Dookoła Mazowsza: Kankovsky triumfatorem 60. edycji

Czech Alois Kankovsky (Elkov-Author) wygrał w sobotę w Kozienicach jubileuszową, 60. edycję kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza. Doświadczony zawodnik zapewnił sobie końcowy triumf wygrywając ostatni, czwarty etap imprezy.

W klasyfikacji generalnej były mistrz świata w torowej konkurencji omnium wyprzedził prowadzącego po trzech etapach Grzegorza Stępniaka (Wibatech 7R Fuji) i Łotysza Emilsa Liepinsa (Rietumu Banka Ryga).

Losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich metrów wyścigu. Na ostatnim finiszu po 10 sekund bonifikaty sięgnął Kankovsky przed Liepinsem i swoim kolegą z zespołu Elkov-Author Vojtechem Haceckym. Na czwartej pozycji uplasował się Stępniak, tracąc tym samym szanse na końcowe zwycięstwo.

Przed startem ostatniego, piątkowego etapu w Kozienicach jasne było, że na całej trasie toczyć się będzie walka o sekundy. Trzy lotne premie (odpowiednio 3, 2 i 1 sekunda bonifikaty) i wreszcie meta etapu (10, 6 i 4 sekundy) sprawiały, że kwestia wygranej była otwarta. Zawodnicy czeskiej ekipy nie ukrywali, że będą atakować pozycję lidera, a sam Kankovsky mówił, że „będzie się działo”.

Te zapowiedzi potwierdziły się już na pierwszym z pięciu okrążeni trasy, kiedy odbyła się lotna premia. Po zaciętej walce Kankovsky wyprzedził na niej Stępniaka o kilkanaście centymetrów i odrobił do rywala... jedną sekundę. Dwie kolejne premie były remisowe dla zawodników walczących w „generalce” bowiem na czele wyścigu znalazła się grupka uciekinierów licząca początkowo czterech, a następnie już tylko dwóch zawodników.

Kamil Małecki (CCC Sprandi Polkowice) wygrał obie i zapewnił sobie białą koszulkę najlepszego młodzieżowca (do 23 lat), a jadący z nim Michał Podlaski (Voster Uniwheels) punktował na finiszach superspinterskich i wywalczył dzięki temu koszulkę zwycięzcy tej klasyfikacji.

Na ostatniej 33-kilometrowej rundzie peleton przyspieszył i doścignął mocno już zmęczonych uciekinierów. O wszystkim decydował więc końcowy finisz, rozegrany po mistrzowsku przez drużynę Elkov-Author i samego Kankovsky’ego. Grzegorz Stępniak ambitnie walczył do końca, ale nie zdołał tym razem stanąć na podium etapowym i musiał zadowolić się koszulką najaktywniejszego.

34-letni Kankovsky „wyspecjalizował się” w wygrywaniu polskich wyścigów. Tylko w tym sezonie wygrał dwa klasyki – Memoriały Andrzeja Trochanowskiego i Romana Siemińskiego, jeden z etapów wyścigu Solidarności i Olimpijczyków oraz dwa etapy i klasyfikację generalną Dookoła Mazowsza.