EuroBasket 2017: Hiszpania w półfinale

Koszykarze Hiszpanii pokonali w Stambule Niemcy 84:72 (16:19, 18:14, 31:20, 19:19) i awansowali do czołowej czwórki mistrzostw Europy. Obrońcy tytułu w walce o finał zmierzą się ze zwycięzcą wieczornego spotkania Łotwy z niepokonaną w turnieju Słowenią.

Było to siódme z rzędu zwycięstwo zespołu Sergio Scariolo, który także jeszcze nie przegrał w tegorocznym Eurobaskecie.

Po słabym początku - Hiszpanie przegrywali 2:11 - i wyrównanej drugiej kwarcie o wygranej zadecydowały ostatnie trzy minuty trzeciej części. Niemcy prowadzili w 26. min. 48:47, a po trzech kolejnych przegrywali 51:62, zaś po 30 minutach 53:65. Przewagę dały obrońcom tytułu rzuty z dystansu - kolejno trafiali Sergio Rodriguez i trzy razy Marc Gasol. Trzecią kwartę Hiszpanie wygrali 31:20.

Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył środkowy Memphis Grizzlies Marc Gasol - 28, który miał też 10 zbiórek i cztery asysty. Drugim strzelcem zespołu był jego starszy brat, 37-letni Pau - 19 pkt.

Wśród Niemców, którzy wyeliminowali brązowych medalistów ME 2015 Francuzów, najlepszy był rozgrywający Dennis Schroeder (Atlanta Hawks) - 27 pkt, osiem asyst, cztery zbiórki.

Wszystkie spotkania fazy pucharowej ME odbywają się w Stambule.