W czwartek list intencyjny w sprawie organizacji rozgrywek grupy A KMŚ w hali widowiskowo-sportowej przy Oleskiej w Opolu podpisał prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski i prezes Professional Sport Events Tomasz Cieślik.

Podczas uroczystości prezydent Wiśniewski zaznaczył, że chociaż osobiście jest przekonany o potrzebie organizacji mistrzostw w Opolu, a w kraju trudno znaleźć lepsze miejsce niż świeżo przebudowany "Okrąglak", to na finansowanie wydarzenia ze środków miasta konieczna będzie zgoda radnych. - Musimy zrobić korektę budżetu. To list intencyjny, ale nie mam wątpliwości, że warto te zawody finansować - powiedział Wiśniewski.

Prezydent nie odpowiedział na pytanie, o jakie kwoty chodzi, bo jak to określił, jest to jeszcze kwestia negocjacji. Zapewnił jednak, że miasto dysponuje odpowiednimi środkami, które pojawiły się w budżecie m.in. po wycofaniu się Opola z organizacji tegorocznego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. - Miasto w tym roku nie wydało na festiwal tyle co zawsze, więc oszczędności chcemy wykorzystać na organizację festiwalu sportowego - powiedział prezydent. Według zapowiedzi Wiśniewskiego, decyzja o wsparciu mistrzostw powinna zapaść na najbliższej sesji rady.

Zdaniem Cieślika, trudno w tej chwili mówić o innej lokalizacji zawodów niż w Opolu. - Nie mam wątpliwości, że to miasto sprosta zadaniu. My planu B nie mamy. Jestem przekonany, że ta impreza najzwyczajniej w tej części grupowej odbędzie się w tej hali. Wiemy, jaki jest harmonogram meczów, można już nabywać bilety na te spotkania, więc myślę, że tryb dokonany jest w tej sytuacji wskazany - podkreślił organizator zawodów.

Opolska hala została gruntownie przebudowana kosztem blisko 39 mln złotych. Z dawnego "Okrąglaka" została praktycznie tylko kopuła. Oddany do użytku we wrześniu tego roku obiekt jest dostosowany do potrzeb relacji telewizyjnych i wyposażony w najnowocześniejsze systemy oświetlenia i nagłośnienia. Arena może pomieścić do 3,4 tysiąca widzów.

Klubowe Mistrzostwa Świata siatkarzy odbędą się w dniach 12-17 grudnia. W rozgrywkach grupy A, które mają odbyć się w Opolu, rywalizować będzie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Sada Gruizero, Sarmayeh Bank Volleyball Club oraz Cucine Lube Civitanova. Mecze grupy B zaplanowano w Łodzi. O wejście do finałów walczyć tam będą: PGE Skra Bełchatów, Zenit Kazań, Personal Boliviar i Shanghai Volleyball Club. Mecze finałowe mistrzostw odbędą się w Krakowie.