Polka tuż za podium MŚ w warcabach!

Broniąca tytułu Natalia Sadowska (Mazovia Mińsk Mazowiecki) zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach świata, które po dwóch tygodniach gier zakończyły się w niedzielę w stolicy Estonii Tallinnie.

Złoty medal zdobyła reprezentantka Łotwy Zoja Gołubiewa, a w gronie mężczyzn zwyciężył Rosjanin Aleksander Szwarcman.

Rywalizowało 16 zawodniczek wyłonionych na podstawie wyników poprzednich mistrzostw globu i kontynentalnych klasyfikacji oraz aż 84 zawodników. W tym gronie było dwóch Polaków - Piotr Chmiel (Admirał Szczecin) i Piotr Paluch (Podkarpacie Przemyśl).

„Ich szanse na awans do wąskiego finału były równe zdobyciu przez naszych tenisistów Pucharu Davisa. Zagrali na swoim poziomie i zanotowali minimalne zyski rankingowe” – ocenił prezes Polskiego Związku Warcabowego Jacek Pawlicki.

Sadowska w rozmowie z PAP przyznała, że jest rozczarowana czwartą lokatą, bowiem liczyła na podium.

„Rok temu zdobyłam złoty medal, w 2015 srebrny, więc w najgorszym przypadku brałam pod uwagę brązowy do pełnej kolekcji. Sięgnęła po niego Rosjanka Ajgul Idrisowa, która zgromadziła tyle samo punktów co ja, ale miała więcej wygranych partii” – powiedziała pochodząca z małej miejscowości Windyki w pobliżu Mławy Sadowska.

Gdy miała osiem lat, do jej szkoły przyjechał Leszek Pętlicki, który propagował warcaby. Natalia wystartowała w pierwszym turnieju i... wygrała. W klubie GLZW Michalinowo zaczęła uczęszczać na regularne treningi. Jak podkreśliła, warcaby stały się jej wielką pasją. Szybko przyszły poważniejsze sukcesy. Na arenie międzynarodowej wywalczyła w 2001 roku brązowy medal mistrzostw Europy do lat 10. Dziesięć lat później po raz pierwszy zagrała w finale mistrzostw świata kobiet.

W 2015 roku Sadowska ukończyła Akademię Obrony Narodowej na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Poza warcabami jej pasją jest sport, ze szczególnym uwzględnieniem klubu FC Barcelona. Lubi poznawać nowe zakątki świata, nowych ludzi, a w wolnych chwilach uczyć się języków obcych.

"Teraz nie będę miała wolnego czasu. W czwartek gram w drużynowych mistrzostwach Polski, potem w lidze holenderskiej, a w listopadzie i grudniu wystąpię w turniejach w Chinach" - poinformowała.