Hiszpańska liga koszykarzy: 15 punktów Karnowskiego, porażka MoraBanc

Przemysław Karnowski zdobył 15 pkt dla MoraBanc Andora w meczu 3. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy, w którym jego drużyna uległa w Murcii ekipie UCAM 77:81. Pięć i trzy punkty w niedzielnych, także przegranych, meczach uzyskali Michał Michalak i Adam Waczyński.

Karnowski był najlepszym strzelcem i najlepiej zbierającym zespołu w spotkaniu, w którym zmierzyły drużyny bez zwycięstwa w dwóch pierwszych kolejkach. Reprezentant Polski, który rozpoczął mecz na ławce rezerwowych, w pierwszej odsłonie szybko popełnił dwa faule i do przerwy grał tylko pięć minut. Po zmianie stron przebywał już dłużej na parkiecie i mógł zaprezentować swoje umiejętności.

Grał w sumie 22 minuty (jego rekord w sezonie), trafił siedem z 10 rzutów za dwa punkty i jeden z czterech wolnych, zebrał sześć piłek z tablic (cztery w obronie i dwie w ataku), miał też dwie straty.

Pierwsze punkty z gry w lidze ACB zdobył w niedzielę Michał Michalak. Jego Tecnyconta Saragossa przegrała w Madrycie z wicemistrzem kraju Realem 65:93. Polak, który w dwóch poprzednich meczach nie trafił rzutu z gry, rozpoczął spotkanie od trzech kolejnych „pudeł”, ale wstrzelił się w trzeciej kwarcie przy kolejnych próbach za trzy i dwa punkty. W trakcie 20 minut gry trafił jeden z czterech rzutów za dwa i jeden z dwóch za trzy punkty, miał także cztery zbiórki (dwie w ataku), asystę i dwie straty.

Waczyński rozpoczął mecz w podstawowej piątce Unicai Malaga. W konfrontacji dwóch niepokonanych w lidze drużyn jego zespół przegrał na wyjeździe z rewelacją rozgrywek Montakit Fuenlabrada 69:77. Kapitan reprezentacji Polski przebywał na parkiecie 14 minut. Spudłował wszystkie trzy rzuty za dwa punkty, trafił jedyny za trzy. Miał także dwie zbiórki w obronie i dwa przechwyty.

Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył znany z występów w polskiej ekstraklasie Kongijczyk Christian Eyenga - 19.

Z kompletem trzech zwycięstw pozostają w lidze: Real, Barcelona Lassa, Herbalife Gran Canaria i Montakit.

W niedzielę wieczorem swój mecz 3. kolejki rozegra Mateusz Ponitka, który po dwóch rundach ekstraklasy jest szósty w klasyfikacji najskuteczniejszych z linii rzutów wolnych (7/7). Mający dwa zwycięstwa jego Iberostar Tenerife na własnym parkiecie spotka się z broniącą tytułu i również niepokonaną Valencią BC.

W sobotę swoje indywidualne rekordy w lidze ACB ustanowił występujący w niej drugi sezon Tomasz Gielo. Grał 31 minut i zdobył 15 punktów, ale jego Divina Seguros Joventut Badalona przegrał w Santiago de Compostela z zespołem Monbus Obradoiro.