W sobotę klub z Olsztyna wydał oficjalny komunikat, w którym podał, że Derbin zastąpi Adama Łopatko, który odszedł do Pogoni Siedlce po zakończeniu sezonu, na stanowisku trenera drużyny. W końcówce poprzedniego sezonu szkoleniowiec prowadził Chojniczankę, którą objął na początku maja, jednak zakończył współpracę z klubem z Chojnic wraz z końcem sezonu. Wcześniej 41-latek zasiadał na ławce trenerskiej Zagłębia Sosnowiec.

Ostatni sezon nie należał do udanych dla klubu z Olsztyna. W tabeli zajął 13. miejsce do ostatniej kolejki walcząc o utrzymanie. Ostatecznie zespół rozgrywki zakończył mając cztery punkty przewagi nad strefą spadkową.

- Zdaję sobie sprawę, że przychodzę do klubu, w którym jest ciężko. Stomil jest zaprawiony w pierwszoligowych bojach i jest charakternym zespołem. Wiem, że czasu jest niewiele aby wszystko poukładać. W ubiegłym sezonie drużyna walczyła prawie do ostatniej kolejki o utrzymanie, moją rolą będzie, to aby taka sytuacja taka sytuacja się nie powtórzyła - powiedział Derbin po podpisaniu kontraktu.

W piątek ważyły się losy klubu z Olsztyna. Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych rozpatrywała odwołanie klubu, które zostało przyjęte i olsztynianie będą dalej grać na zapleczu Ekstraklasy. Licencja na grę w I lidze została przyznana z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym. Dodatkowo klub musi zapłacić 10 tys. zł grzywny.