MŚ U-21: Rosja z brązowym medalem

W niedzielnym meczu o trzecie miejsce mistrzostw świata siatkarzy do lat 21 spotkały się zespoły Brazylii oraz Rosji. Zwycięsko z meczu wyszła reprezentacja Rosji, która pokonała przeciwnika 3:0 (25:16, 25:16, 25:19). W meczu o złoto w Brnie, Polacy zagrają z Kubańczykami.

W historii rozgrywek mistrzostw świata U-21, Brazylia zdobyła już 13 medali: 4 złote, 6 srebrnych i 3 brązowe. Na swoim koncie mają także 17 złotych medali mistrzostw Ameryki Południowej. Zawodnicy, którzy w tym roku zostali powołani przez trenera Tambeiro Nery Pereira JR. występowali na parkietach brazylijskiej Superligi siatkarzy. W tej edycji rozgrywek młodzieżowych mistrzostw świata Canarinhos pokonali Egipt, Chiny, Japonię, Kanadę i Argentynę. Przegrali ostatnie spotkanie, w drugiej fazie z Rosją oraz sobotni mecz półfinałowy z Biało-czerwonymi.

Rosjanie są rekordzistami, jeśli chodzi o liczbę zwycięstw w młodzieżowym turnieju mistrzostw świata siatkarzy. Triumfowali, aż dziesięć razy. W tej edycji rozgrywek podopieczni trenera Vladimira Khromenki wygrali wszystkie spotkania w pierwszych dwóch fazach. Pokonali Kubę, Turcję, USA, Argentynę, Kanadę oraz po zaciętym tie-breaku Brazylię. Ekipa Sbornej poległa dopiero w półfinale z Kubą. Zarówno Rosjanie jak i Brazylijczycy dominowali na przestrzeni lat w turnieju. Zaledwie cztery razy zdarzyło się, aby któraś z ekip nie wygrała zawodów.

Niedzielne spotkanie o brąz mistrzostw świata siatkarzy do 21 lat, lepiej zaczęła ekipa Brazylii. Mecz rozpoczął się od długiej wymiany z obronami po obu stronach. Rosjanie na początek pierwszego seta popisali się punktowym blokiem i skutecznym atakiem ze środka. Za sprawą dobrej zagrywki siatkarze Sbornej, zeszli na pierwszą przerwę techniczą z trzypunktowym prowadzeniem. Yakovlev wykonał punktową zagrywkę. Rosyjscy zawodnicy zwiększyli przewagę przed drugą przerwą techniczną do sześciu ,,oczek''. Canarinhos pogubili się w grze. Yakovlev ponownie zdobył asa serwisowego. Precyzyjny atak wykonał Honorato pod koniec pierwszej partii, ale od razu odpowiedział na to, z drugiej strony siatki Semyshev. S.Rodrigues wykonał kiwkę z drugiej piłki, jednak w kolejnej akcji Rosjanie zakończyli seta punktowym atakiem. Końcowy wynik w pierwszej partii - 25:16.

Drugą odsłonę spotkania dobrze rozpoczęli Brazylijczycy. Mocny atak wykonał Ventura, a następnie as serwisowy Mascarenhas. Rosjanie szybko zniwelowali przewagę przeciwników. Ponownie skutecznie zaatakował brazylijski przyjmujący  Ventura. Po akcji Barreto ze środka, siatkarze zeszli na pierwszą przerwę techniczną, przy wyniku 8:7 dla Canarinhos. Po mocnym ataku środkowego Kononov'a i błędzie Bertolini'ego, Rosjanie wyszli na dwupunktowe prowadzenie. Dobry atak na potrójnym bloku wykonał rosyjski przyjmujący. Honorato posłał piłkę w środek siatki. Rosjanie narzucili Brazylijczykom swój styl gry i uzyskali sześciopunktowe prowadzenie. Ekipa Canarinhos miała problemy z przyjęciem, siatkarze nie mogli pokonać potężnego rosyjskiego bloku. Przegrali tę partię również do 16.

W trzecim secie spotkania o brąz mistrzostw świata U-21, Sborna szybko uzyskała pięć ,,oczek'' przewagi przed pierwszą przerwą techniczną. Błędy Semyshev'a w ataku i przyjęciu, pozwoliły Brazyliczykom zmniejszyć prowadzenie. Jednak nieczysto odbił piłkę kapitan Canarinhos - Silva, przez co Rosjanie znowu zwiększyli przewagę. Zeszli na drugą przerwę techniczną przy wyniku 16:11. Brazylijczycy próbowali zremisować, ale wszystkie piłki przeciwników dotykały parkietu. Świetny atak z prawego skrzydła, na pojedynczym bloku wykonał Ventura. Skutecznie Piskarev w ataku, a w kolejnej akcji w obronie. Ostatnią piłkę spotkania Rosjanie zdobyli blokiem. Canarinhos zdobyli w tej partii 19 punktów.

Brazylia-Rosja (16:25, 16:25, 19:25)

Brazylia: Silva, Moraes, O.Ribeiro, Roque, Martins, Pereira, Batista, Honorato, Cardoso, Pinho, Mascarenhas, Bertolini, Nascimento, Ramme, S.Rodrigues, Elias, Barreto, Ventura, E.Rodrigues.
Rosja: Kononov, Semyshev, Piskarev, Yakovlev, Melnikov, Abaev, Spodobets, Klets, Chanchikov, Biarda, Melkozerov, Kosmin, Akhaminov, Kupriashkin, Rudnev, Kolesnikov, Krot, Ivanov, Borisenko, Antonov