Smarzek show! Polskie siatkarki wygrały na inaugurację mistrzostw Europy

Od zwycięstwa 3:2 z reprezentacją Niemiec rozpoczęły polskie siatkarki swój udział w rozgrywanych w Gruzji i Azerbejdżanie mistrzostwach Europy. Podopieczne Jacka Nawrockiego przegrywały 1:2, ale zdołały doprowadzić do tie-breaka, w którym rozbiły rywalki.

– Jesteśmy tutaj w składzie – najbardziej kolokwialnie mówiąc – niedoświadczonym. Jest kilka zawodniczek, które pamiętają poprzednie mistrzostwa Europy, ale tak naprawdę to tylko Joanna Wołosz grała podstawową rolę w tej poprzedniej drużynie. Z jednej strony ubolewam, że ten skład jest nowy i niedoświadczony, ale z drugiej strony mam wrażenie, że to jest dobra droga, bo to są te dziewczyny, na które w przyszłości będzie można stawiać i które są już tutaj w stanie pokazać na co jej stać –walczyć i zaprezentować swoje umiejętności i z takim przesłaniem tutaj przyjechaliśmy. Nie celuję w żadne rezultaty, nie określam planu minimum, czy maksimum. Mamy w każdym meczu grać jak najlepiej, może to wyświechtane powiedzenie, ale tego będziemy się trzymać – mówił przed spotkaniem z Niemkami trener Nawrocki.

W pierwszym meczu jego podopieczne zmierzyły się z reprezentacją Niemiec, w meczu dwóch najwyżej notowanych ekip grupy A. Polki wygrały to zacięte, pięciosetowe starcie, a kluczem do sukcesu była znakomita gra Malwiny Smarzek, która wywalczyła 36 punktów oraz dobry blok (16–9 w tym elemencie).

Polki rozpoczęły to spotkanie od prowadzenia 5:1, ale zawodniczki trenera Felixa Koslowskiego szybko odrobiły straty. Losy tej partii ważyły się do samego końca (23:23), ale dwie decydujące piłki padły łupem Niemek. Drugi set nie miał wielkiej historii. Biało-czerwone znów zanotowały mocne otwarcie (7:1), i tym razem nie pozwoliły dojść rywalkom do głosu. Wyraźnie prowadziły na przestrzeni tej odsłony i pewnie wygrały 25:15.

Trzeci set, jak poprzednie, rozpoczął się od wyraźnej przewagi Polek (6:2), jednak rywalki szybko odrobiły straty (9:9), a w środkowej części seta zaczęły budować przewagę (13:16). W końcówce siatkarki trenera Nawrockiego nie były już w stanie złapać kontaktu z przeciwniczkami. Jennifer Pettke atakiem z przechodzącej piłki zakończyła ustaliła wynik seta na 18:25. W czwartej odsłonie, po wyrównanym początku, przewagę uzyskały Niemki. W pewnym momencie sytuacja Polek wyglądała już bardzo kiepsko (14:18), jednak dzięki ambitnej walce zdołały odrobić straty (21:21), a końcówka seta była popisem Malwiny Smarzek. Dzięki skuteczności atakującej Chemika Police to Polki wygrały tę partię 25:23 i przedłużyły spotkanie.

W tie-breaku Polkom wychodziło niemal wszystko, a niemieckie siatkarki nie miały nic do powiedzenia. Wynik 15:5 doskonale prezentuje przebieg tej jednostronnej odsłony, po której reprezentantki Polski mogły świętować zwycięstwo.

W kolejnym spotkaniu na ME podopieczne trenera Nawrockiego zmierzą się w sobotę z Węgierkami, które w pierwszym spotkaniu przegrały z reprezentacją Azerbejdżanu 0:3.

Polska – Niemcy 3:2 (23:25, 25:15, 18:25, 25:23, 15:5)

Polska: Joanna Wołosz, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Patrycja Polak, Martyna Grajber, Malwina Smarzek – Agata Witkowska (libero) oraz Natalia Murek, Julia Twardowska, Aleksandra Krzos (libero).

Niemcy: Denise Hanke, Jennifer Pettke, Leonie Schwartmann, Maren Fromm, Jennifer Geerties, Louisa Lippmann – Lenka Durr (libero) oraz Jana-Franziska Poll, Irina Kemmsies, Lena Stigrot, Marie Schoelzel.

