30 sierpnia 2014 roku, przy wypełnionych po brzegi trybunach Stadionu Narodowego, polscy siatkarze prowadzeni przez trenera Stephane Antigę, zrobili pierwszy krok w drodze do zdobycia mistrzostwa świata. Gładko ograli Serbię 3:0 (25:19, 25:18, 25:18). Obie ekipy wystąpiły wówczas w następujących składach:

 

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Paweł Zagumny, Karol Kłos, Mariusz Wlazły, Mateusz Mika – Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Fabian Drzyzga.
Serbia: Nikola Kovacevic, Nikola Jovovic, Milos Nikic, Aleksandar Atanasijevic, Marko Podrascanin, Srecko Lisinac – Nikola Rosic (libero) oraz Vlado Petkovic, Marko Ivovic, Uros Kovacevic.

 

Trzy lata później na tym samym obiekcie i z tym samym rywalem rozpoczną rywalizację w mistrzostwach Europy. Z wymienionych wyżej zawodników, którzy otwierali siatkarski mundial na Stadionie Narodowym, w kadrze reprezentacji Polski na Lotto Eurovolley Poland 2017 znalazło się jedynie trzech siatkarzy: libero Paweł Zatorski, atakujący Dawid Konarski i rozgrywający Fabian Drzyzga. Z tej trójki jedynie Zatorski zagrał wówczas w wyjściowym składzie, a Konarski i Drzyzga wystąpili w roli rezerwowych w pierwszym i drugim secie tego krótkiego starcia. Dwaj inni, przyjmujący: Rafał Buszek oraz Michał Kubiak byli w kadrze meczowej, ale nie pojawili się na parkiecie.

 

W 17-osobowej kadrze reprezentacji Serbii, która pod kierunkiem trenera Nikoli Grbicia przygotowuje się do startu na ME w Polsce, aż siedmiu siatkarzy wystąpiło w meczu otwarcia MŚ 2014. W pierwszym składzie: rozgrywający Nikola Jovovic, atakujący Aleksandar Atanasijević, środkowi Marko Podrascanin i Srećko Lisinac oraz libero Nikola Rosić. W trakcie spotkania ówczesny trener Serbów Igor Kolaković desygnował do gry jeszcze przyjmujących Urosa Kovacevicia i Marko Ivovicia.

 

Mecz na takim obiekcie, jakim jest PGE Narodowy, nie jest dla siatkarzy codziennością. Czy żądni rewanżu za klęskę sprzed trzech lat Serbowie zdołają wykorzystać swe doświadczenie i tym razem sprawią gospodarzom więcej kłopotów? Przekonamy się już 24 sierpnia. Początek meczu otwarcia Polska – Serbia o godzinie 20.30; transmisja – Polsat i Polsat Sport.

 

W załączonym materiale wideo najciekawsze fragmenty meczu Polska – Serbia (3:0) z 2014 roku.