Polscy siatkarze mistrzami świata juniorów!

Polscy siatkarze wygrali z Kubą 3:0 w finale rozgrywanych w Czechach mistrzostw świata juniorów U–21. Podopieczni trenera Sebastiana Pawlika zdobyli trzeci złoty medal dla Polski w historii tej imprezy!

Biało-czerwoni na mistrzostwach świata juniorów U–21 kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa. W pierwszej fazie imprezy pewnie ograli Maroko (3:0), Czechy (3:0) oraz Kanadę (3:0). W drugiej pokonali kolejno Chiny (3:2), Kubę (3:0) oraz Iran (3:2) i zameldowali się w czołowej czwórce mistrzostw. W walce o finał pozostawili w pokonanym polu reprezentację Brazylii, wygrywając po zaciętym meczu 3:2 (25:21, 25:19, 21:25, 23:25, 15:12).

Na drodze Polaków do złota stanęli Kubańczycy. To było drugie starcie obu ekip na tym turnieju. W pierwszym podopieczni trenera Pawlika wygrali pewnie, w trzech setach (25:17, 25:22, 25:20). Nie była to jedyna porażka Kubańczyków na tym turnieju. W pierwszej fazie przegrali 0:3 w meczu z Rosją, ale zwycięstwa nad USA (3:0) i Turcją (3:2) dały im awans do kolejnej rundy, w której ograli reprezentację  Iranu 3:2, a wygrana 3:1 nad Chinami dała awans do półfinałów. W walce o finał podopieczni trenera Nicolasa Coffignyego zrewanżowali się Rosjanom za porażkę w pierwszym meczu turnieju i wygrali 3:1 (25:15, 25:18, 16:25, 25:23).

Siatkarze trenera Pawlika – mistrzowie Europy i świata kadetów (2015) oraz mistrzowie Europy juniorów (2016) – już przed rozpoczęciem mistrzostw świata U–21 uznawani za głównych kandydatów do złota, byli faworytami finałowej konfrontacji i zdołali świetnie wywiązać się z tej roli. Finałowe starcie nie przyniosło podobnych emocji, jak choćby półfinałowy mecz z ekipą Canarinhos. Polacy zaczęli to spotkanie trochę nerwowo, kilka razy zostali zablokowani przez rywali (4:7), ale szybko opanowali sytuację. Skuteczna zagrywka i dobra gra na siatce pozwoliła wypracować przewagę na drugiej przerwie (16:14), a po niej Polacy jeszcze powiększyli zaliczkę przy zagrywkach Jakuba Kochanowskiego. Biało-czerwoni spokojnie zmierzali do zwycięstwa, a autowy atak Kubańczyków ustalił wynik seta na 25:20.

Drugi set był właściwie bez historii. Polacy rozpoczęli od mocnego uderzenia (6:1). Po pierwszej przerwie technicznej, na którą obie ekipy schodziły przy stanie 8:4, praktycznie zmiażdżyli rywali. Kochanowski popisał się trzema asami serwisowymi (13:5), a na drugiej przerwie różnica wynosiła już dziesięć oczek (16:6). Przy takiej przewadze Polacy pewnie wygrali tę partię 25:10. W secie numer trzy podopieczni trenera Pawlika zdołali utrzymać koncentrację i nie pozwolili rywalom dojść do głosu. Skuteczna gra Kwolka, Jakuba Ziobrowskiego i Tomasza Fornala prowadziła Polaków do zwycięstwa, a kapitan reprezentacji Polski Jakub Kochanowski przypieczętował zwycięstwo Polaków (25:19).

Polacy triumfowali w tych rozgrywkach po raz trzeci w historii, poprzednio zwyciężyli w 1997 (w Bahrajnie) i 2003 roku (w Iranie). Brązowe medale MŚ U-21 2017 wywalczyli Rosjanie, którzy w spotkaniu o trzecie miejsce pewnie pokonali Brazylię 3:0 (25:16, 25:16, 25:19).

Polska – Kuba 3:0 (25:20, 25:10, 25:19)

Polska: Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal, Jakub Kochanowski, Łukasz Kozub, Jakub Ziobrowski, Norbert Huber – Mateusz Masłowski (libero) oraz Radosław Gil, Szymon Jakubiszak.
Kuba: José Israel Masso Alvarez, Osniel Lazaro Melgarejo Hernandez, Javier Octavio Concepcion Rojas, Miguel David Gutierrez Suarez, Adrian Eduardo Goide Arredondo, Miguel Angel Lopez Castro – Lionnis Salazar Rubiera (libero) oraz Raciel Orlando Herrera Cabrera.