Mecz zakończony
POLSKA
3:2
NIEMCY
Zapis relacji
Relacja zakończona

POLSKA – NIEMCY 3:2 (23:25, 25:15, 18:25, 25:23, 15:5) Fatalny błąd środkowej Marie Scholzel zakończył to spotkanie!

POLSKA – NIEMCY 2:2, 14:4 Malwina Smarzek wywalczyła piłkę meczową!

POLSKA – NIEMCY 2:2, 13:4 Kiwka Joanny Wołosz. Wszystko wychodzi Polkom w tie-breaku!

POLSKA – NIEMCY 2:2, 11:4 Martyna Grajber - as serwisowy!

POLSKA – NIEMCY 2:2, 10:4 Lena Stigrot zaatakowała w aut. Czas dla selekcjonera Niemek.

POLSKA – NIEMCY 2:2, 9:4 Kolejny blok Polek.

POLSKA – NIEMCY 2:2, 8:3 Malwina Smarzek zaatakowała w dziewiąty metr. Pięć punktów przewagi Polek przy zmianie stron.

POLSKA – NIEMCY 2:2, 7:2 Agnieszka Kąkolewska ze środka!

POLSKA – NIEMCY 2:2, 6:1 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – NIEMCY 2:2, 5:1 Pomyliła się Maren Fromm.

POLSKA – NIEMCY 2:2, 4:1 Skuteczny atak Malwiny Smarzek! Trener Felix Koslowski poprosił o przerwę.

POLSKA – NIEMCY 2:2, 3:1 Skuteczny atak Patrycji Polak.

POLSKA – NIEMCY 2:2, 2:0 Znów Polki dobrze rozpoczęły seta.

POLSKA – NIEMCY 2:2 (23:25, 25:15, 18:25, 25:23) Autowy atak Niemek! Polki doprowadziły do tie-breaka!

POLSKA – NIEMCY 1:2, 24:23 Malwina Smarzek wywalczyła piłkę setową! Czas dla trenera Niemek.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 23:23 Świetny atak Malwiny Smarzek po prostej.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 22:22 Techniczny atak Martyny Grajber.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 21:22 Zablokowana Malwina Smarzek.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 21:21 Skutecznie Malwina Smarzek! Polki odrobiły straty.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 20:21 Przestrzelony atak Maren Fromm.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 19:21 Atak blok-aut Jennifer Geerties.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 19:20 Malwina Smarzek obiła blok rywalek.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 18:19 Efektowny blok Polek.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 17:19 Skuteczny atak Natalii Murek. Selekcjoner Niemek poprosił o przerwę.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 14:18 Atak Malwiny Smarzek po bloku, ale decyzją arbitrów punkt dla Niemek.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 14:17 Czas dla Jacka Nawrockiego.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 14:16 Dwa oczka przewagi Niemek na drugiej przerwie technicznej.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 14:14 Punkt za punkt w tej części seta.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 13:12 Agnieszka Kąkolewska zaskoczyła rywalki zagrywką.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 12:12 Niemki wpadły w siatkę.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 11:11 Zablokowana Martyna Grajber.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 10:9 Skuteczny atak Malwiny Smarzek.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 9:9 Błąd Marie Scholzel w ataku.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 8:8 Agnieszka Kąkolewska obiła niemiecki blok.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 7:8 Punkt straty Polek na pierwszej przerwie.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 7:7 Autowy atak Marie Scholzel.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 5:7 Zablokowana Zuzanna Efimienko.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 5:5 Punkt za punkt na początku seta.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 4:4 Dobry atak Jennifer Pettke.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 3:3 Skuteczny atak Malwiny Smarzek.

POLSKA – NIEMCY 1:2, 2:1 Rozpoczął się czwarty set.

POLSKA – NIEMCY 1:2 (23:25, 25:15, 18:25) Jennifer Pettke atakiem z przechodzącej piłki zakończyła trzecią odsłonę.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 18:24 Piłka setowa dla reprezentacji Niemiec.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 17:23 Niemki coraz bliżej zwycięstwa w trzecim secie.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 16:22 Jacek Nawrocki poprosił o czas.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 16:21 Denise Hanke popisała się asem serwisowym, co pokazała weryfikacja.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 16:19 Polki nie obroniły ataku Louisy Lippmann.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 15:18 Jennifer Pettke zaserwowała w siatkę.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 14:17 Skuteczny atak Malwiny Smarzek.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 13:16 Trzy punkty tracą Polki na drugiej przerwie.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 12:14 Kolejny skuteczny atak Louisy Lippmann.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 9:11 Patrycja Polak zaatakowała w aut. Jacek Nawrocki wziął czas.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 9:10 Louisa Lippmann i Niemki prowadzą w trzecim secie...

