Mistrz olimpijski z Pekinu Ukrainiec Ruban wygrał Memoriał Ireny Szydłowskiej

Złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie Ukrainiec Wiktor Ruban zajął w Warszawie pierwsze miejsce w 34. łuczniczym Memoriale Ireny Szydłowskiej. Wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Kateryna Sokolenko.

Zawody zgromadziły na torach stołecznego Drukarza 222 łuczników z Białorusi, Łotwy, Nowej Zelandii, Ukrainy i Polski.

W finale Ruban zwyciężył Kacpra Sierakowskiego (Stowarzyszenie Łuczniczy Marymont Warszawa) po barażu 6:5, mając więcej trafień w środku tarczy.

Sokolenko rywalizowała w pojedynku o pierwsze miejsce z koleżanką z ekipy Olgą Seniuk wygrywając 6:2. Trzecia była triumfatorka tegorocznego Memoriału Mieczysława Nowakowskiego i czwarta zawodniczka ubiegłorocznego Memoriału Szydłowskiej Zuzanna Ćwiklińska (Hubal Białystok).

- Byłem wiele razy na zawodach w Polsce, ale w Warszawie ani razu. Jak się okazało pierwszy pobyt przyniósł mi pierwsze miejsce po zaciętym pojedynku z Kapcrem Sierakowskim. To były wspaniałe zawody - powiedział PAP Wiktor Ruban.

- Szkoda, że szansy zmierzenia się mistrzem olimpijskim nie wykorzystali inni zawodnicy z krajowej czołówki startując w imprezach Pucharu Polski odbywających się w tym samym terminie - mówił podopieczny trenera klubowego Adama Pazdyki Kacper Sierakowski.

Zawody w Parku Skaryszewskim były również mistrzostwami Warszawy w konkurencji juniorów. Tytuły przypadły Magdalenie Zając (Stowarzyszenie Łuczniczy Marymont) oraz jej koledze klubowemu Michałowi Zalewskiemu.

Nagrody dla najlepszych w rundzie kwalifikacyjnej otrzymali Sierakowski i Ukrainka Polina Rodionowa, natomiast puchary dla najlepszych zawodników gospodarza imprezy KS Drukarz: Jagienka Król i Maciej Huszcz.

Pierwszy Memoriał Ireny Szydłowskiej rozegrano w 1984 roku. Szydłowska, dwukrotna olimpijka (1972 i 1976), była zawodniczką stołecznych klubów: Syreny, Marymontu i Drukarza oraz łódzkiego Społem.

Jako pierwsza polska łuczniczka stanęła na olimpijskim podium zdobywając w Monachium w 1972 roku srebrny medal. Oprócz niej tylko raz - w 1996 roku w Atlancie - udało się reprezentantkom Polski wywalczyć medal. W rywalizacji drużynowej: Katarzyna Klata (Mazowsze Teresin), Iwona Marcinkiewicz (Drukarz Warszawa) i Joanna Nowicka (Mewa Kołobrzeg) uplasowały się na trzecim miejscu.