French Open: La decima Nadala! Hiszpan zdemolował Wawrinkę i napisał historię

Historyczne osiągnięcie Nadala! Hiszpan pokazał swój geniusz i wygrał swój dziesiąty French Open, demolując po drodze "tylko" poprawnie grającego Stanislasa Wawrinkę. Pochodzący z Manacor tenisista przegrał zaledwie sześć gemów w finale i 35 w całym turnieju, zostając niekwestionowanym królem kortów ziemnych. Jednostronny finał zakończył się pewnym triumfem Nadala w trzech setach 6:2, 6:3, 6:1.

Rafael Nadal mógł swoim dziesiątym triumfem w Paryżu przejść do historii tenisa. Hiszpan do finału francuskiego wielkiego szlema doszedł bez straty choćby jednego seta, tracąc zaledwie 29 gemów i bez większych problemów miażdżąc kolejnych rywali - inna sprawa, że po drodze mierzył się z zaledwie jednym zawodnikiem z pierwszej dziesiątki rankingu ATP, Dominikiem Thiemem (3:0 w półfinale).

Zgodnie z oczekiwaniami król mączki dominował na korcie już od początku spotkania. Wawrinka miał gigantyczne problemy już przy drugim podaniu, jakimś cudem broniąc go po długiej grze na przewagi, jednak później nie potrafił go utrzymać - Nadal dwukrotnie przełamał rywala i wyszedł na prowadzenie.

W drugim secie Hiszpanowi wystarczyło jedno przełamanie, by zwyciężyć. Wawrinka grał zachowawczo ustawiając się głęboko przy linii, zaś leworęczny faworyt mógł kontynuować pokaz maestrii. Nadal dominował w każdym aspekcie gry, zaczynając od agresywnego serwisu, kończąc na fantastycznej defensywie, z której słynie.

W trzecim secie Szwajcar miał kilka momentów, które prowokowały do zrywu i prób odwrócenia losów meczu, jednak w kluczowych momentach był bezradny. Nadal "zabijał" jego ofensywne próby żelazną obroną i wybijał mu z głowy grę w tenisa. Hiszpan przegrał zaledwie sześć gemów w finale i w imponujący sposób wzniósł trofeum French Open po raz dziesiąty w swojej karierze.

To piętnasty triumf Nadala w wielkim szlemie.

III SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 3:6, 1:6

KONIEC! Hiszpan pokazał swój geniusz i wygrał swój dziesiąty French Open, demolując po drodze "tylko" poprawnie grającego Stanislasa Wawrinkę. Pochodzący z Manacor tenisista przegrał zaledwie sześć gemów w finale i 35 w całym turnieju, zostając niekwestionowanym królem kortów ziemnych. Jednostronny finał zakończył się pewnym triumfem Nadala w trzech setach 6:2, 6:3, 6:1.

III SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 3:6, 1:5

Króciutki gem serwisowy Nadala, w którym Hiszpan potwierdził, że po dwóch godzinach gry dominuje w niemalże każdym elemencie gry. Własne podanie wygrane niemalże bez nakładu sił.

III SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 3:6, 1:4

Niezwykle długi gem. Precyzyjna gra Wawrinki na linii końcowej pozwoliła mu wyjść na prowadzenie, jednak każda sytuacja sporna przy siatce kończyła się na korzyść Nadala: Hiszpan w tempie błyskawicy zmieniał pozycję i spokojnie przetrwał oblężenie rywala. Rafa w grze na przewagi pokazywał swoją maestrię połączoną z dynamiką i zwyciężył na przewagi. Wszystko wskazuje na to, że Hiszpan za kilkanaście minut wzniesie trofeum w górę.

III SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 3:6, 1:3

Wawrinka jeszcze ani razu nie przełamał Nadala w dzisiejszym finale, a początek czwartego gema mógł na to wskazywać. Odważna gra Szwajcara sprawiła wielkie problemy leworęcznemu Hiszpanowi i było już 0:30, jednak ten w efektowny sposób wrócił do gry swoim forehandem i wyszedł z opresji wygrywając kilka piłek z rzędu - na prowadzenie 3:1 wyszedł ostatecznie po grze na przewagi. To mogła być ostatnia szansa na zryw Wawrinki i przedłużenie spotkania.

III SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 3:6, 1:2

Szwajcar dobrze rozpoczął swoje podanie, jednak dominacja Nadala na korcie ziemnym jest niepodważalna. Rafa był niemiłosiernie "ganiany" po korcie, jednak każdy jego sprint wygląda, jakby był pierwszym tego popołudnia. Wawrinka tym razem jednak nie złożył broni i zagrał poprawnie w ofensywie wygrywając pierwszego gema w trzecim secie.

III SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 3:6, 0:2

Sytuacja Wawrinki jest już beznadziejna: faworyt Nadal bardzo pewnie wygrał swój gem serwisowy i jest już na ostatniej prostej do triumfu w trzech setach.

IIIS ET: Wawrinka - Nadal 2:6, 3:6, 0:1

Nadal nadal w natarciu i przełamuje Wawrinkę już w pierwszym gemie!

II SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 3:6

Irytuje się Wawrinka, ale jak można się nie denerwować, jeśli rywal gra tak znakomity tenis? Miał jednak Szwajcar przy 30:15 dla Nadala szansę by minąć go przy siatce, ale wyrzucił prosty forehand. W nerwach połamał rakietę, a w kolejnej akcji Rafa zakończył seta!

II SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 3:5

Tym razem to Nadal ruszył do siatki przy serwisie Szwajcara i już w pierwszej akcji zmusił go do błędu. Po chwili było już 30:0 dla Rafy, ale Wawrinka dzięki dobrym serwisom doprowadził do stanu 30:30. W końcówce gema Stan znowu bardziej agresywny, grał długie piłki i zakończył gema akcją przy siatce. Czy Wawrinka przełamie teraz Rafę? To już ostatni dzwonek!

II SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 2:5

Tym razem wyprawa Wawrinki do siatki nie zakończyła się powodzeniem i po niezbyt precyzyjnym woleju rywal był bezlitosny. Nadal miał pierwszą piłkę na gema po świetnym odegraniu skrótu Wawrinki i ustalił wynik na 5:2 kolejnym asem serwisowym. Rafa blisko prowadzenia 2:0 w setach.

II SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 2:4

Znowu pierwszy punkt w gemie rozpoczął się od udanego ataku Wawrinki do siatki i minimalnie przestrzelonego passing shota Nadala. Stan osiągnął przewagę, miał 40:15 i przy tym stanie byliśmy świadkami najlepszego uderzenia turnieju w Paryżu! Nadal w kosmiczny sposób zagrał forehand po linii, nie patrząc się w ogóle na drugą stronę kortu. Kolejna akcja jednak dla Wawrinki, który utrzymuje swój serwis!

II SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 1:4

Krótkie returny Wawrinki kończą się bezlitosnymi kończącymi uderzeniami rywala z Hiszpanii. Gdy Stan rusza jednak do przodu to Rafa zaczyna mieć kłopoty! Co więcej Wawrinka wytrzymuje też dłuższe wymiany i po jednej z nich miał wynik 30:15. Kolejne dwie piłki trafiły jednak na konto serwującego, a Stan ponownie "zakopał" się na linii końcowej. Gema kończy wymiana, w której Nadal zagrał piłkę na linię, a jego rywal minimalnie wyrzucił odpowiedź w aut.

II SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 1:3

Nareszcie Wawrinka spróbował czegoś innego i wybrał się do siatki po dobrym serwisie. Kolejna wymiana i kolejna zaplanowana akcja Szwajcara, który dwa razy popisał się świetnym backhandem po linii. Przy 40:0 dla Stana zobaczyliśmy jednak najładniejszy return tego meczu, oczywiście w wykonaniu Nadala. Kolejną piłkę Rafa wyrzuca jednak w aut i widzimy, że agresywna gra szwajcarskiego tenisisty w końcu przynosi efekty!

II SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 0:3

Siódmy gem z rzędu dla Nadala, który rozrzuca Wawrinkę po kątach! Bezradny Szwajcar w jednej z akcji był nawet bliższy trafienia w sędziego niż w kort. Gem zakończony forehandem Rafy w sam narożnik boiska!

II SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 0:2

I znowu - Wawrinka zaczyna swojego gema serwisowego od minimalnie wyrzuconego backhandu po linii - Szwajcar wygląda na coraz bardziej zirytowanego. Przy 0:15 kapitalna wymiana, w której inicjatywę miał Nadal, który nie popełnia teraz błędów. Coraz mocniejsze i coraz bardziej precyzyjne uderzenia Rafy, który przełamuje przeciwnika do zera! Kosmiczny tenis Hiszpana!

II SET: Wawrinka - Nadal 2:6, 0:1

Wawrinka od początku drugiego seta próbował grać dużo agresywniej i publika na korcie głównym od razu się obudziła. Szwajcar gra jednak w kratkę i kapitalne zagrania, jak skrót z półwoleja przeplata prostymi uderzeniami w siatkę. W ostatniej akcji Nadal zmusił rywala do kolejnego błędu i wciąż Hiszpan bez straty bez swojego serwisu!

