OK! The World Games: Bule

Inne
OK! The World Games: Bule
fot. PAP

Aż o dwanaście kompletów medali powalczą podczas The World Games 2017 zawodnicy rywalizujących w odmianach gry w bule: petance, bulach lyońskich i raffie. Aby sięgnąć po triumf żaden z nich nie będzie mógł jednak lecieć w kulki!

Początków dyscypliny petanque (najpopularniejszej odmiany gry w kule) doszukuje się już w czasach antycznych. Poprzez kolejne wieki ta niezwykle prosta, ale dająca dużo emocji  gra, ewoluowała i tworzyła wiele odmian. Za historyczny zaczątek petanque w formie, w jakiej jest rozgrywana do dziś uważa się rok 1907. Jej kolebką jest Francja, gdzie sport ten jest narodową dyscypliną jej mieszkańców. To właśnie tutaj, w prowansalskim Ciotat, Jules le Noir – cierpiący na reumatyzm entuzjasta podobnej gry: jeu provencal (kulami rzuca się w rozbiegu) – nie dotrzymując kroku swoim kompanom, dostosował grę do swoich możliwości. Rozpoczynając rozgrywkę, stanął obiema stopami wewnątrz narysowanego koła (stąd wzięła się nazwa dyscypliny: petanque – stopy razem na ziemi). Obecnie gra rozprzestrzeniła się na pięciu kontynentach. W ponad 70 krajach należących do Światowej Federacji Petanque (F.I.P.J.P z siedzibą we Francji) kulami miota ponad 600 000 graczy z licencjami. Polska jest jej członkiem od 2003 roku.

Petanka, bo tak w naszym kraju nazywane jest petanque, nie jest jednak najstarszą odmianą niezwykle popularnego sportu, jakim jest gra w bule. Na pewno dłuższą historię mają bule lyońskie, które jak sama nazwa wskazuje narodziły się we francuskim mieście Lyon. Już w XVIII wieku grano tam w ich aktualną odmianę, a pod koniec kolejnego stulecia organizowano już profesjonalne turnieje. Francuzi mają więc bule lyońskie, natomiast u Włochów największą popularnością cieszy się bocce wywodzące się z zabawy, która znana była już w Imperium Rzymskim. Dzięki włoskim imigrantom bocce stało się także popularne między innymi w Australii czy USA. Namiętnie gra się w nie również w krajach bałkańskich leżących nad Adriatykiem: Chorwacji, Słowenii czy Bośnii i Hercegowinie.. Petankę, bule lyońskie i bocce (nazywane także raffa) pod względem zasad dzieli bardzo niewiele, łączy natomiast to, że wszystkie trzy konkurencje rozegrane zostaną podczas The World Games 2017 we Wrocławiu.

Wszystkie konkurencje w ramach dyscypliny odbędą się na wrocławskiej Pergoli koło Hali Stulecia.


PETANQUE

Petanka to jedna z najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie – w samej Francji liczba licencjonowanych zawodników wynosi aż 600 tysięcy! Na The World Games sport ten obecny jest już od 1985 roku. Do gry w petanque nie trzeba wiele - wystarczy tak naprawdę kilkanaście metrów wolnej przestrzeni, bule... i świnka czyli kulka w pobliże której gracze posyłają okrągłe przedmioty. W profesjonalnej petance wszystkie one mają określone wymiary oraz parametry i tak: bule mają od 70,5 mm do 80 mm średnicy, a ważyć mogą maksymalnie 800 gramów. Wykonane są z metalu, głównie ze stali. Z kolei świnka o 30-milimetrowej średnicy jest zwykle drewniana. Pole do gry w petanque jest natomiast najmniejsze spośród konkurencji związanych z bulami - ma 15 metrów długości i 4 metry szerokości.



Zasady:

Zasady gry w petankę najlepiej obrazuje grafika ze strony Polskiej Federacji Petanque. Jednak najważniejszą cechą różniącą tę odmianę od innych jest to, że zawodnicy nie mogą odrywać stóp od ziemi. Co ciekawe polska federacja całkiem niedawno, w grudniu tego roku została oficjalnie uznana za Polski Związek Sportowy.

