Święto w Poznaniu. Legia nie dojechała

Lech Poznań pokonał Legię Warszawa 3:0 i było to jego pierwsze zwycięstwo nad warszawiakami od 2015 roku. Ostatnie pięć meczów między tymi drużynami wygrali legioniści. Tym razem byli jednak bezradni - bramki dla "Kolejorza" zdobywali Marcin Gajos, Łukasz Trałka i Maciej Makuszewski.

Spotkanie Lecha z Legią zwykle określane jako klasyk czy hit rundy, był jednocześnie starciem dwóch trochę „rannych” drużyn. Mistrzowie Polski po zmianie trenera, póki co jeszcze nie wjechali na właściwe tory, lechici z kolei w trzech ostatnich meczach rozczarowywali. Zdobyli wprawdzie cztery punkty, ale tylko jedną bramkę, a styl pozostawiał wiele do życzenia.

To miał też być mecz dwóch chorwackich szkoleniowców – Nenada Bjelicy i Romeo Jozaka. Ale nie do końca był to równy pojedynek, bowiem opiekun "Kolejorza" decyzją Komisji Ligi grę swoich piłkarzy musiał oglądać z trybun. To kara za zachowanie Bjelicy podczas meczu ze Śląskiem Wrocław. Jego asystent Rene Poms, nie po raz pierwszy w historii tej współpracy, zdał egzamin celująco.

Mecz momentami mógł się podobać, ale legionści nie licząc pierwszych minut, w pierwszej połowie wypadli blado. To gospodarze zaczęli dyktować warunki. Liczne dośrodkowania w pole karne przyniosły efekt w 12. minucie – Maciej Gajos, który po trzech meczach karencji za czerwoną kartkę, ładnym uderzeniem głową pokonał Arkadiusza Malarza.

Stracony gol nie wpłynął na grę Legii, która cały czas musiała bronić się przed atakami rywali. Ładną akcją popisał się Darko Jevtic, który ograł Macieja Dąbrowskiego, ale uderzył niecelnie.

Legia powoli się rozkręcała, ale też szybko została skarcona. Po rzucie rożnym najwyżej do piłki wyskoczył Łukasz Trałka i podwyższył rezultat. Goście mieli doskonałą okazję krótko przed przerwą. Po serii błędów obrony Lecha, Rafał Janicki wybił piłkę z linii bramkowej po strzale Michała Kucharczyka.

Na meczu był obecny były piłkarz Lecha – Dawid Kownacki, który dzień wcześniej zadebiutował w Serie A w barwach Sampdorii Genua. W przerwie z rąk prezesa poznańskiego klubu Karola Klimczaka otrzymał pamiątkową koszulkę z nr 117 – tyle bowiem oficjalnych spotkań w "Kolejorzu" rozegrał 20-letni napastnik.

Po zmianie stron mistrzowie Polski zabrali się do pracy i zepchnęli lechitów na ich własną połowę. Ale też nie mieli pomysłu na rozgrywanie ataku pozycyjnego i praktycznie nie zagrozili bramce Matusa Putnocky’ego. Legia atakowała większą liczbą zawodników, a to stwarzało gospodarzom okazje do wyprowadzania kontr. Po jednej z nich Nicki Bille Nielsen uruchomił Macieja Makuszewskiego, który w sytuacji sam na sam pokonał Arkadiusza Malarza.

Potem spotkanie trochę straciło na tempie, sporo było fauli, a Szymon Marciniak po odpaleniu rac przez fanów Lecha, musiał na kilka minut przerwać mecz.

W końcówce Legia mogła mieć jeszcze małą nadzieję, po tym jak Marciniak podyktował rzut karny po faulu Lasse Nielsena. Międzynarodowy arbiter skorzystał z pomocy VAR-u, czyli wideoweryfikacji i anulował swoją decyzję.

Lech Poznań - Legia Warszawa 3:0 (2:0)

Bramki: Gajos 12., Trałka 38., Makuszewski 65. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 36 829.

