El. MŚ 2018: Islandia po raz pierwszy na mundialu!

Islandia pokonała Kosowo 2:0 i po raz pierwszy w historii awansowała na mistrzostwa świata w piłce nożnej. Zespół Gylfiego Sigurdssona zajął w swojej grupie eliminacyjnej pierwsze miejsce, wyprzedzając o dwa punkty Chorwację.

Islandia przed tym meczem była w doskonałej sytuacji i nie musiała się na nikogo oglądać. Wystarczyło, że odniesie w meczu z Kosowem zwycięstwo i zapisze na swoim koncie trzy punkty.

Wynik meczu w 40. minucie otworzył Gylfi Sigurdsson, któremu piłkę pod nogi dostarczył jeden z islandzkich defensorów. Rozgrywający Evertonu minął zwodem Amira Rrahmaniego i huknął na bramkę. Golkiper Kosowa nie miał szans.

Prowadzenie gospodarzy w 68. minucie podwyższył Johann Gudmundsson z Burnley, który strzałem z dwóch metrów wykończył akcję Gylfiego Sigurdssona na lewej stronie pola karnego. Więcej bramek w tym meczu już nie padło.

Islandia - Kosowo 2:0 (1:0)

Bramki: Sigurdsson 40., Gudmundsson 68.

Islandia: Hannes Halldorsson - Hordur Magnusson, Kari Arnason, Ragnar Sigurdsson, Birkir Saevarsson - Aron Gunnarson (78. Ingason), Emil Hallfredsson (89. Sigurjonsson) - Birkir Bjarnason, Gylfi Sigurdsson, Johann Gudmundsson - Jon Dadi Bodvarsson (61. Finnbogason).

Kosowo: Samir Ujkani - Leart Paqarada, Amir Rrahmani, Bajram Jashanica, Mergim Vojvoda - Valon Berisha, Besar Halimi (78. Kastrati), Alban Pnishi (54. Muriqi - Bersant Celina, Milot Rashica - Atdhe Nuhiu (54. Berisha).