I SET: Wawrinka - Nadal 2:6

Nie porywa jak na razie to spotkanie - gem Wawrinki ponownie rozpoczął się od błędów z obu stron. Przy 15:15 długa wymiana wygrana przez Nadala, który po chwili załatwił sobie pierwszą piłkę setową forehandem przeciwko nogom rywala. Wawrinka próbował się jeszcze bronić, ale wyrzucił kolejny prosty forehand i dzięki temu to Rafa lepiej rozpoczyna finał French Open 2017!

I SET: Wawrinka - Nadal 2:5

Obaj tenisiści cały czas uzywaja przy swoich uderzeniach bardzo dużo rotacji i stąd biorą się liczne pomyłki. Przy 15:15 Nadal zagrał kolejnego już asa w tym meczu i poszedł za ciosem! W ostatniej akcji tenisista z Majorki poszedł nawet do siatki i zakończył swojego perfekcyjnego gema serwisowego ładnym wolejem. Rafa o jednego gema od prowadzenia 1:0 w setach!

I SET: Wawrinka - Nadal 2:4

Trzy pierwsze piłki dla Nadala i zrobiło się 0:40 dla Hiszpana. Wawrinka rozwiązywał źle taktycznie pierwsze wymiany, a jedną z nich jego rywal zakończył świetnym forehandem po linii. Pierwszego breakpointa Szwajcar obronił jeszcze dzięki serwisowi, ale przy drugiej szansie na przełamanie był już bezradny. Rafa ma dwa gemy przewagi!

I SET: Wawrinka - Nadal 2:3

Nadal fantastycznie wykorzystuje każdą krótszą piłkę zagraną przez Wawrinkę. Turniejowa trójka w defensywie, broni się kilka metrów za linią końcową. Gdy Wawrinka chciał ruszyć do przodu to posłał piłkę za boisko. Przy 40:0 dla Rafy Wawrinka nareszcie trafił backhandem po linii, a w kolejnej akcji zakończył wymianę mocnym uderzeniem z forehandu. Rafa kończy jednak gema asem serwisowym z drugiego podania.

I SET: Wawrinka - Nadal 2:2

Tym razem to Nadal uzyskał szansę na przełamanie po błędzie Wawrinki, ale Szwajcar uratował się kapitalnym serwisem. Przy 40:40 tenisiści zaprezentowali świetną wymianę zakończoną błędem Hiszpana. W kolejnych akcjach także mnożyły się pomyłki i raz jeden a raz drugi gracz wyrzucali piłki za linię końcową. Szybciej nerwy opanował Nadal, który wreszcie zaczął trafiać na stronę forehandową Szwajcara. Ten ratował się przed czterema breakpointami serwisem i wreszcie w decydujących momentach przejął inicjatywę. Bardzo długiego gema zakończył świetny kick-serwis!

I SET: Wawrinka - Nadal 1:2

Obaj tenisiści mają kłopoty z koncentracją i ze złapaniem właściwego rytmu na początku meczu. Najpierw dwa błędy Wawrinki i kapitalny backhand Nadala po crossie. Później to Hiszpan popełnił jednak dwa błędy i zrobiło się 30:30. Wawrinka miał szansę na przełamanie po tym, jak wygrał akcję przy siatce skutecznym smeczem. Nadal zaczął jednak w końcu trafiać pierwszym serwisem. Najpierw obronił breakpointa, a następnie zagrał dwa asy, które zakończyły gema.

I SET: Wawrinka - Nadal 1:1

Wawrinka rozpoczął swojego gema serwisowego na sztywnych nogach i popełnił kolejny błąd. Później Szwajcar był już jednak dużo bardziej rozluźniony i na 30:15 zagrał pierwszego asa serwisowego. Gem zakończony ładnym odwrotnym crossem z forehandu w wykonaniu Szwajcara.

I SET: Wawrinka - Nadal 0:1

Rafa rzadko trafiał pierwszym serwisem, ale i tak drugim podaniem sprawiał duże problemy Szwajcarowi. Wawrinka nie ugrał ani jednego punktu w tym gemie, a w dwóch ostatnich akcjach trafiał w siatkę. Łatwy gem Hiszpana.

Jako pierwszy serwował będzie Rafael Nadal! Zapraszamy na relację gem po gemie!

Za chwilę zaczynamy!

Obaj tenisiści są już na korcie Phillipe'a Chatriera, trwa rozgrzewka.

Nadal ostatni raz zwyciężał tu w 2014 roku. W sumie w Roland Garros wygrał dziewięciokrotnie. Wawrinka triumfował w Paryżu raz, przed dwoma laty.