Lech: Matus Putnocky - Robert Gumny, Lasse Nielsen, Rafał Janicki, Emir Dilaver - Maciej Makuszewski, Łukasz Trałka, Darko Jevtic (88. Radosław Majewski), Maciej Gajos, Mario Situm (22. Mihai Radut) - Nicki Bille Nielsen (70. Christian Gytkjaer).

Legia: Arkadiusz Malarz - Łukasz Broź, Maciej Dąbrowski, Michał Pazdan, Adam Hlousek - Michał Kucharczyk (46. Guilherme), Michał Kopczyński (79. Tomasz Jodłowiec), Kasper Hamalainen, Thibault Moulin, Dominik Nagy - Armando Sadiku (64. Jarosław Niezgoda).

Żółte kartki: Makuszewski, Dilaver, Bille-Nielsen - Kopczyński, Guilherme, Dąbrowski.

ba, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

Lech Poznań - Legia Warszawa 3:0

96' Koniec meczu. Lech Poznań wygrał 3:0. Dziękujemy, że byliście z nami.

94' Żółta kartka dla Dąbrowskiego.

92' Ostatni raz Lech pokonał Legię w 2015 roku. Było 2:1.

91' Marciniak przedłużył mecz o 6 minuy.

89' Jodłowiec bez krycia, ale uderza obok bramki.

88' Majewski zmienia Jevticia.

87' Malarz broni mocny strzał Trałki.

86' Marciniak odwołuje karnego. Nie było faulu.

85' Marciniak korzysta z VAR.

84' Rzut karny dla Legii. Faulowany Nagy.

83' Legia w natarciu, ale już bez większej nadziei.

80' Świetnie radzi sobie dziś Jevtić. Kapitalne prostopadłe piłki. Chyba wrócił na dobre.

79' Jodłowiec zmienia Kopczyńskiego.

77' Na murawie leży Makuszewski, który dostał łokciem od Hlouska.

76' Marciniak wznowił grę. Przy piłce Legia.

76' Na trybunach zasiadło 36 829 widzów.

72' Sędzia Marciniak przerywa mecz, bo widoczność na boisku (przez dym z rac) mocno ograniczona.

71' Jevtić z rożnego i Gajos blisko kolejnej bramki. Szczęśliwie interweniuje Malarz.

70' Rzut rożny dla Lecha. Na trybunach race.

70' Gytkjaer zastępuje Bille-Nielsena.

68' Determinacja Legii zdała się na nic. Czy warszawiacy powalczą choćby o honor?

66' Mioduski podziękował Klimczakowi i opuścił trybunę.

65' GOOOOOOL! Makuszewski w sytuacji sam na sam z Malarzem nie daje mu żadnych szans. Trzecia bramka lechity w tym sezonie.

Lech Poznań - Legia Warszawa 2:0

65' Niezłe dośrodkowanie Moulina, ale Dąbrowski główkuje w przeciną stronę niż powinien.

64' Niezgoda zastępuje Sadiku.

63' Atomowy strzał Gumnego zza pola karnego! Minimalnie obok bramki.

62' Pazdan o mało nie wpakował piłki do własnej bramki po dośrodkowaniu Jevticia.

59' Coraz częściej widać Legię pod polem karnym Lecha.

58' Ależ podanie Gajosa. Bille-Nielsen traci jednak piłkę.

55' Żółta kartka dla Guilherme za faul na Makuszewskim. Brazylijczyk wykluczył się z następnego spotkania.

54' Hlousek agresywnie lewą stroną. Golkiper Lecha musiał piąstkować.

53' Guilherme zdecydowanie brakuje dzisiaj dokładności.

52' Ładną akcję zainicjował Hamalainen. Fin coraz bardziej widoczny. Czy i dziś strzeli Lechowi?

50' Moulin dośrodkował piłkę z rzutu wolnego w pole karne, ale lechici wybili piłkę na aut.

48' Legia bardzo agresywnie. Zupełnie inaczej niż w pierwszej połowie.

47' Guilherme zmienił Kucharczyka.

46' Sędzia Marciniak zaczął drugą połowę!

47' Przerwa! Można powiedzieć, że Legia dojechała do Poznania w 40. minucie.

47' Gumny zaatakowany niebezpiecznie przez Kucharczyka.

