PŚ w żeglarstwie: Przybytek z Kołodzińskim na podium w klasie 49er

Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim zajęli drugie miejsce w klasie 49er w finałowych regatach żeglarskich Pucharu Świata w hiszpańskim Santander. Na szóstej pozycji uplasowali się Dominik Buksak z Szymonem Wierzbickim, którzy wygrali medalowy wyścig.

W deskowej klasie RS:X czwarte lokaty w końcowej klasyfikacji zajęli Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), a siódmą - Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń).

Trener kadry narodowej 49er Paweł Kacprowski (olimpijczyk z Sydney 2000, wicemistrz Europy z 1998 roku) chwalił postawę młodej załogi Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Wierzbicki (AZS Poznań), z którą współpracuje od dwóch lat. "Chłopcy szybko się uczą i stale robią postępy" - podkreślił. W dwóch wcześniejszych zawodach, w Palma de Mallorca oraz w Hyeres, zajęli ósme miejsca.

Przybytek i Kołodziński, ósma załoga igrzysk w Rio de Janeiro, ostatni wyścig ukończyła na piątej pozycji. Po falstarcie zawodnicy klubu AZS AWFiS Gdańsk musieli wrócić się na linię startową, a potem gonili rywali. I to skutecznie, bowiem w sumie utrzymali drugą lokatę generalnie. Zwyciężyli reprezentanci Wielkiej Brytanii James Peters i Fynn Sterritt.

Medalowy wyścig wygrała również mistrzyni Europy Klepacka, awansując na czwarte miejsce. Triumfowała Brazylijka Patricia Freitas, która w sobotę była ósma. W gronie dekarzy zwyciężył Holender Kiran Badloe.

"Finałowe regaty Pucharu Świata były nie tylko sprawdzianem formy zawodników, ale także ich sprzętu. Mamy sporo wniosków. Nie wchodząc w detale wiemy, nad czym musimy popracować, co trzeba poprawić, zmienić. Największe problemy ze sprzętem mieli Zosia Klepacka i Piotrek Myszka, a mimo to uplasowali się blisko podium" - powiedział PAP trener główny PZŻ Paweł Kowalski.