Do trzech razy sztuka! Polskie siatkarki najlepsze w II dywizji World Grand Prix

Polskie siatkarki wygrały z Koreą Południową 3:0 w rozegranym w Ostrawie finale II dywizji World Grand Prix. Trzecie miejsce zajęły Niemki, które pokonały 3:1 reprezentację Czech.

"Do trzech razy sztuka" – to powiedzenie przyświecało polskim siatkarkom przed meczem z Koreą Południową. Po pierwsze dlatego, że w dwóch poprzednich sezonach Polki również dochodziły do finału II dywizji, w obu przypadkach przegrały jednak decydujące starcia: w 2015 roku w Lublinie z Holandią 0:3, a w 2016 w Warnie z Dominikaną 2:3. Po drugie: podopieczne trenera Jacka Nawrockiego dwukrotnie mierzyły się w tegorocznej edycji World Grand Prix z Koreankami i dwukrotnie przegrały – 1:3 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz 0:3 w Suwon.

Siatkarki z Korei Południowej wygrały fazę zasadniczą II dywizji z bilansem spotkań 8–1. Biało-czerwone tę część zmagań zakończyły na trzecim miejscu z bilansem 7–2.

W półfinale rozgrywanego w Ostrawie Final Four Koreanki pokonały Niemki 3:2. Zdołały odwrócić losy meczu, choć przegrywały już 0:2. W tym spotkaniu oglądaliśmy dwa oblicza drużyny prowadzonej przez trenera Hong Sungjina: fatalna gra w dwóch pierwszych partiach, przy słabszej dyspozycji Yeon Koung Kim i coraz lepsza postawa od trzeciej partii, przy skutecznej grze liderki zespołu. W drugim meczu o finał Polki pokonały 3:1 reprezentację Czech, choć samo spotkanie, najeżone błędami własnymi obu ekip, nie stało na najwyższym poziomie.

Finałowe starcie rozpoczęło się dla Polek obiecująco, szybko wypracowały przewagę (4:1, 8:6), jednak w środkowej części seta Koreanki odrobiły straty – po asie serwisowym Hyo Jin Yang było 14:14. Po drugiej przerwie Polki znów odskoczyły rywalkom, w dużej mierze dzięki kapitalnej grze blokiem (17:15, 20:15). Właśnie blok był mocną bronią ekipy trenera Nawrockiego (w premierowej odsłonie 5–1, w całym meczu 14–8). Malwina Smarzek wywalczyła piłkę setową (24:19), a błąd rywalek w kolejnej akcji zakończył tę partię.

W drugim secie, po wyrównanym początku, Polki zaczęły budować przewagę w środkowej części (16:11). W końcówce, dzięki skutecznym atakom i dobrym zagrywkom Yeon Koung Kim, siatkarki z Korei Południowej były bliskie odrobienia strat (20:19). Skuteczne ataki Bereniki Tomsi, Patrycji Polak oraz Zuzanny Efimienko przyniosły polskiej drużynie decydujące punkty (25:21).

Trzecią partię polskie siatkarki rozpoczęły od falstartu (0:5, 1:7, 3:8). Rywalkom wychodziło niemal wszystko, a podopieczne trenera Nawrockiego długo nie potrafiły znaleźć sposobu na przełamanie zastoju. W środkowej części seta ruszyły do odrabiania strat i dopięły swego (13:13). As serwisowy Agnieszki Kąkolewskiej dał dwa punkty przewagi na drugiej przerwie (16:14). Polki w kolejnych akcjach utrzymywały dystans dzięki blokowaniu liderki Koreanek Yeon Koung Kim. Jeden z takich bloków przyniósł piłkę meczową (24:20), a ostatni punkt w tym meczu zdobyła Malwina Smarzek (25:21).

Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec, która pokonała 3:1 Czechy. Rozstrzygnięcia turnieju w Ostrawie nie miały większego znaczenia dla losów poszczególnych ekip w kolejnym sezonie. Władze FIVB zamierzają zastąpić World Grand Prix Ligą Światową Kobiet, w której wśród najlepszych ma się również znaleźć miejsce dla Polek.

Polska – Korea Południowa 3:0 (25:19, 25:21, 25:21)

Polska: Berenika Tomsia (12), Agnieszka Kąkolewska (11), Zuzanna Efimienko (9), Malwina Smarzek (8), Martyna Grajber (7), Joanna Wołosz (5) – Agata Witkowska (libero) oraz Patrycja Polak (3), Monika Bociek (2), Roksana Brzóska (2).
Korea Południowa: Yeon Koung Kim (15), Hyo Jin Yang (9), Heejin Kim (6), Su Ji Kim (3), Jeongah Park (3), Hye Seon Yeum, – Hae Ran Kim (libero) oraz Minkyoung Hwang (9), So-La Lee (1), Yeongyeon Kim, Sooji Han, Miyoun Kim.

