Doświadczony trener na konferencji prasowej po meczu w ramach obchodów 60-lecia Polskiego Związku Rugby (PZR), w którym jego podopieczni pokonali w Łodzi drużynę Reszty Europy 52:19, nie chciał komentować swojej obecnej sytuacji. Już wcześniej pojawiały się jednak doniesienia, że może być to ostatnie spotkanie Groenewalda w roli selekcjonera biało-czerwonych, a po meczu w mediach społecznościowych pojawił się film, na którym żegna się on z zawodnikami i członkami sztabu szkoleniowego.

Groenewald dopytywany o to, czy był to jego ostatni mecz w roli szkoleniowca Polaków, odparł jedynie: "nie chcę odpowiadać na to pytanie".

Obecna umowa trenera obowiązuje do końca roku, lecz był w niej zapis mówiący o tym, że w ciągu roku będzie on pracował z kadrą w wymiarze 120 dni. Ten warunek szkoleniowiec już wypełnił. Związek chciałby podpisać aneks wydłużający czas pracy, ale obowiązujący tylko do końca tego roku. Na to trener nie chce jednak przystać, oczekując długoterminowego kontraktu.

Jesienią biało-czerwonych w rozgrywkach Rugby Europe Trophy (RET) czekają mecze z Czechami (28.10) i Mołdawią (18.11).

Groenewald szkoleniowcem Polaków został w maju ubiegłego roku, a dwa miesiące wcześniej wybrano go na trenera kadry w siedmioosobowej, olimpijskiej odmianie rugby. W ostatniej edycji RET z podopiecznymi odniósł trzy zwycięstwa (z Ukrainą, Holandią i Mołdawią) oraz przegrał dwa spotkania (z Portugalią i Szwajcarią). Biało-czerwoni te rozgrywki ukończyli wówczas na czwartym miejscu w tabeli.