MŚ w judo: Zwycięstwa Agbegnenou i Wieczerzaka

Sporty walki

Francuzka Clarisse Agbegnenou (63 kg) i Niemiec Alexander Wieczerzak (81 kg) zdobyli złote medale w mistrzostwach świata w judo w Budapeszcie. Agata Ozdoba wywalczyła medal brązowy.

Polka zdobyła w Budapeszcie brązowy medal w kat. 63 kg. W walce o trzecie miejsce pokonała urodzoną w Bełchatowie Niemkę Martynę Trajdos. Walka o brązowy medal trwała 5.17. Ozdoba w dogrywce rzuciła rywalkę na waza-ari i została brązową medalistką mistrzostw świata. Drugi brązowy medal przypadł reprezentantce Mongolii Mungunchimeg Baldorj.

"Wiedziałem, że Agata jest przygotowana na zdobycie medalu. Losowanie miała bardzo dobre i wykorzystała to. Oczywiście później musiała wygrać z utytułowanymi zawodniczkami, ale półfinał pokazał, że mogła nawet powalczyć o złoto. Dla nas wszystkich to ogromna radość i życiowy sukces Agaty" - powiedział trener Łukasz Błach.

Mistrzynią świata została Francuzka Clarisse Agbegnenou, z którą Polka przegrała w półfinale. Drugie miejsce zajęła Słowenka Tina Trstenjak.

Ostatni raz medal na mistrzostwach świata w rywalizacji kobiet zdobyła w 2014 roku w Czelabińsku Katarzyna Kłys.

W kategorii 81 kg rywalizował Damian Szwarnowiecki. Po zwycięstwie w dogrywce nad Portugalczykiem Joao Martinho, nie sprostał światowej "dwójce" Holendrowi Frankowi De Witowi. Zwyciężył Niemiec Alexander Wieczerzak.

Po czterech dniach turnieju i ośmiu finałach ekipa Japonii ma nadal pięć złotych medali, gdyż w czwartek nie zdobyła żadnego. Po jednym złotym krążku mają jeszcze ekipy Mongolii, Francji i Niemiec. Polska z jednym brązowym plasuje się tabeli medalowej na 16. pozycji.