El. MŚ siatkarek 2018: Zdecydowane zwycięstwo Słowaczek

W drugim spotkaniu drugiego dnia turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata siatkarek Cypr przegrał ze Słowacją 0:3. We wcześniejszym meczu wicemistrzynie olimpijskie Serbki, również w trzech setach, pokonały Czeszki.

W swych pierwszych meczach turnieju eliminacji do MŚ rozgrywanego na warszawskim Torwarze obie ekipy poniosły porażki. Słowaczki uległy Czeszkom 1:3 (25:18, 15:25, 17:25, 16:25), ale sprawiły rywalkom wiele kłopotów w pierwszym secie. Cypryjki z kolei wyraźnie przegrały z gospodyniami – reprezentacją Polski 0:3 (14:25, 17:25, 15:25).

W pierwszym secie siatkarki z Wyspy Afrodyty nie miały wiele do powiedzenia w starciu z ekipą trenera Marka Rojko. Słowaczki szybko uzyskały przewagę, wykorzystując błędy rywalek na początku seta (4:8), a w dalszej części tej partii jeszcze ją powiększały. Przed drugą przerwą techniczną różnica przekroczyła dziesięć oczek (5:16). W tej sytuacji Cypryjki nie mogły wiele zdziałać w końcówce i przegrały wyraźnie 15:25.

Początek drugiej partii miał zaskakujący przebieg. Cypryjki rozpoczęły od mocnego uderzenia, gdy asem serwisowym popisała się Erika Zembyla, prowadziły 4:1 i zdołały utrzymać przewagę do pierwszej przerwy (8:7). Środkowa część seta to już jednak dominacja Słowaczek, które całkowicie przejęły inicjatywę (9:16). W końcówce dystans wzrósł do dziesięciu oczek (13:23), a skuteczny atak Niny Herelovej i autowe uderzenie Cypryjek dały ekipie Słowacji dwa brakujące punkty.

W trzeciej odsłonie Słowaczki już na początku odebrały rywalkom resztki nadziei. Cypryjki zdobyły pierwszy punkt dopiero przy stanie 0:5, a na pierwszą przerwę schodziły przy stanie 2:8. W ekipie Słowacji dobrze prezentowała się 17-letnia Karin Sunderlikova. W środkowej części seta różnica wynosiła już dziesięć punktów (3:13) i stało się jasne, że Słowacja szybko zakończy to starcie. As serwisowy Karin Palgutovej dał im piłkę meczową (10:24), a błąd rywalek w kolejnej akcji zakończył spotkanie.

W pierwszym meczu drugiego dnia turnieju na Torwarze Serbia pewnie pokonała Czechy 3:0 (25:19, 25:18, 26:24). Na zakończenie środowych zmagań Polska zagra z Islandią (o godzinie 20.30).

Cypr – Słowacja 0:3 (15:25, 13:25, 10:25)

Cypr: Stella Ioannou, Andrea Charalambous, Vasiliki Chatzikonstanta, Andri Iordanous, Katerina Zakchaiou, Erika Zembyla – Christiana David (libero) oraz Sofia Manitarou, Antria Zakchaiou, Ioanna Leonidou, Evita Leonidou (libero), Aspasia Hadjichristodoulou.