MŚ w szermierce: Nelip wśród najlepszych 16 szpadzistek

Ewa Nelip (UKS Żoliborz Warszawa) jako jedyna z Polek awansowała do 1/8 finału turnieju indywidualnego szpadzistek w szermierczych mistrzostwach świata w Lipsku. O awans do ćwierćfinału powalczy z utytułowaną Włoszką Rossellą Fiamingo.

28-letnia Nelip, 15. w światowym rankingu, była zwolniona z eliminacji i na planszę wyszła po raz pierwszy w niedzielę. W 1/32 finału wygrała z Argentynką Isabel Di Tellą 15:10, a w kolejnej rundzie pokonała Niemkę Beate Christmann 14:9.

Piąta zawodniczka tegorocznych mistrzostw Europy o awans do czołowej ósemki spotka się z Rossellą Fiamingo. 26-letnia Włoszka to aktualnie trzecia szpada globu, dwukrotna (2014, 2015) mistrzyni świata i srebrna medalistka olimpijska z Rio de Janeiro.

W 1/16 finału odpadły Magdalena Piekarka (AZS AWF Warszawa) i Renata Knapik-Miazga (Wisła Kraków).

Warszawianka zaczęła zmagania od zwycięstwa nad Greczynką Niki-Kateriną Sidiropoulou-Christodoulou 15:13, ale w kolejnej walce nie sprostała Koreance Young Mi Kong (9:10) i zajęła 21. lokatę.

Knapik-Miazga, mająca w dorobku dwa medale ME, w 1/32 finału pokonała Kanadyjkę Malinkę Hoppe-Montanaro 15:10, a w pojedynku o miejsce w czołowej "16" przegrała 9:12 z 37-letnią reprezentantką Estonii Iriną Embrich, 12. w klasyfikacji szpadzistek. Polka uplasowała się na 29. pozycji.

W pierwszej rundzie wyeliminowana została Kamila Pytka (AZS AWF Warszawa), która uległa późniejszej rywalce Nelip - Niemce Christmann 8:15 i została sklasyfikowana na 35. miejscu.

W niedzielę o medale w Lipsku walczyć będą również floreciści, w tym dwóch biało-czerwonych: Piotr Janda (AZS AWFiS Gdańsk) i Leszek Rajski (Wrocławianie).