EuroBasket 2017: Rosjanie pokonali Chorwatów i zagrają w ćwierćfinale

Koszykarze Rosji pokonali w Stambule Chorwację 101:78 (25:23, 21:19, 26:15, 29:21) i awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy. Ich rywalami w walce o półfinał będą Grecy, którzy sprawili sensację eliminując w 1/8 finału srebrnych medalistów z 2015 r. Litwinów.

Rosjanie, którzy w ostatnich dwóch ME (2013 i 2015) nie zdołali wyjść z grupy, zdominowali walkę w drugiej połowie. Trzecią kwartę wygrali 26:15, a czwartą 29:21. W 32. minucie podopieczni trenera Siergieja Bazarewicza (był pierwszym Rosjaninem w NBA) prowadzili 77:57.

Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył lider, rozgrywający Aleksiej Szwed - 27, który miał także double-double, bo zapisał w statystykach 12 asyst. Po 14 punktów uzyskali Aleksiej Zubkow i Dmitrij Kułagin. Najwięcej dla Chorwatów uzyskał Bojan Bogdanovic (Indiana Pacers) - 28.

Obydwa zespoły w fazie grupowej przegrały tylko jeden mecz - Chorwaci z obrońcami tytułu Hiszpanami, a Rosjanie z Łotyszami.

Wszystkie spotkania fazy pucharowej ME odbywają się w Stambule.