EuroBasket 2017: Wyniki ćwierćfinałów

Koszykarze Rosji i Serbii awansowali do półfinałów mistrzostw Europy. Sborna pokonała w Stambule 74:69 Grecję, grupowego rywala Polski, a Serbowie byli lepsi od graczy z płw. Apenińskiego 83:67. Zwycięzcy zmierzą się w piątek o prawo gry o złote medale.

Pierwszy półfinał, czwartkowy, będzie rywalizacją drużyn, które nie doznały do tej pory porażek: obrońca tytułu Hiszpania - kontra Słowenia.

Rosjanie w najlepszej czwórce Eurobasketu zameldowali się po raz pierwszy od 2011 r., gdy w Kownie sięgnęli po brąz. W następnych ME plasowali się na 21. (2013) i 17. (2015) miejscu.

Zespół Siergieja Bazarewicza, pierwszego Rosjanina w NBA, przegrywał przez trzy kwarty. W 30. min. doprowadził do remisu 51:51. W czwartej kwarcie koszykarze Sbornej zachowali więcej sił niż Grecy, którzy pudłowali nie tylko z dystansu (m.in. trafili tylko 5 z 20 rzutów zza linii 6,75 m), ale i z wolnych - tylko 50 proc. (10 z 20).

Tym samym jedyną drużyną z polskiej grupy w Helsinkach w gronie czterech czołowych ekip jest Słowenia. Zawodnicy z tego kraju po raz ostatni w półfinale byli w Katowicach w 2009 r., kończąc turniej na 4. miejscu, najwyższym w historii. Ulegli wówczas w półfinale, po dogrywce, Serbom, a w walce o brąz Grekom.

Wicemistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro Serbowie, w ćwierćfinale nie dali szans Włochom. Po pierwszej wyrównanej kwarcie, w której przegrywali nawet kilkoma punktami w następnych byli zdecydowanie lepsi. Wygrali wysoko walkę pod tablicami 44:19 i to było kluczem do sukcesu nad ekipą utytułowanego szkoleniowca Ettore Messiny.

W fazie grupowej w Stambule Rosja pokonał Serbię 75:72.

Serbia zameldowała się w półfinale tak jak dwa lata temu w Lille. Wówczas uległa Litwie, a w walce o brąz Francji. Jedyny finał z udziałem bałkańskich koszykarzy to przegrany pojedynek w Katowicach z Hiszpanią w 2009 r.

Nowością w programie fazy pucharowej jest brak spotkań o miejsca 5-8. Przegrani z ćwierćfinałów zostaną sklasyfikowani na podstawie wyników osiągniętych w turnieju.