Mecz zakończony
POLSKA
3:0
KUBA
Zapis relacji
Relacja zakończona

POLSKA – KUBA 3:0 (25:20, 25:10, 25:19) Jakub Kochanowski zakończył mecz! Polscy siatkarze mistrzami świata juniorów!

POLSKA – KUBA 2:0, 24:17 Piłka meczowa!

POLSKA – KUBA 2:0, 23:17 Przestrzelony serwis Kubańczyków...

POLSKA – KUBA 2:0, 22:15 Skuteczny atak Tomasza Fornala z przechodzącej piłki! Trzy punkty dzielą Polaków od mistrzostwa świata!

POLSKA – KUBA 2:0, 20:13 Kubańczycy znów nie poradzili sobie z zagrywką Bartosza Kwolka.

POLSKA – KUBA 2:0, 19:13 Biało-czerwony walec nie zwalnia tempa!

POLSKA – KUBA 2:0, 18:12 Skuteczny atak Tomasza Fornala.

POLSKA – KUBA 2:0, 17:11

Fenomenalny Kochanowski! Trzy asy serwisowe z rzędu, a każdy był zupełnie inny

▶️ Obejrzyj wideo na naszej stronie...

POLSKA – KUBA 2:0, 16:11 Pięć punktów przewagi Polaków na drugiej przerwie.

POLSKA – KUBA 2:0, 14:9 Skuteczny atak Jakuba Ziobrowskiego.

POLSKA – KUBA 2:0, 13:8 Jakub Ziobrowski zatrzymał blokiem atak rywali.

POLSKA – KUBA 2:0, 11:7 Bartosz Kwolek - as serwisowy.

POLSKA – KUBA 2:0, 9:6 Norbert Huber zablokował akcję rywali.

POLSKA – KUBA 2:0, 8:6 Bartosz Kwolek ustalił wynik na pierwszej przerwie.

POLSKA – KUBA 2:0, 7:6 Jakub Kochanowski zaserwował w siatkę.

POLSKA – KUBA 2:0, 7:5 Autowy atak Kubańczyków.

POLSKA – KUBA 2:0, 6:4 Jakub Ziobrowski zaatakował po bloku w aut.

POLSKA – KUBA 2:0, 5:3 Skutecznie Jakub Kochanowski.

POLSKA – KUBA 2:0, 3:1 Bartosz Kwolek - as serwisowy.

POLSKA – KUBA 2:0, 1:1 Rozpoczynamy trzeciego seta!

POLSKA – KUBA 2:0 (25:20, 25:10) Serwis Kubańczyków w siatkę zakończył drugą, bardzo jednostronną odsłonę.

POLSKA – KUBA 1:0, 24:9 Piłka setowa!

POLSKA – KUBA 1:0, 23:8 Norbert Huber ze środka!

POLSKA – KUBA 1:0, 22:7 Skuteczna kontra Polaków.

POLSKA – KUBA 1:0, 21:7 Skutecznie Tomasz Fornal!

POLSKA – KUBA 1:0, 20:6 Kubańczycy nie istnieją w tym secie...

POLSKA – KUBA 1:0, 18:6 Autowy atak Kubańczyków. Polacy całkowicie przejęli inicjatywę na boisku.

POLSKA – KUBA 1:0, 16:6 Dziesięć oczek zaliczki na drugiej przerwie!

POLSKA – KUBA 1:0, 13:5 Jakub Kochanowski - as serwisowy. Przerwa dla trenera reprezentacji Kuby.

POLSKA – KUBA 1:0, 12:5 Jakub Kochanowski - as serwisowy.

POLSKA – KUBA 1:0, 10:5 Bartosz Kwolek zakończył kontrę Polaków.

POLSKA – KUBA 1:0, 8:5 Bartosz Kwolek doknął siatki.

POLSKA – KUBA 1:0, 8:4 Przestrzelona zagrywka Kubańczyków i wyraźna przewaga Polaków na pierwszej przerwie.

POLSKA – KUBA 1:0, 7:4 Jakub Kochanowski zaatakował w siatkę.

POLSKA – KUBA 1:0, 6:1 Skuteczny blok Polaków.

POLSKA – KUBA 1:0, 5:1 Jakub Kochanowski skończył kontratak Polaków. Czas dla Nicolasa Coffignyego.

POLSKA – KUBA 1:0, 4:1 Kapitalna kiwka Tomasza Fornala.

POLSKA – KUBA 1:0, 3:1 Jakub Ziobrowski skutecznie z  prawego skrzydła.

POLSKA – KUBA 1:0, 1:0 Rozpoczynamy drugą partię.

Statystyki pierwszego seta:

POLSKA – KUBA 1:0 (25:20) Autowy atak Kubańczyków zakończył premierową odsłonę!