POLSKA – NIEMCY 1:1, 9:9 Skuteczna kontra Marie Scholzel i Niemki odrobiły straty.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 8:7 Skutecznie Louisa Lippmann.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 8:5 Skuteczny atak Malwiny Smarzek i trzy oczka zaliczki Polek na pierwszej przerwie.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 7:5 Serwis Polek w siatkę.

Prezydent FIVB: Chcemy zmieniać Klubowe Mistrzostwa Świata w Ligę Światową klubów

Wizyta prezydenta wielkiej światowej federacji sportowej jest wydarzeniem samym w sobie. Ale obecność w ostatnich dniach w Warszawie szefa FIVB może mieć konsekwencje wyjątkowo doniosłe. Brazylijczyk Ary Graca przywiózł do Polski gotowy plan zrewolucjonizowania rozgrywek siatkarskich na całym globie. Liga Światowa w wydaniu klubowym? Dlaczego nie!

POLSKA – NIEMCY 1:1, 6:2 Trener Felix Koslowski poprosił o czas.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 6:2 Jennifer Geerties zaatakowała w aut.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 4:2 Zablokowana Maren Fromm.

POLSKA – NIEMCY 1:1, 2:0 Znów dobrze rozpoczynają Polki.

POLSKA – NIEMCY 1:1 (23:25, 25:15) Serwis Niemek w siatkę i Polki wyrównały stan meczu!

POLSKA – NIEMCY 0:1, 24:13 Piłkę setową dla Polek wywalczyła Agnieszka Kąkolewska.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 23:13 Dziesięć punktów przewagi Polek.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 22:13 Jennifer Geerties zablokowana!

POLSKA – NIEMCY 0:1, 21:13 Patrycja Polak zaatakowała po bloku.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 20:12 Maren Fromm również zepsuła zagrywkę.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 19:12 Przestrzelona zagrywka Malwiny Smarzek.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 18:11 Skutecznym atakiem po prostej popisała się Malwina Smarzek.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 17:10 Skuteczny atak Malwiny Grajber

POLSKA – NIEMCY 0:1, 16:9 Siedem punktów przewagi Polek na drugiej przerwie po skutecznym ataku Malwiny Smarzek.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 14:8 Pogubiły się Niemki po skutecznym bloku Polek. Trener Felix Koslowski poprosił o czas.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 13:8 Serwis Niemek w siatkę.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 12:7 Patrycja Polak skutecznie z lewego skrzydła.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 10:6 Skutecznie Malwina Smarzek.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 9:6 Jennifer Geerties efektownie oszukała polski blok. Niemki ruszyły do odrabiania strat po przerwie technicznej. Jacek Nawrocki poprosił o czas.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 8:3 Pięć oczek zaliczki reprezentacji Polski na pierwszej przerwie technicznej.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 7:3 Dwie długie akcje zakończyły się po myśli niemieckich siatkarek.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 7:1 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 6:1 Czas dla selekcjonera reprezentacji Niemiec.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 5:1 Błąd popełniły Niemki.

POLSKA – NIEMCY 0:1, 3:0 Znów efektowny początek seta w wykonaniiu Polek.

POLSKA – NIEMCY 0:1 (23:25) Patrycja Polak zaatakowała w antenkę. Premierowa odsłona padła łupem Niemek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 23:24 Jennifer Geerties skończyła kontrę swej drużyny i piłka setowa dla Niemek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 23:23 Niemki nie poradziły sobie z atakiem Patrycji Polak.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 22:22 Skutecznie Jennifer Geerties.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 22:21 Skuteczny atak Martyny Grajber.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 20:20 Znów mamy wyrównanie...

POLSKA – NIEMCY 0:0, 20:18 Leonie Schwertmann przestrzeliła zagrywkę.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 19:17 Jana-Franziska Poll pomyliła się w ataku.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 18:16 Podwójne odbicie po stronie Niemek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 16:16 Kolejny blok Polek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 14:16 Louisa Lippmann ustaliła wynik na drugiej przerwie. Dwa oczka zaliczki Niemek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 14:15 Długą wymianę wygrały Niemki.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 14:13 Skuteczny blok Polek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 13:13 Zablokowana Patrycja Polak.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 13:12

