Hiszpańska liga koszykarzy: Double-double Ponitki, wygrana Iberostaru

Najlepszy na boisku Mateusz Ponitka zdobył 21 pkt i miał 10 zbiórek, a jego Iberostar Teneryfa w meczu 4. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy wygrał w Badalonie z Joventutem 76:73. To pierwsze double-double reprezentanta Polski w lidze ACB.

W niedzielę doszło do pierwszej w tym sezonie bezpośredniej konfrontacji drużyn z Polakami w składach, gdyż w ekipie z Katalonii występuje inny reprezentant biało-czerwonych Tomasz Gielo.

Ponitka rozegrał kolejne znakomite spotkanie w ekipie z Teneryfy. Rozpoczął mecz w pierwszej piątce zespołu, był najlepszym strzelcem i zbierającym spośród wszystkich uczestników meczu. W 30 minut trafił siedem z dziewięciu rzutów za dwa, jeden z dwóch za trzy punkty oraz cztery z pięciu wolnych, miał sześć zbiórek w obronie i cztery w ataku, dwie asysty, przechwyt i stratę. Czas gry, 21 zdobytych punktów i 10 zbiórek - to jego rekordy w lidze hiszpańskiej, a wskaźnik efektywności z gry – 34 pkt – jest najwyższy we wszystkich dotychczasowych meczach tej kolejki.

Gielo także znalazł się w wyjściowej piątce Divina Seguros Joventutu. W 15 minut zdobył trzy punkty (0/3 za dwa, 1/1 za trzy), miał zbiórkę w obronie i stratę.

Pierwsze zwycięstwo w sezonie odniósł w niedzielę zespół Przemysława Karnowskiego MoraBanc Andora, który pokonał Herbalife Gran Canaria 78:76. Polski środkowy grał 17 minut zdobył siedem punktów, trafiając trzy z sześciu rzutów z gry i jeden z dwóch wolnych. Miał także dwie zbiórki, trzy przechwyty i dwie straty.

Czwartej porażki doznała natomiast Tecnyconta Saragossa, tym razem na wyjeździe z Retabet Bilbao 72:77. Michał Michalak grał dwie minuty i zdobył dla gości punkt, wykorzystując jeden z dwóch wolnych. Zanotował także zbiórkę i asystę.

W sobotę Adam Waczyński zdobył dla Unicai Malaga sześć punktów i miał dwie zbiórki w wygranym meczu z Sevillą 99:71.

W niedzielę wieczorem odbędą się mecze broniącej tytułu Valencii z wicemistrzem Realem Madryt i FC Barcelona Lassa z Monbus Obradoiro Santiago de Compostela.

W tabeli prowadzi rewelacyjny Montakit Fuenlabrada (4-0), przed Realem, Barceloną i Valencią (po 3-0) oraz Unicają, Herbalife i Iberostarem (po 3-1). Morabanc (1-3) zajmuje 13. miejsce, Joventut (0-3) jest 15., a Tecnyconta (0-4) – 16. w 18-zespołowej lidze.