Blain ze złotym medalem! Siatkarze Japonii mistrzami Azji

W mieście Gresik w Indonezji siatkarze rozegrali XIX edycję mistrzostw Azji. Tytuł obroniła reprezentacja Japonii, która w finale pokonała Kazachstan. Asystentem selekcjonera złotej drużyny był Philippe Blain – były asystent Stephane Antigi w reprezentacji Polski.

W wielkim finale Japończycy pokonali Kazachstan 3:1 (25:13, 25:20, 25:27, 23:25), dzięki czemu obronili trofeum wywalczone dwa lata wcześniej w Teheranie i po raz dziewiąty w historii sięgnęli po tytuł najlepszej drużyny Azji.

Złotą drużynę prowadził selekcjoner Yuichi Nakagaichi, a jego asystentem był Philippe Blain. Mieli oni w Gresik do dyspozycji następujących siatkarzy: Hiroaki Asano, Takashi Dekita, Naonobu Fujii, Hideomi Fukatsu, Satoshi Ide, Yuki Ishikawa, Taichiro Koga (od przyszłego sezonu gracz Aluron Virtu Warta Zawiercie), Issei Otake, Haku Ri, Kentaro Takahashi, Shuzo Yamada, Akihiro Yamauchi, Masahiro Yanagida, Yuta Yoneyama.

We wcześniejszym spotkaniu o brązowy medal Korea Południowa rozgromiła Indonezję 3:0 (25:16, 25:21, 25:13). Rozczarowaniem był występ reprezentacji Iranu, która w czterech ostatnich edycjach tej imprezy docierała do finału. Tym razem Persom nie udało się zakwalifikować nawet do czołowej czwórki. Odpadli już w ćwierćfinale, po zaskakującej porażce 2:3 z gospodarzami. Co prawda Iran wysłał na turniej do Indonezji reprezentację U–23 (prowadzoną przez trenera Amira Mehdi Nafara), która ma również wystąpić na mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej (18–25 sierpnia w Egipcie), ale i tak brak awansu do strefy medalowej można uznać za wynik poniżej oczekiwań. Iran zajął ostatecznie piąte miejsce, a w spotkaniu o tę lokatę pokonał 3:1 reprezentację Chin.

Nagrodę dla najlepszego zawodnika (MVP) turnieju zgarnął 21-letni przyjmujący reprezentacji Japonii Yuki Ishikawa, który został również wybrany do "drużyny marzeń" turnieju. Pozostałe nagrody indywidualne zgarnęli Naonobu Fujii (Japonia, rozgrywający), Witalij Woriwodin (Kazachstan, przyjmujący), Nodirkhan Kadirkhanow (Kazachstan, środkowy), Haku Ri (Japonia, środkowy), Rivan Nurmulki (Indonezja, atakujący) oraz Oh Jae-Seong (Korea Południowa, libero).

W dniach 10–14 sierpnia w mieście Ardabil w Iranie zostanie rozegrany turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata.  Rywalami gospodarzy będą ekipy Chin, Korei Południowej, Kataru i Kazachstanu, a stawką dwa miejsca w finałach siatkarskiego mundialu, który w 2018 roku zorganizują Bułgaria i Włochy. Awans z tej strefy wywalczyły wcześniej reprezentacje Japonii i Australii.