46' Sadiku nad poprzeczką! Bardzo groźna akcja Legii, którą zaczął sprzed własnego pola karnego Dąbrowski.

46' Sędzia Marciniak doliczył do pierwszej połowy dwie minuty.

45' Od kilku minut Legia gra bardziej odważnie. Naprawdę potrzebne były dwie bramki straty?

44' Kolejna dobra kontra Lecha, ale tym razem bez wykończenia.

44' Złe dośrodkowanie Moulina.

43' Trałka uprzedza we własnym polu karnym Hamalainena.

42' Rzut wolny dla Legii przed polem karnym Lecha.

42' Janicki wybił piłkę z linii bramkowej! Uderzał barkiem Dąbrowski.

41' Rzut rożny dla Legii.

40' Kolejny strzał głową Trałki. Tym razem nad bramką.

39' Legia nie ma argumentów, by Lechowi odpowiedzieć.

38' To czwarty gol Trałki w tym sezonie, a dopiero zaczynamy październik.

38' GOOOOOL! Piłkę głową do bramki po dośrodkowaniu Jevticia skierował Trałka.

Lech Poznań - Legia Warszawa 1:0

37' Trzeci z rzędu rzut rożny dla Lecha.

37' Trałka głową w światło bramki, ale interweniują lechici. Kolejny rzut rożny.

36' Bille-Nielsen wywalczył rzut rożny.

35' Sadiku biega tylko po to, by nastraszyć przeciwnika. To nie są sprinty zawodnika, który chce wyjść na pozycję.

35' Jak po sznurku chodzi piłka w szeregach Lecha.

34' Radut zza pola karnego obok bramki.

33' Rzut rożny dla Lecha.

32' Legia potrafi wymienić co najwyżej cztery podania z rzędu. Potem strata.

31' Pazdan zablokował groźny strzał Jevticia.

30' Dobra wrzutka Hlouska w pole karne, ale nie poradził sobie w szesnastce Nagy.

28' Żółta kartka dla Bille-Nielsena.

27' Wcześniej w polu karnym Lecha padł Nagy, ale ewidentnie symulował.

27' Ma pokrętło Jevtić! Minął kilku rywali przed polem karnym Legii, ale postanowił skończyć akcję sam i przestrzelił. Trochę egoistycznie.

26' Druga żółta kartka w tym meczu - dla Dilavera. W drugiej minucie ukarany nią został Kopczyński.

25' Uniknął spalonego Bille-Nielsen, ale nie dobiegł do piłki.

24' Hamalainen łapie piłkę w ręce, rzut rożny dla Lecha, a na trybunach rzecz jasna gwizdy.

23' Jevtić z rzutu rożnego wprost na rękawice Malarza.

22' Posiadanie piłki 60-40 dla Lecha.

21' Radut zastępuje kontuzjowanego Situma. Szkoda, świetnie sobie radził Chorwat na początku meczu.

18' Na razie Legia nie dojechała na mecz. Warszawiacy wymieniają piłkę na własnej połowie.

17' Ależ swoboda Lecha w rozgrywaniu piłki. I to w polu karnym Legii.

15' Popchnięty Situm, rzut wolny dla Lecha.

14' Rozgoryczona twarz Dariusza Mioduskiego w obiektywie kamery.

12' GOOOOOL. Kapitan Lecha Gajos otwiera wynik spotkania! Cóż za wykończenie po perfekcyjnym dośrodkowanio Gumnego.

Lech Poznań - Legia Warszawa 0:0

11' Nagy faulował Gajosa.

9' Groźnie uderzał Situm!

6' Gajos dobrze kombinował, ale finalnie podał piłkę Malarzowi.

5' Zakłuło coś w łydce Malarza, ale wygląda na to, że będzie kontynuował grę.

4' Wysoki pressing Legii. Lech na razie bardzo asekuracyjnie.

2' Lech Poznań buduje akcję na własnej połowie.

1' Rozpoczynamy! Czy Legia odniesie szóste z rzędu zwycięstwo nad Lechem?

Czekamy na rozpoczęcie spotkania. Na razie nad Bułgarską słaba widoczność. Powód: race...

Na meczu pojawili się m.in. Jacek Magiera i Jan Bednarek.