Euroliga: Drużyna Waczyńskiego zmierzy się z obrońcami tytułu

Unicaja Malaga z kapitanem reprezentacji Adamem Waczyńskim na inaugurację Euroligi koszykarzy podejmie 12 października mistrza Fenerbahce Stambuł. W piątek organizatorzy ogłosili kalendarz rozgrywek 2017/18. Nie uwzględnili w nim "okienek" na mecze reprezentacji.

Oznacza to, że występ kapitana reprezentacji Waczyńskiego w najbliższych meczach eliminacji do MŚ Chiny 2019 (20-30 listopada, 20-28 lutego 2018) stoi pod znakiem zapytania. Żadna polska drużyna nie występuje w rozgrywkach prowadzonych przez Euroleague Commercial Assets (ECA), która w kalendarzu nie przewidziała przerw na mecze reprezentacji.

Kolejne spotkania europejskich eliminacji MŚ według nowej formuły FIBA odbędą się 25 czerwca-3 lipca oraz 12-20 września, 28 listopada-4 grudnia 2018 oraz pod koniec lutego 2019 r.

Unicaja Malaga zagra w Eurolidze po rocznej przerwie. Wygrała tegoroczną edycję Pucharu Europy koszykarzy otrzymując za to nie tylko gratyfikację finansową, ale i prawo udziału w najlepszych klubowych rozgrywkach Starego Kontynentu. Był to jej pierwszy triumf od 11 lat, kiedy to w sezonie 2005/06 zdobyła mistrzostwo Hiszpanii.

W Eurolidze 16 zespołów walczy w pierwszym etapie systemem "każdy z każdym", a najlepsza ósemka kontynuuje rywalizację w play off. Ćwierćfinały (do trzech zwycięstw) wyłaniają uczestników turnieju finałowego Final Four.

W maju Fenerbahce pokonało we własnej hali w finale sezonu 2016/17 Olympiakos Pireus 80:64 i sięgnęło po swój pierwszy tytuł w historii. Był to jednocześnie pierwszy sukces tureckiego klubu w tych rozgrywkach.