Rajd Finlandii: Tanak liderem po pierwszym odcinku

Moto

Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta) prowadzi po czwartkowym odcinku specjalnym Rajdu Finlandii, dziewiątej rundy samochodowych mistrzostw świata. Drugi na trasie liczącej 2,3 km był wicelider klasyfikacji generalnej Belg Thierry Neuville (Hyundai i20) ze stratą 1,1 s.

Tanak pokonał pierwszy odcinek rajdu w okolicach Jyvaskyla w czasie 1.44,1. Estończyk wyprzedził Neuville'a o 1,1 s, a trzeci był prowadzący w klasyfikacji generalnej MŚ Francuz Sebastian Ogier (Ford Fiesta) ze stratą 1,5 s.

Najlepszy z reprezentantów gospodarzy okazał się Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris) - piąty ze stratą 2,2 s.

Poprzednią eliminację, Rajd Polski, wygrał 2 lipca w Mikołajkach Neuville, a Ogier zajął trzecie miejsce. Dzięki temu Belg traci do rywala tylko 11 punktów.

Rajd Finlandii w kalendarzu mistrzostw świata znajduje się od 1973 roku, czyli od początku rywalizacji o miano najlepszego kierowcy globu.

W tegorocznej edycji zawodnicy pokonają 25 odcinków specjalnych o łącznej długości 314,2 km na szutrowych trasach, które są niezwykle szybkie.

Rywalizacja zakończy się w niedzielę odcinkiem Oittila.