Jak donosi worldofvolley.com, 14 lipca prezes słoweńskiej federacji siatkówki - Metod Ropert, był na spotkaniu  z prezydentem FIVB - Ary Gracą. Przedstawione zostały wtedy zasady, które będą obowiązywały podczas przyszłorocznej Ligi Światowej. Wynika z nich, że w kolejnej edycji  drużyny będą walczyły w dwóch grupach. Wśród zespołów "elity" zobaczymy Brazylię, Włochy, USA, Chiny, Serbię, Francję, Argentynę, Iran, Polskę, Niemcy, Japonię i Rosję. Drugą grupę będą stanowiły zespoły Australii, Kanady, Korei Południowej i Bułgarii. Dobór drużyn ma być oparty nie na wynikach sportowych, a atrakcyjności rynku medialnego oraz sile federacji mierzonej zyskami czerpanymi z organizacji meczów Ligi Światowej.

 

Najwięcej kontrowersji wywołał fakt, iż  zabrakło  reprezentacji Słowenii, która według zasad obowiązujących przed reformą zagrałaby w I dywizji. Siatkarze wygrali w tym roku turniej II dywizji i powinni automatycznie uzyskać awans do "elity". Tak się jednak nie stanie, w grupie uczestników "Światówki" nie ma miejsca dla podopiecznych Slobodana Kovac'a. Słoweńska federacja nie zamierza się podporządkować zasadom, które jeśli wejdą w życie skrzywdzą siatkarzy tego kraju. Jeśli związek zostanie doprowadzony do ostateczności, złoży pozew do Trybunału Arbitrażowego (CAS) przeciw FIVB. Póki co władze federacji  sprzeciwiły się i czekają na oficjalną odpowiedź.

 

Dodatkowo atmosferę podgrzewa fakt, iż w przyszłorocznej edycji mają wystąpić Włosi, którzy w tym roku zajęli ostatnie miejsce w "elicie", w rezultacie powinni spaść do II dywizji. FIVB przewidziało jednak uczestnictwo Azzurrich w przyszłej edycji "Światówki". Stąd pojawiły się spekulacje, że reforma rozgrywek została przeforsowana przez Włochów zasiadających w zarządzie FIVB, którzy chcieli uniknąć takiej sytuacji.

 

Słowenia, która od kilku lat sprawia swoimi występami wiele niespodzianek zasługuje na udział w "Światówce". Zespół regularnie odnosi sukcesy i wspina się po siatkarskiej "drabince". Dwa lata temu team wygrał rozgrywki Ligi Europejskiej, dzięki czemu zapewnił sobie awans do Ligi Światowej. W 2016 roku siatkarze Kovac'a wygrali Final Four III dywizji, a w tym roku triumfowali w finale II dywizji. Co więcej, w 2015 roku zdobyli srebro mistrzostw Europy, co było wielką sensacją w siatkarskim świecie.