Krok po kroku przynajmniej do ćwierćfinału

Przegrane eliminacje do mistrzostw świata oraz całkiem udana, bo zwycięska rywalizacja w drugiej dywizji World Grand Prix. Jak powiedziała tuż przed wylotem na mistrzostwa Europy Joanna Wołosz, na razie nasza reprezentacja jest "pół na pół". Siatkówka Kapitan naszej drużyny miała na myśli rachunek tegorocznych zysków i strat.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 13:11 Niemieckie siatkarki dotknęły siatki.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 12:11 Autowy atak Niemek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 11:11 Po czasie seria punktowa Polek. Po skutecznym bloku Patrycji Polak biało-czerwone odrobiły straty. O czas poprosił teraz szkoleniowiec Niemek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 7:11 Seria dobrych zagrywek Maren Fromm i błędy w przyjęciu po stronie Polek. Czas dla Jacka Nawrockiego.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 6:8 Skuteczny atak Maren Fromm i as serwisowy dały Niemkom przewagę na pierwszej przerwie.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 6:6 Agnieszka Kąkolewska skutecznie z przechodzącej piłki.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 5:6 Dotknięcie siatki po stronie Polek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 5:5 Niemki szybko odrobiły straty. Wygrały cztery piłki z rzędu i trener Jacek Nawrocki poprosił o czas.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 5:1 Skuteczny atak Malwiny Smarzek.

POLSKA – NIEMCY 0:0, 4:0 Kapitalny początek podopiecznych Jacka Nawrockiego.

Polska: Wołosz, Smarzek, Polak, Kąkolewska, Grajber, Efimienko – Witkowska (libero).
Niemcy: Hanke, Fromm, Poll, Geerties, Pettke, Lippmann, Scherrtmann – Durr (libero).

POLSKA – NIEMCY 0:0, 1:0 Rozpoczęło się pierwsze spotkanie polskich siatkarek na ME 2017.

Kadry obu ekip na ME 2017:

Polska:

rozgrywające: Marlena Pleśnierowicz, Joanna Wołosz.
przyjmujące: Roksana Brzóska, Martyna Grajber, Natalia Murek, Patrycja Polak, Julia Twardowska.
atakujące: Monika Bociek, Malwina Smarzek.
środkowe: Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska, Maja Tokarska.
libero: Aleksandra Krzos, Agata Witkowska.
-------

Niemcy:

rozgrywające: Denise Hanke, Irina Kemmsies.
przyjmujące: Maren Fromm, Jennifer Geerties, Tanja Groser, Jana-Franziska Poll.
atakujące: Louisa Lippmann, Lena Stigrot.
środkowe: Lisa Grunding, Jennifer Pettke, Marie Scholzel, Leonie Schwertmann.
libero: Lenka Durr, Anna Pogany.

Skrót poprzedniego meczu Polska - Niemcy (3:2) na turnieju w Montreux w czerwcu.

Czas na hymny obu państw.

ME siatkarek: Grupa A - terminarz, składy drużyn, rywalki Polek

Siatkówka Siatkówka Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego zagrają w grupie A w National Gymnastics Arena w Baku, której trybuny mogą pomieścić około 9000 widzów. Na tym obiekcie zostaną również rozegrane wszystkie mecze fazy pucharowej. W fazie grupowej Polki rozegrają trzy spotkania: Polska - Niemcy (22 września) Biało-czerwone zmagania w Baku rozpoczną od konfrontacji z reprezentacją Niemiec.

Spotkanie Polska – Niemcy rozpocznie się za ok. 40 minut, czyli o godzinie 19.10.

Terminarz i plan transmisji mistrzostw Europy siatkarek 2017

Mistrzostwa Europy siatkarek zostaną rozegrane w Gruzji i Azerbejdżanie od 22 września do 1 października. Na starcie stanie szesnaście czołowych drużyn Starego Kontynentu, wśród nich reprezentacja Polski. Sprawdź terminarz i plan transmisji mistrzostw Europy siatkarek 2017. Polskie siatkarki będą rywalizowały w grupie A, która swoje mecze będzie rozgrywała w National Gymnastics Arena w Baku.

ME siatkarek: Polska - Niemcy. Transmisja w Polsacie Sport

Reprezentacja Niemiec będzie pierwszym przeciwnikiem polskich siatkarek w rozpoczynających się w piątek w Azerbejdżanie i Gruzji mistrzostwach Europy. Rywalki Biało-Czerwonych do niedawna były jednym z najmocniejszych zespołów na Starym Kontynencie. Transmisja meczu Polska - Niemcy w Polsacie Sport.

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska – Niemcy. Początek spotkania o godzinie 18.30.