Wyniki Final Four Dywizji II World Grand Prix:

Półfinały:

2017-07-29: Korea Południowa – Niemcy 3:2 (19:25, 13:25, 25:21, 25:18, 15:12)
2017-07-29: Czechy – Polska 3:1 (25:27, 25:20, 25:21, 25:20)

mecz o III miejsce:

2017-07-30: Czechy – Niemcy 1:3 (23:25, 25:17, 20:25, 23:25)

finał:

2017-07-30: Polska – Korea Południowa 3:0 (25:19, 25:21, 25:21).

Mecz zakończony
POLSKA
3:0
KOREA
Zapis relacji
Relacja zakończona

POLSKA – KOREA 3:0 (25:19, 25:21, 25:21) Malwina Smarzek skończyła mecz! Polki triumfują w finale II dywizji World Grand Prix!

POLSKA – KOREA 2:0, 24:20 Piłka meczowa dla Polek! Znów zablokowana Yeon Koung Kim.

POLSKA – KOREA 2:0, 23:20 Skuteczny atak Malwiny Smarzek.

POLSKA – KOREA 2:0, 22:20 Yeon Koung Kim znów zablokowana!

POLSKA – KOREA 2:0, 21:20 Yeon Koung Kim zablokowana.

POLSKA – KOREA 2:0, 20:20 Koreanki odrobiły straty. Trener Jacek Nawrocki poprosił o czas.

POLSKA – KOREA 2:0, 20:18 Skuteczny atak Malwiny Smarzek.

POLSKA – KOREA 2:0, 19:18 Zablokowana Zuzanna Efimienko.

POLSKA – KOREA 2:0, 19:16 Czas dla trenera Koreanek.

POLSKA – KOREA 2:0, 18:16 Skuteczny atak Malwiny Smarzek.

POLSKA – KOREA 2:0, 17:16 Autowy atak Moniki Bociek.

POLSKA – KOREA 2:0, 16:15 Yeon Koung Kim skutecznie z drugiej linii.

POLSKA – KOREA 2:0, 16:14 Agnieszka Kąkolewska - as serwisowy po zagrywce w Yeon Koung Kim. Dwa punkty przewagi Polek na drugiej przerwie.

POLSKA – KOREA 2:0, 15:14 Skuteczny atak Moniki Bociek.

POLSKA – KOREA 2:0, 14:13 Seria Polek trwa!

POLSKA – KOREA 2:0, 13:13 Monika Bociek! Okres dobrej gry Polek i odrobione straty z początku seta.

POLSKA – KOREA 2:0, 12:13 Martyna Grajber i już tylko punkt straty Polek!

POLSKA – KOREA 2:0, 11:13 Skuteczny atak Agnieszki Kąkolewskiej

POLSKA – KOREA 2:0, 10:12 So-La Lee zaserwowała w siatkę.

POLSKA – KOREA 2:0, 9:11 Roksana Brzóska skończyła kontrę Polek.

POLSKA – KOREA 2:0, 8:9 Roksana Brzóska przedarła się przez blok rywalek.

POLSKA – KOREA 2:0, 7:9 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – KOREA 2:0, 6:9 Koreanki dotknęły siatki.

POLSKA – KOREA 2:0, 5:9 Atak Koreanek po bloku.

POLSKA – KOREA 2:0, 5:8 Kontrę Polek skończyła Martyna Grajber. Trener Hong Sungjin poprosił o przerwę.

POLSKA – KOREA 2:0, 4:8 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – KOREA 2:0, 3:8 Pięć punktów tracą biało-czerwone na pierwszej przerwie.

POLSKA – KOREA 2:0, 3:7 Pomyłka Koreanek w rozegraniu.

POLSKA – KOREA 2:0, 1:7 Wszystko wychodzi Koreankom na początku trzeciego seta.

POLSKA – KOREA 2:0, 1:5 Pierwszy punkt dla Polek w tej odsłonie.

POLSKA – KOREA 2:0, 0:5 Skuteczny blok Koreanek.

POLSKA – KOREA 2:0, 0:4 Malwina Smarzek nie poradziła sobie z zagrywką Yeon Koung Kim. Jecek Nawrocki poprosił o czas.

POLSKA – KOREA 2:0, 0:3 Dobre otwarcie Koreanek.

