Zwycięstwo Kalli w biegu na nartorolkach, Hojnisz 13.

Biathlonistka Monika Hojnisz zajęła 13. miejsce w biegu na nartorolkach na 7,5 km pod górę w norweskiej miejscowości Lysebotn. Zwyciężyła specjalizująca się w biegach narciarskich Szwedka Charlotte Kalla.

Blink Skifestival to coroczne zawody, w których swoich sił latem próbują bohaterowie zimowego Pucharu Świata oraz amatorzy jazdy na nartorolkach.

Kalla wyprzedziła reprezentantki gospodarzy Heidi Weng (40,3 s straty) oraz sześciokrotną mistrzynię olimpijską i 18-krotną złotą medalistkę mistrzostw świata Marit Bjoergen (1.50,5).

Na 12. pozycji uplasowała się najlepsza z biathlonistek Francuzka Justine Braisaz, a tuż za nią sklasyfikowano Hojnisz – 4.35,4 straty do zwyciężczyni. W Lysebotn wystartowały również m.in. biegaczka Krista Parmakoski oraz biathlonistki Marie Dorin Habert, Linn Persson, startująca również w biegach Mari Laukkanen, a także Polki: Kamila Żuk (33. miejsce), Kinga Mitoraj (37.) i Magdalena Gwizdoń (45.). Sklasyfikowano 65 zawodniczek.

- To niesamowita impreza, która pokazuje, że Norwegowie potrafią zorganizować wszystko i to na najwyższym poziomie. Tak naprawdę za mną dopiero pierwszy start, ale już wiem, że warto tu być. Stanąć na starcie z Kallą, Bjoergen, Weng i wieloma innymi wspaniałymi zawodniczkami – bezcenne – napisała Hojnisz na Facebooku.

- Pierwszy bieg za nami. 7,5 km pod górę, średni procent nachylenia to 9,5! Ogromny wysiłek – przyznała z kolei Żuk.

Także w rywalizacji mężczyzn nie zabrakło gwiazd. W czwartek wystartowali m.in. Martin Johnsrud Sundby, Siergiej Ustiugow, Johannes Thingnes Boe czy Simon Fourcade. Polskę reprezentował Maciej Staręga, który zajął 66. miejsce w stawce 100 zawodników. Wygrał mistrz świata juniorów z 2008 roku w biegach narciarskich Norweg Hans Chister Holund.