DMŚJ na żużlu: 10. złoty medal reprezentacji Polski

Żużel

Polscy żużlowcy, w składzie Bartosz Smektała, Kacper Woryna, Maksym Drabik, Dominik Kubera, wygrali w Rybniku drużynowe mistrzostwa świata juniorów i zdobyli czwarty z rzędu, a dziesiąty w historii złoty medal.

Drugie miejsce zajęli Australijczycy, a trzecie Duńczycy. Poza podium znaleźli zawodnicy z Wielkiej Brytanii.

Polacy zdobyli w sobotni wieczór na rybnickim torze 47 punktów – Smektała 14, Drabik 13, Kubera i Woryna po 10. Australijczycy zakończyli zawody z dorobkiem 37 punktów (najwięcej Jack Holder i zawodnik ROW Rybnik Brady Kurtz po 12), Duńczycy zdobyli 27 punktów (Frederik Jakobsen 13), a Brytyjczycy – 13 (Robert Lambert 9).

Polacy byli faworytami zawodów i wywiązali się z tej roli. Już w połowie turnieju było jasne, że w walce o złoto ich rywalami mogą być tylko Australijczycy. Potem Polacy wygrali siedem z dziesięciu wyścigów i „odjechali” przeciwnikom dosłownie i w przenośni.

To dziesiąty w historii triumf reprezentacji Polski w tej imprezie i czwarty z kolei.

Jeszcze w sobotę rano kibicom żużla humory mogła psuć pogoda. Dzień wcześniej przez Śląsk przeszły bowiem burze i mocno padało. Ale ostatecznie zawody udało się rozegrać bez przeszkód, opadów i upadków.

Polacy jako gospodarz mieli miejsce w finale zagwarantowane. Siedem innych reprezentacji walczyło o prawo występu w Rybniku w dwóch turniejach półfinałowych rozegranych w niemieckim Pocking i duńskim Esbjergu.