Córki: Julie i Debbie oraz syn Kym bardzo przeżywają chorobę ojca, który mieszka w domu spokojnej starości na Gold Coast w Australii. W niedzielę 15 października latorośle Maugera będą obecne podczas licytacji perełek: żużlowych motocykli z minionej epoki, które mają kolosalne znaczenie dla kolekcjonerów. 

 

Ivan jest zbyt chory, aby udać się w podróż do Europy i osobiście nadzorować licytację, która odbędzie się w Bonhams Stafford na obiekcie Staffordshire County Showground.


Starsza córka Julie wyznaje z wypiekami na twarzy: “Im bliżej licytacji, tym większe emocje nami targają. Chcemy być pewni, że pamiątki związane z naszym tatą powędrują do dobrego domu!”


Debbie, najmłodsza latorośl Ivana dodaje: “Z jednej strony biję się z myślami, że oddajemy lwią część życia taty, ale wiem, że to rozsądne posunięcie. Tata bardzo pragnąłby licytacji. Mama utwierdziła mnie w przekonaniu, że dobrze czynimy, gdyż powiedziała, że tata byłby z nas dumny”.


Ivan Mauger, który rozpoczął starty na żużlu w ojczystej Nowej Zelandii, wyruszył na podbój Wysp Brytyjskich w 1957 roku. Trafił do legendarnego klubu Wimbledon Dons. Rodzina Maugerów zakotwiczyła w Anglii aż do końca czynnej kariery Ivana, a więc do 1984 roku.


Nowozelandczyk był kapitanem Newcastle, Belle Vue oraz Exeter. Pięć razy zdobył drużynowe mistrzostwo ligi brytyjskiej. Trzy razy poprowadził Wielką Brytanię do złotego medalu w drużynowych mistrzostwach świata. Sięgnął również po prymat z Nową Zelandią w 1979 roku.


Jako nastolatek Ivan Mauger ścigał się również dla Eastbourne Eagles. Śmigał w plastronie Wikingów z Hull, a karierę na brytyjskich torach kończył w barwach Sokołów z Exeter.
Na aukcję trafi ponad 300 przedmiotów. Aż 10 motocykli powędruje na licytację, w tym unikatowe czechosłowackie Jawy, na których Ivan sięgał po tytuł indywidualnego mistrza świata w latach 1968, 1969, 1972, 1977.


Spośród perełek kolekcjonerskich na czoło wybija się prawdziwy diament: motocykl Rotrax-JAP z 1961 roku, na którym Ivan wygrał finały Provincial League Riders’ w latach 1963-1964, finał europejski w 1966 roku oraz finał nordycki i brytyjski w 1968 roku.


Do nabycia będą również motocykle z mistrzostw świata na długim torze, w tym fenomenalna jednostka dzięki której Mauger wygrał mistrzostwo świata w konkurencji longtrack w 1971 roku.


Swoistym białym krukiem wystawionym na licytację będzie puchar za zwycięstwo w turnieju o Złoty Kask Jugosławii. Buty, chusty, kaski, skórzane kombinezony, plastrony, fotografie – wszystko czego dusza zapragnie…


Debbie, córka Ivana wyznaje: “Uronię niejedną łzę, ale dla całej naszej familii to będzie moment celebry. Mój brat Kym wciąż śledzi to co dzieje się w speedway. Ja i moja siostra Julie nie wkręcamy się w bieżące rozgrywki, gdyż stan zdrowia taty uległ wyraźnemu pogorszeniu. Tata ma 78 lat. Oddychał żużlem, był fantastycznym zawodnikiem i miał wielu fanów. Spędziliśmy wiele lat w Anglii, więc chcemy, aby brytyjscy kibice mogli nabyć pamiątki z życia swojego idola. Tata uzbierał ocean eksponatów. Mógłby sam otworzyć jedno wielkie podniebne muzeum!”


Rodzina Maugerów zostawiła w domowych komodach wszystkie złote medale zdobyte przez Ivana. Coś intymnego i osobistego musi pozostać w domu Maugera…


Debbie dodaje: “Dysponuję największym domem spośród rodzeństwa, ale i tak nie ma szans, aby zmieścić w nim wszystkie bezcenne przedmioty taty okraszone metanolem. Nie ma sensu, aby trzymać je w ciemnym magazynie. Lepiej, aby trafiły do prawdziwych kolekcjonerów”.


Złota Jawa pozostanie w rodzinnym mieście Ivana – Christchurch, w muzeum Canterbury. Jeśli ktoś chciałby na własne oczy zobaczyć motocykl, na którym Mauger zdobył ostatnie, szóste złoto IMŚ na Stadionie Śląskim w Chorzowie (!) musi udać się do Dunedin na południowej wyspie Nowej Zelandii. Wyprawa stulecia, ale warto przewietrzyć grzbiet!