Rajdowe MŚ: Meeke najszybszy w Katalonii

Moto

Kris Meeke (Citroen C3 WRC) wygrał Rajd Katalonii, 11. rundę mistrzostw świata. To piąty w karierze a drugi w tegorocznym sezonie triumf tego kierowcy, poprzednio był najszybszy w Rajdzie Meksyku.

Drugi, ze stratą 28 s, był obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC), a trzeci Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC) - strata 33 s. Czwarte miejsce wywalczył kierowca ekipy Toyoty Juho Hanninen (Yaris WRC) - strata 54,1 s.

Ogier umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej MŚ z dorobkiem 198 pkt. Na drugie miejsce awansował Tanak - 161 pkt, a na trzecie spadł Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC) - 160 pkt, który w niedzielę urwał koło i musiał się wycofać.

W niedzielę Meeke wygrał pięć z sześciu rozegranych odcinków specjalnych, tylko na jednym, ostatnim, który był Power Stage (Santa Marina 2; 15,5 km) szybszy był Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC).

"To był wyjątkowy weekend. W sporcie nie chodzi o to, ile razy upadasz, ale ile razy się podnosisz. Ja kilka razy w karierze musiałem to zrobić. Zawsze wiedzieliśmy, że ten samochód jest bardzo dobry na asfalcie i ten wynik to pokazuje. Mam nadzieję, że teraz więcej osób w to uwierzy" - powiedział Meeke na mecie.

Zadowolony był także Ogier. Drugie miejsce w rajdzie dało mu kolejne punkty do klasyfikacji mistrzostw świata.

"Wykonaliśmy w ten weekend świetną robotę, choć nie było łatwo. Po udanym piątku, w sobotę mieliśmy trochę problemów od rana na asfalcie. W końcu znaleźliśmy dobry rytm. Zdobyliśmy kilka dobrych punktów i bonus na Power Stage. Jest dobrze" - przyznał Ogier.

Porażkę poniosła ekipa Hyundaia. Do mety dojechał tylko Sordo, ale w klasyfikacji generalnej zajął odległe, 15. miejsce ze stratą 14.19,3, wyprzedziło go kilku kierowców jadących samochodami WRC2. Po kraksie wycofał Neuville a Norweg Andreas Mikkelsen, który dzień wcześniej uszkodził samochód, ostatecznie uplasował się na 18. pozycji.

Z 19 rozegranych odcinków specjalnych Meeke wygrał osiem, Ogier - cztery, Hanninen - dwa i po jednym Tanak, Mikkelsen, Fin Jari-Matti Latvala (Toyota), Neuville i Sordo.

Kolejną, przedostatnią w sezonie 2017 rundą mistrzostw świata będzie zaplanowany w dniach 27-29 października Rajd Wielkiej Brytanii.