuacji. Co się odwlecze, to nie uciecze. Tuż po przerwie Younes znów stanął przed szansą: po zagraniu Ziyecha uderzył na bramkę rywali, piłka odbiła się od jednego z obrońców i zupełnie zmyliła bramkarza gości.

W 66. minucie odżyły nadzieje sympatyków  Olympique. Strzałem z linii pola karnego Mathieu Valbuena nie dał szans bramkarzowi Ajaksu. Dwie minuty później Nabil Fekir mógł strzelić kontaktowego gola, ale przegrał pojedynek z Onaną. W 71. minucie Traore podwyższył na 4:1, wykorzystując podanie Ziyecha z lewej strony.

Mecz nabrał rumieńców, obie ekipy tworzyły kolejne sytuacje. Szyki obronne wyraźnie się rozluźniły, a akcje przenosiły się z jednego pola karnego na drugie. Gospodarze pewnie wygrali, choć w końcówce wręcz seryjnie marnowali szanse na podwyższenie wyniku.

Spotkanie na prośbę Ajaksu rozegrano w środę, ponieważ czwartek jest w Holandii świętem narodowym. Polak Maciej Rybus z Olympique nie znalazł się w osiemnastce na ten mecz. Rewanż zostanie rozegrany 11 maja.

Wyniki i program półfinałów Ligi Europy:

środa, 3 maja
Ajax Amsterdam - Olympique Lyon 4:1
(2:0)

Bramki: 1:0 Bertrand Traore (25), 2:0 Kasper Dolberg (34), 3:0 Amin Younes (49), 3:1 Mathieu Valbuena (66), 4:1 Bertrand Traore (71).

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy).