Turniej koszykarzy w Kłajpedzie: Polska przegrała z Litwą

Reprezentacja Polski koszykarzy w trzecim sparingu przed mistrzostwami Europy (31 sierpnia - 17 września) przegrała po zaciętej walce z Litwą 58:59 (10:18, 16:16, 15:11, 17:14) w pierwszym dniu międzynarodowego turnieju w Kłajpedzie.

W sobotę w spotkaniu o trzecią lokatę Polacy zmierzą się z Łotwą, która uległa Gruzji 69:73.

Biało-czerwoni rozpoczęli w składzie: Adam Waczyński, Mateusz Ponitka, Aaron Cel, Damian Kulig i Łukasz Koszarek. Po dobrym początku (prowadzenie 5:2, remis 7:7) stracili kilka piłek w końcówce kwarty i po 10 minutach przegrywali 10:18. W drugiej, najsłabszej kwarcie tracili do wicemistrzów Europy ponad 10 punktów (przegrywali 20:32). Po 20 minutach Litwa prowadziła 34:26.

W trzeciej i czwartej części Polacy grali z wicemistrzem Europy jak równy z równym. Najbardziej zacięta była ostatnia odsłona - w niej wynik oscylował wokół remisu, który na tablicy pojawiał się kilka razy (45:45, 47:47, 49:49).

Po rzucie za trzy punkty Mateusza Ponitki Polska prowadziła w 35. min 52:49. Rywale, prowadzeni przez byłych utytułowanych koszykarzy, a dziś trenerów Dainiusa Adomaitisa (m.in. dwukrotny mistrz Polski ze Śląskiem Wrocław) i Ramunasa Siskauskasa, po akcjach występującego w NBA Jonasa Valanciunasa zdołali odrobić straty i prowadzili 55:52. Na 78 sekund przed końcem A.J. Slaughter trafił zza linii 6,75 m i biało-czerwoni po raz ostatni remisowali (55:55).

Gospodarze wygrali walkę pod tablicami 50:44 i mieli o trzy straty mniej niż Polacy (14).

Litwa będzie grupowym rywalem Polaków w eliminacjach do mistrzostw świata 2019.

Po raz pierwszy w sparingu przed Eurobasketem 2017 wystąpił jeden z czołowych graczy polskiej ligi Michał Sokołowski, który wcześniej leczył uraz stawu skokowego. Nie znaleźli się w meczowym składzie Andy Mazurczak i Filip Matczak. W kadrze brakuje nadal przechodzących rehabilitacje zawodników podkoszowych Macieja Lampego i Przemysława Karnowskiego.

W dwóch pierwszych towarzyskich meczach zespół trenera Mike'a Taylora pokonał w Wałbrzychu Czechy 85:72 i 101:68.

Polska - Litwa 58:59 (10:18, 16:16, 15:11, 17:14).

Polska: Damian Kulig 14, Mateusz Ponitka 12, A.J. Slaughter 10, Adam Hrycaniuk 8, Adam Waczyński 4, Tomasz Gielo 4, Aaron Cel 2, Łukasz Koszarek 2, Karol Gruszecki 2, Przemysław Zamojski 0, Michał Sokołowski 0, Aleksander Czyż 0