PlusLiga: GKS Katowice zdobył Gdańsk

Trefl Gdańsk przegrał z GKS Katowice 0:3 (20:25, 23:25, 22:25) w meczu czwartej kolejki PlusLigi. Tym samym goście powtórzyli wynik sprzed roku, gdy również wygrali nad morzem bez straty seta. MVP został Marcin Komenda.

Mecz w trójmiejskiej hali ułożył się po myśli katowiczan, którzy już na samym początku objęli prowadzenie 5:3 po skutecznym ataku Emanuela Kohuta ze środka. Goście w połowie seta dołożyli skuteczny blok na Mateuszu Mice i Damianie Schulzu. Do tego GieKSa grała dobrze w obronie i wyprowadzała skuteczne kontry. Po jednej z nich zakończonej atakiem Serhija Kapelusa zespół Piotra Gruszki prowadził już 14:9. Gospodarze jednak z każdą kolejną akcją łapali swój rytm i wkrótce doprowadzili do stanu 17:17. GKS jednak nie dał Treflowi ani razu wyjść na prowadzenie. W końcówce świetną pracę w polu zagrywki wykonał Kohut, który swoim serwisem odrzucił rywali. W efekcie od stanu 20:20 katowicki zespół zdobył pięć punktów z rzędu i zwycięsko zakończył seta.

Wielkie emocje miały miejsce w drugiej odsłonie. Przez większość czasu obie drużyny szły punkt za punkt, ale w połowie seta gdańszczanie zdołali podbić kilka naszych ataków i wyszli na prowadzenie 15:12. Zespół gości próbował odrabiać straty, jednak po chwili był już wynik 23:19. Decydujące momenty partii były jednak popisem gry katowiczan. Doskonałą pracę na zagrywce wykonał Karol Butryn, a przy siatce niezastąpiony okazał się Gonzalo Quiroga. Przyjmujący GKS zdobył cztery decydujące punkty.

Dziesięciominutowa przerwa w żaden sposób nie wybiła katowiczan z rytmu, bowiem GKS po skutecznych atakach Kapelusa prowadził już 3:0. Presja zespołu trenera Gruszki wymusiła też błędy po stronie gospodarzy i po chwili było już 8:3. Rywale nie składali jednak broni i zmniejszyli stratę do dwóch punktów (12:10). Wówczas goście ponownie zdołali zbudować przewagę. Dwukrotnie zatrzymano Artura Szalpuka, a punkt z zagrywki dołożył Kohut. W końcówce nerwowo zrobiło się przy zagrywce Szalpuka, bowiem Trefl znów zdołał zniwelować stratę do dwóch punktów. GKS nie dał jednak sobie wydrzeć zwycięstwa i po raz drugi z rzędu cieszył się z trzech punktów w Gdańsku.

Trefl Gdańsk - GKS Katowice 0:3 (20:25, 23:25, 22:25)

Trefl Gdańsk: Daniel McDonnell, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Tyler James Sanders, Damian Schulz, Artur Szalpuk - Maciej Olenderek (libero) - Wojciech Ferens, Wojciech Grzyb, Bradley Gunter, Michał Kozłowski

GKS Katowice: Serhij Kapelus, Emanuel Kohut, Marcin Komenda, Paweł Pietraszko, Gonzalo Quiroga, Dominik Witczak - Bartosz Mariański (libero) - Karol Butryn, Maciej Fijałek, Bartłomiej Krulicki, Kacper Stelmach