 



Petanque na The World Games 2017:

Podczas wrocławskich igrzysk sportów nieolimpijskich rozdane zostaną cztery komplety medali w petance: dwa wśród mężczyzn i dwa wśród kobiet. Zarówno panie, jak i panowie będą walczyć o triumf w dwóch konkurencjach: w klasycznej odmianie wystąpią deble z ośmiu krajów, a taka sama liczba państw wystawi pojedyńczych reprezentantów i reprezentantki w innej konkurencji - tak zwanym precision shooting.

W tej konkurencji gracze rywalizować będą na takim oto boisku:

 



W największym kole o średnicy 1 m, pokazanym na grafice po lewej stronie znajdują się świnka oraz bula, która jest celem rywalizujących zawodników. Gracze mierzący się ze sobą w parach, rzucają swoimi bulami z kolejnych miejsc po to, aby wybić leżącą w kole bulę - cel. Za swoje zagrania mogą otrzymać 1, 3, lub 5 punktów. Wygrywa ten, który ma na koncie więcej punktów po 20 minutach gry.

 


BULE LYOŃSKIE

Dla pasjonatów gry w bule, którzy nie chcą się zbytnio przemęczać petanka jest rozwiązaniem idealnym. Jeśli chce się jednak przy okazji zażyć więcej ruchu, to lepiej postawić jednak na bule lyońskie, w których przed wykonaniem rzutu gracze biorą rozbieg. Nie jest to jednak jedyna różnica między tymi dwoma odmianami. Przede wszystkim w wypadku bul lyońskich mamy do czynienia z dłuższym, bo liczącym aż 27,5 metra placem gry. Świnka, która podobnie jak w petance jest drewniana musi zaś zostać na początku gry rzucona na odległość większą niż 12,5 metra od zawodnika. Zasadnicza różnica tkwi jednak w samych bulach - są w tym wypadku większe - od 90 do 110 mm średnicy, a także cięższe o około 0,5 kg od tych używanych w petance. Wykonane są głównie z brązu, rzadziej ze stali.

Bule lyońskie na The World Games 2017:

Podobnie jak w przypadku petanki, na graczy specjalizujących się w bulach lyońskich czekają cztery komplety medali. W tym przypadku rywalizować będą jednak tylko singliści i singlistki, którzy staną w szranki w dwóch konkurencjach: precision shooting (praktycznie identyczne zasady jak w "petankowej" odmianie") oraz progressive shooting. Rywalizacja w tej ostatniej odmianie bul lyońskich jest niezwykle widowiskowa, bowiem gracze mają pięć minut na trafienie z rozbiegu jak największej ilości bul. Rywalizacja toczy się w parach. Rekord świata należy do Francuza Sebastiena Graila, który w 300 sekund strącił aż 51 bul, nie myląc się ani razu!

 


RAFFA (Bocce)

Podobnie jak w klasycznej odmianie petanki, tak i w bocce trzeba się trzymać prostej zasady - należy na sam koniec partii mieć choć o jedną bulę więcej w pobliżu świnki niż przeciwnik. W raffie o wiele częściej stosuje się jednak wybicia kul rywala, a wszystkie bule, którymi posługują się gracze są... plastikowe. Ich kształt jest również najbardziej zbliżony do sfery, spośród wszystkich odmian tego sportu. Pole gry jest identycznych rozmiarów jak w przypadku bul lyońskich. Zwycięża gracz lub drużyna, która, jako pierwsza zdobyła 13 punktów.

Raffa na The World Games 2017:

Także w tym przypadku do zdobycia będzie cztery komplety medali, a zawodnicy powalczą o triumf w klasycznej odmianie bocce. Zarówno panie, jak i panowie z ośmiu krajów wystąpią w rywalizacji singlowej, jak i deblowej.

psl, Polsat Sport, The World Games 2017
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie