Poznaliśmy kolejnych finalistów MŚ siatkarzy

W 2018 roku polscy siatkarze będą bronić tytułu mistrza świata. Poznaliśmy dwóch kolejnych uczestników turnieju finałowego, który zostanie rozegrany we Włoszech i Bułgarii. Ze strefy azjatyckiej awans uzyskały Japonia i Australia.

Pierwszy turniej kwalifikacyjny azjatyckiej federacji (AVC) został rozegrany w Canberze. Imprezę pewnie wygrali Japończycy, którzy ograli rywali we wszystkich czterech meczach: Tajwan 3:0, Nową Zelandię 3:0, Tajlandię 3:0 oraz – po zaciętym starciu, zakończonym tie-breakiem (15:13) – Australię. Gospodarze imprezy również wywalczyli paszporty na siatkarski mundial, gdyż pokonali pozostałych rywali, i to bez straty seta. Kolejne miejsca zajęły ekipy Tajwanu, Tajlandii i Nowej Zelandii.

O dwa kolejne miejsca ze strefy azjatyckiej powalczą w Teheranie reprezentacje: Iranu, Kataru, Chin, Kazachstanu i Korei Południowej. Turniej zostanie rozegrany od 10 do 14 sierpnia. Gospodarze będą głównym faworytem tej imprezy.

W maju rozegrano sześć turniejów kwalifikacyjnych w strefie europejskiej. Bezpośredni awans do finałów mistrzostw świata uzyskały drużyny: Finlandii, Francji, Holandii, Rosji, Serbii oraz Słowenii – zwycięzcy tych imprez. Drugie miejsca, dające możliwość gry w turnieju barażowym (Kortrijk – Belgia, 19–23 lipca) zajęły: Białoruś, Belgia, Estonia, Hiszpania, Niemcy oraz Słowacja.

Mistrzostwa świata siatkarzy zostaną rozegrane od 10 do 30 września 2018 roku we Włoszech (Rzym, Turyn, Bari) oraz w Bułgarii (Warna, Sofia, Płowdiw, Ruse). W turnieju finałowym zagrają 24 reprezentacje. Polacy mają zapewniony start w finałach jako obrońcy tytułu, który wywalczyli 21 września 2014 roku w katowickim Spodku, wygrywając w finale z Brazylią 3:1.