Pierwszy z wielkich nieobecnych - Zaytsev nie doszedł do porozumienia z włoską federacją w sprawie... butów. Siatkarza łączył kontrakt sponsorski z firmą Adidas, a sprzęt całemu włoskiemu zespołowi dostarcza marka Mizuno. Po długich negocjacjach, kompromisach oraz testach obuwia spersonalizowanego Mizuno, nie udało się niestety dojść do porozumienia. Siatkarz nie czuł się komfortowo i nie wyraził zgody na grę. Władze włoskiej federacji musiały wydać wniosek o odrzuceniu powołania Zaytseva. Siatkarza tym samym nie zobaczymy na turnieju w Polsce.

 

Drugim liderem reprezentacji Italii, który nie pojawi się podczas mistrzostw jest Juantorena. Zawodnik po bardzo intensywnych latach gry w klubie i reprezentacji oraz problemach zdrowotnych postanowił zrobić sobie przerwę na odpoczynek i regenerację.

 

Włoski team zaprezentuje się w mistrzostwach w odmłodzonym składzie. Ostatni występ w Lidze Światowej był bardzo słaby (Włosi zajęli ostatnie miejsce w I dywizji), stanowił jednak pewnego rodzaju poligon doświadczalny dla siatkarzy wchodzących do zespołu. Ambicje przed imprezą docelową są jednak na pewno większe szczególnie, że dla lata temu w Sofii sięgnęli po brąz europejskiego czempionatu.

 

Srebrni medaliści igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro pokonali dwukrotnie w sparingach Holandię 3:0. Po nich trener podjął ostateczną decyzję w sprawie składu na ME.

 

Turniej LOTTO Eurovolley Poland 2017 odbędzie się w dniach 24 sierpnia - 3 września w pięciu polskich miastach. Azzurri zagrają w fazie grupowej z Niemcami, Słowakami i Czechami w Szczecinie.

 

Skład Włoch na LOTTO Eurovolley Poland 2017:

 

Rozgrywający: Simone Giannelli, Luca Spirito

Atakujący: Giulio Sabbi, Luca Vettori

Środkowi: Simone Buti (kapitan), Daniele Mazzone, Matteo Piano, Fabio Ricci 

Przyjmujący: Oleg Antonow, Iacopo Botto, Filippo Lanza, Luigi Randazzo

Libero: Fabio Balaso, Massimo Colaci