POLSKA – KUBA 0:0, 24:19 Piłka setowa dla Polski.

POLSKA – KUBA 0:0, 23:18 Miguel Suarez - as serwisowy.

POLSKA – KUBA 0:0, 23:17 Bartosz Kwolek skutecznie z drugiej linii.

POLSKA – KUBA 0:0, 22:16 Bartosz Kwolek - as serwisowy.

POLSKA – KUBA 0:0, 21:16 Jakub Ziobrowski zaatakował w dziewiąty metr.

POLSKA – KUBA 0:0, 19:15 Norbert Huber ze środka.

POLSKA – KUBA 0:0, 18:14 Jakub Kochanowski - as serwisowy. Czas dla szkoleniowca reprezentacji Kuby.

POLSKA – KUBA 0:0, 17:14 Dotknięcie siatki po stronie Kubańczyków.

POLSKA – KUBA 0:0, 16:14 Skuteczny atak ze środka i dwa punkty przewagi Polaków na drugiej przerwie.

POLSKA – KUBA 0:0, 14:12 Jakub Kochanowski ze środka.

POLSKA – KUBA 0:0, 12:10 Serwis Kubańczyków w siatkę.

POLSKA – KUBA 0:0, 10:9 Skuteczny atak Bartosza Kwolka.

POLSKA – KUBA 0:0, 9:9 Jakub Ziobrowski popisał się skutecznym atakiem.

POLSKA – KUBA 0:0, 8:8 Skuteczny atak Jakuba Kochanowskiego.

POLSKA – KUBA 0:0, 7:8 Punkt różnicy na pierwszej przerwie.

POLSKA – KUBA 0:0, 7:7 Miguel Suarez zablokowany i Polacy odrobili straty.

POLSKA – KUBA 0:0, 6:7 Autowy atak Kubańczyków.

POLSKA – KUBA 0:0, 4:7 Jakub Ziobrowski zatrzymany blokiem.

POLSKA – KUBA 0:0, 3:5 Kolejny blok Kubańczyków.

POLSKA – KUBA 0:0, 3:4 Tomasz Fornal zatrzymany blokiem.

POLSKA – KUBA 0:0, 3:2 Jakub Ziobrowski po bloku rywali.

POLSKA – KUBA 0:0, 2:1 Przestrzelona zagrywka. Dwa punkty dla Polaków po dwóch błędach rywali.

POLSKA – KUBA 0:0, 1:0 Rozpoczynamy mecz o złoto MŚ U–21! Pierwszy punkt dla Polski po autowym ataku rywali.

POLSKA: Łukasz Kozub, Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Jakub Ziobrowski, Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal – Mateusz Masłowski (libero).

MŚ U-21: Rosja z brązowym medalem

W niedzielnym meczu o trzecie miejsce mistrzostw świata siatkarzy do lat 21 spotkały się zespoły Brazylii oraz Rosji. Zwycięsko z meczu wyszła reprezentacja Rosji, która pokonała przeciwnika 3:0 (25:16, 25:16, 25:19). W meczu o złoto w Brnie, Polacy zagrają z Kubańczykami.

Spotkanie w Polsacie Sport komentują: Marek Magiera i Ireneusz Mazur.

Obie ekipy już na parkiecie hali w Brnie. Słuchamy hymnów.

Mazur: Jesteśmy w gorszej sytuacji od Kubańczyków

Ireneusz Mazur to trener, który w 1997 roku sięgnął z młodzieżową reprezentacją Polski po mistrzostwo świata. Wówczas w kadrze Biało-Czerwonych grali tacy zawodnicy jak Dawid Murek, Piotr Gruszka, Paweł Zagumny i Krzysztof Ignaczak. Ekspert Polsatu Sport zaznacza, że regeneracja będzie odgrywać w finale dużą rolę.

MŚ U-21: Polska - Kuba. Transmisja w Polsacie Sport!

Polscy siatkarze dzięki zwycięstwu 3:2 w półfinale rozgrywanych w Czechach mistrzostw świata juniorów U-21 awansowali do finału. W meczu o złoto na podopiecznych Sebastiana Pawlika czeka reprezentacja Kuby. Transmisja meczu Polska - Kuba od 18:30 w Polsacie Sport. Siatkówka Podopieczni trenera Sebastiana Pawlika kapitalnie rozpoczęli swój udział w rozgrywanym w Czechach turnieju finałowym mistrzostw świata juniorów U-21.

Witamy w relacji na żywo z meczu finałowego mistrzostw świata siatkarzy U-21 Polska - Kuba. Początek spotkania o godzinie 18.30.