POLSKA – KOREA 2:0, 0:2 Rozpoczął się set numer trzy.

POLSKA – KOREA 2:0 (25:19, 25:21) Zuzanna Efimienko zdobyła decydujący punkt. Polki o krok od zwycięstwa w finale.

POLSKA – KOREA 1:0, 24:21 Skuteczny atak Patrycji Polak dał Polkom piłkę setową.

POLSKA – KOREA 1:0, 23:21 Berenika Tomsia przestrzeliła zagrywkę.

POLSKA – KOREA 1:0, 22:20 Znów skutecznie Berenika Tomsia.

POLSKA – KOREA 1:0, 21:19 Kolejna nerwowa wymiana. Kapitalna obrona Agaty Witkowskiej i atak kończy Berenika Tomsia.

POLSKA – KOREA 1:0, 20:19 Podwójne odbicie po stronie Polek. Trener Jacek Nawrocki poprosił o czas.

POLSKA – KOREA 1:0, 20:18 Agnieszka Kąkolewska zaatakowała w taśmę.

POLSKA – KOREA 1:0, 19:17 Yeon Koung Kim - po taśmie i as serwisowy.

POLSKA – KOREA 1:0, 19:16 Koreanki wygrały długą, nerwową wymianę.

POLSKA – KOREA 1:0, 19:15 Skuteczny atak Yeon Koung Kim.

POLSKA – KOREA 1:0, 18:14 So-La Lee przestrzeliła zagrywkę, co potwierdziła weryfikacja.

POLSKA – KOREA 1:0, 17:14 Problem z przyjęciem zagrywki i Polki przegrały tę wymianę.

POLSKA – KOREA 1:0, 17:12 Podwójne odbicie u Koreanek. Selekcjoner Hong Sungjin wziął drugi czas.

POLSKA – KOREA 1:0, 16:12 Skuteczny atak Yeon Koung Kim.

POLSKA – KOREA 1:0, 16:11 Wyraźna przewaga Polek na drugiej przerwie.

POLSKA – KOREA 1:0, 15:10 Martyna Grajber przełamała podwójny blok rywalek.

POLSKA – KOREA 1:0, 14:10 Agnieszka Kąkolewska skutecznie minęła blok rywalek.

POLSKA – KOREA 1:0, 13:9 Martyna Grajber skończyła atak na lewym skrzydle.

POLSKA – KOREA 1:0, 12:8 Skuteczny atak Bereniki Tomsi.

POLSKA – KOREA 1:0, 11:8 Skutecznie z krótkiej Agnieszka Kąkolewska.

POLSKA – KOREA 1:0, 10:8 Joanna Wołosz przestrzeliła zagrywkę.

POLSKA – KOREA 1:0, 10:7 Rzucona piłka po stronie koreańskiej. Trener Hong Sungjin poprosił o czas.

POLSKA – KOREA 1:0, 9:7 Serwis Koreanek w siatkę.

POLSKA – KOREA 1:0, 8:6 Berenika Tomsia skutecznie z drugiej linii i dwa oczka zaliczki dla Polski na pierwszej przerwie technicznej.

POLSKA – KOREA 1:0, 7:6 Punkt dla Koreanek po długiej wymianie.

POLSKA – KOREA 1:0, 7:5 Joanna Wołosz wygrała akcję na siatce.

POLSKA – KOREA 1:0, 6:4 Błąd popełniła Yeon Koung Kim.

POLSKA – KOREA 1:0, 5:4 Kolejny skuteczny blok Polek.

POLSKA – KOREA 1:0, 4:4 Punkt dla Koreanek po weryfikacji (atak po bloku).

POLSKA – KOREA 1:0, 4:3 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – KOREA 1:0, 3:3 Berenika Tomsia skończyła kontrę Polek.

POLSKA – KOREA 1:0, 2:2 Punkt za punkt na początku drugiej partii.

POLSKA – KOREA 1:0 (25:19) Błąd siatkarek Korei zakończył premierową odsłonę!

POLSKA – KOREA 0:0, 24:19 Malwina Smarzek skończyła atak i piłka setowa dla Polski!

POLSKA – KOREA 0:0, 23:19 Skuteczny atak Hyo Jin Yang.

POLSKA – KOREA 0:0, 23:18 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – KOREA 0:0, 22:17 Skuteczny atak Patrycji Polak.

POLSKA – KOREA 0:0, 21:16 Serwis Koreanek w siatkę.

POLSKA – KOREA 0:0, 20:15 I jeszcze jeden blok!

POLSKA – KOREA 0:0, 19:15 Znów szczelny polski blok zatrzymuje akcję rywalek.

POLSKA – KOREA 0:0, 18:15 Patrycja Polak obiła blok rywalek. Seria piłek wygranych przez Polki i szkoleniowiec Koreanek Hong Sungjin poprosił o czas.

POLSKA – KOREA 0:0, 17:15 Punktowy blok Polek po przerwie.

POLSKA – KOREA 0:0, 16:15 Punkt zaliczki Polek na drugiej przerwie technicznej.

POLSKA – KOREA 0:0, 15:15 Skuteczny atak Heejin Kim.

POLSKA – KOREA 0:0, 14:14 Hyo Jin Yang zaskoczyła zagrywką Malwinę Smarzek.

POLSKA – KOREA 0:0, 14:12 Agnieszka Kąkolewska skutecznie ze środka.

POLSKA – KOREA 0:0, 13:12 Przestrzelona zagrywka Zuzanny Efimienko.

POLSKA – KOREA 0:0, 11:11 Malwina Smarzek zaatakowała w aut.

POLSKA – KOREA 0:0, 11:10 Trzy akcje z rzędu wygrane przez Polki. Po ataku Heejin Kim po prostej w aut to trener Koreanek poprosił o przerwę.

POLSKA – KOREA 0:0, 8:10 Skuteczny atak Yeon Koung Kim. Problemy Polek z przyjęciem zagrywki. Jacek Nawrocki poprosił o czas.

POLSKA – KOREA 0:0, 8:8 Polki nie skończyły dwóch ataków, rywalki były skuteczniejsze...

POLSKA – KOREA 0:0, 8:6 Skutecznie Zuzanna Efimienko i dwa oczka zaliczki Polek na pierwszej przerwie.

POLSKA – KOREA 0:0, 7:6 Kłopoty Koreanek w przyjęciu, kończą jednak sytuacyjną piłkę.

POLSKA – KOREA 0:0, 5:5 Koreanki szybko doprowadziły do remisu.

POLSKA – KOREA 0:0, 5:3 Skuteczny atak Heejin Kim

POLSKA – KOREA 0:0, 4:1 Dobry początek w wykonaniu Polek.

POLSKA – KOREA 0:0, 2:0 Rozpoczynamy finałowe starcie II dywizji World Grand Prix!

Polska: Joanna Wołosz, Agnieszka Kąkolewska, Berenika Tomsia, Zuzanna Efimienko, Martyna Grajber, Malwina Smarzek – Agata Witkowska (libero).
Korea Południowa: Heejin Kim, Hye Seon Yeum, Yeon Koung Kim, Su Ji Kim, Jeongah Park, Hyo Jin Yang – Hae Ran Kim (libero).

Mecz prowadzą sędziowie: Karina Noemi Rene (Argentyna) – Daniele Rapisarda (Włochy).

Obie ekipy już na parkiecie, słuchamy hymnów.

W półfinałowym meczu Polki ograły reprezentację Czech:

Terminarz i plan transmisji Final Four Dywizji II World Grand Prix:

Półfinały:

finał:

2017-07-30: Korea Południowa – Polska (niedziela, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport oraz Super Polsat).

... oraz 0:3 w Suwon:

Przypomnijmy tegoroczne starcia Polek z Koreankami. 1:3 w Ostrowcu Świętokrzyskim:

Niemcy trzecią drużyną II dywizji World Grand Prix

Siatkarki reprezentacji Czech przegrały z Niemkami 1:3 w meczu o III miejsce rozgrywanego w Ostrawie turnieju Final Four II dywizji World Grand Prix. W finale Polska zmierzy się z Koreą Południową. Pierwszy set miał wyrównany przebieg. Co prawda Czeszki uzyskały przewagę na drugiej przerwie (16:13), jednak po niej Niemki odrobiły straty i wynik długo oscylował wokół remisu (20:20, 23:23).

World Grand Prix: Polska - Korea Południowa. Transmisja w Polsacie Sport i Super Polsacie

Polskie siatkarki zagrają w niedzielę w finale II dywizji World Grand Prix. Przeciwniczkami Biało-Czerwonych w czeskiej Ostrawie będą reprezentantki Korei Południowej. Transmisja meczu Polska - Korea Południowa w Polsacie Sport oraz Super Polsacie. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego w tegorocznej edycji World Grand Prix, zajęły trzecie miejsce w fazie grupowej, za drużyną Korei Południowej oraz Niemiec.

Witamy w relacji na żywo z finału II dywizji World Grand Prix: Polska – Korea Południowa. Początek spotkania o godzinie 18.10.