GP Niemiec: Zagar wygrał w Teterow, Polacy poza finałem

Żużel

Słoweniec Matej Zagar wygrał w Teterow Grand Prix Niemiec, dziewiątą eliminację mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Drugie miejsce zajął Słowak Martin Vaculik, a trzecie Australijczyk Jason Doyle, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Po raz pierwszy w tym sezonie Polaków zabrakło w finale. Do czołowej ósemki zakwalifikował się tylko będący na szóstej pozycji Patryk Dudek. Maciej Janowski zajął 10. miejsce, Piotr Pawlicki 13., a Bartosz Zmarzlik 15.

Trzy turnieje przed zakończeniem sezonu Doyle ma 114 pkt i o 10 wyprzedza Dudka oraz o 13 Janowskiego. Australijczyk był bliski mistrzostwa świata już w ubiegłym roku, ale wówczas szans na końcowy sukces pozbawiła go kontuzja.

Zawody w Teterow odbywały się na trudnym torze, bowiem przez dwa dni padał tam deszcz. Zapewne to przesądziło o tym, że tylko nieliczne wyścigi dostarczyły kibicom emocji. Na ogół kolejność na mecie była taka sama jak po pierwszym łuku, brakowało walki na dystansie.

W tych warunkach słabo spisywali się Polacy. Wprawdzie swoje dwa pierwsze biegi wygrał Dudek, ale później był już mniej skuteczny. W półfinale nie był w stanie nawiązać walki z Zagarem i Australijczykiem Chrisem Holderem. Bardzo nierówno jeździł Janowski - dwukrotnie wygrywał, ale w pozostałych trzech startach fazy zasadniczej zdobył tylko jeden punkt. Pawlicki i Zmarzlik byli tłem dla rywali.

W finale Zagar prowadził od startu i odniósł czwarte zwycięstwo w GP w karierze. Vaculik był atakowany przez Doyle'a, jednak zdołał obronić drugą pozycję.

Kolejny turniej GP odbędzie się 23 września w Sztokholmie.