Kapitalny mecz polskich siatkarek na mistrzostwach świata

Polskie siatkarki pokonały Brazylię 3:0 w pierwszym spotkaniu II rundy rozgrywanych w meksykańskiej Cordobie mistrzostw świata juniorek U–20. W drugim spotkaniu grupy E Rosja pokonała Turcję 3:1.

Podopieczne trenera Wiesława Popika meksykańskie mistrzostwa rozpoczęły od porażki w starciu z Dominikaną 2:3 (14:16 w tie-breaku). Dwa kolejne mecze zdołały już jednak wygrać, najpierw z Chinami 3:2, następnie z Peru 3:1, co dało im drugie miejsce w grupie za Chinami i awans do czołowej ósemki turnieju.

O półfinał Polki rywalizują w grupie E z ekipami Brazylii, Rosji i Turcji. Na pierwszy ogień poszły faworyzowane Brazylijki, które pierwszą fazę imprezy zakończyły z trzema zwycięstwami na koncie (3:1 z USA, 3:1 z Serbią, 3:2 z Kubą). Tymczasem to Polki od początku meczu przejęły inicjatywę na parkiecie. W pierwszym secie nie pozwoliły rywalkom na wiele, już na drugiej przerwie miały wyraźną przewagę (16:8), w końcówce utrzymały koncentrację i pewnie wygrały 25:14. Druga partia miała na początku wyrównany przebieg, ale w środkowej części polki zaczęły budować przewagę (16:12). Biało-czerwone dobrze serwowały, a rywalki ułatwiły im zadanie błędami własnymi. Wynik seta na 25:18 ustaliła Martyna Łukasik. Na przestrzeni trzeciej partii Polki utrzymywały minimalną przewagę, a końcówka miała zacięty przebieg. Decydujące piłki padły jednak łupem Polek, które wygrały 25:23 i cały mecz 3:0.

Siatkarki trenera Popika miały wyraźną przewagę w ataku (40–25) oraz bloku (14–9), popełniły też mniej błędów od rywalek. Siatkarki Canarinhos z kolei zdobyły więcej punktów zagrywką (4–5). W polskiej ekipie najlepiej punktowały: Zuzanna Górecka (15), Martyna Łukasik (15) oraz Martyna Świrad (12); u pokonanych: Tainara Lemes Santos (12).

Polska - Brazylia 3:0 (25:14, 25:18, 25:23)

Polska: Zuzanna Górecka (15), Natalia Murek (7), Alicja Grabka (2), Martyna Łukasik (15), Martyna Świrad (12), Kinga Różyńska (5) – Justyna Łysiak (libero) oraz Maria Stenzel, Julia Nowicka, Aleksandra Lipska (2).
Brazylia: Diana Alecrim (6), Glayce Vasconcelos (7), Karyna Malachias (3), Karina De Souza (5), Jackeline Santos (1), Tainara Lemes Santos (12) – Nyeme Costa (libero) oraz Lorrayna Da Silva (2), Julia Moura, Julia Bergmann (2), Amanda Sehn (1).