Liga Europy: Wymęczone punkty Arsenalu, pogrom Sociedad

Czwartkowe mecze Ligi Europy dostarczyły kibicom wielu emocji. Arsenal pokonał skromnie Crvenę Zvezdę 1:0, Real Sociedad rozgromił Vardar Skopje 6:0, a Everton przegrał z Olympique Lyon 1:2 .

W grupie G Hapoel Beer Szewa podejmował Steauę Bukareszt. Izraelskim nadziejom na wygraną kres położył dopiero w ostatnich 20 minutach Harlem-Eddy Gnohere, który zdobył dwie bramki. Honor Hapoelu uratował tuż przed końcem Isaac Cuenca. W drugim meczu Lugano mierzyło się z Viktorią Pilzno. W 63. minucie dzięki sprytnemu lobowi na prowadzenie wyprowadził Szwajcarów Mattia Bottani. Na 2:0 kapitalnym wolejem podwyższył Junior Carlinhos, a niewiele później z głowy kontaktowego gola strzelił Michael Krmencik. Ostatecznie mecz skończył się rezultatem 3:2 dla Lugano, a trafiali jeszcze Alexander Gerndt i Marek Bakos.

Z kolei w grupie H BATE Borysów wygrało z FC Koeln 1:0. Mecz miał swój polski akcent, jako że od pierwszych minut na prawej obronie w drużynie Niemców grał Paweł Olkowski. Dopiero w drugiej połowie, w 54. minucie, składną akcję przeprowadzoną środkiem zakończył golem Aleksey Rios. W drugim starciu Crvena Zvezda grała z Arsenalem. Widoczne było, że Anglicy grają drugim garniturem, bo w pierwszej odsłonie to bałkańska drużyna stworzyła więcej okazji. Rzutem na taśmę, za sprawą gola z 85. minuty Oliviera Girouda, to Kanonierzy wygrali jednak to spotkanie.

Grupa I to starcia Konyasporu z Salzburgiem i Marsylii z Vitorią de Guimaraes. Pierwszy mecz zakończył się wygraną gości 2:0 po bramkach Fredrika Gulbrandsena i Munasa Dabbura. Z kolei we Francji Marsylia skromnie pokonała Vitorię 2:1. Na listę strzelców wpisywali się Rafael Martins, Lucas Ocampos i Maxime Lopez.

W grupie J Oestersunds FK sensacyjnie zremisował z Athletikiem Bilbao 2:2. Najpierw błąd popełnił bramkarz gospodarzy, który źle przyjął piłkę, a wykorzystał to doświadczony Artiz Aduriz. Na początku drugiej połowy zaś nie najlepiej spisał się golkiper Basków, który niefortunnie "wypluł" piłkę przed siebie, a na raty wykorzystał to Alhaji Gero. W 64. minucie Curtis Edwards niespodziewanie wyprowadził Szwedów na prowadzenie, ale przed końcem Basków uratował Inaki Williams. W drugim starciu Zorya Ługańsk pokonała Herthę Berlin 2:1. Gole zdobywali Silas, Davie Selke i Oleksandr Svatok.

W ramach grupy K Nicea poległa u siebie z Lazio Rzym 1:3. Mecz zaczął się lepiej dla Francuzów, bo na prowadzenie wyprowadził ich Mario Balotelli. Dalej było już tylko źle, bo strzelali jedynie goście, a mianowicie Felipe Caicedo i Sergej Milinkovic-Savic (dwie). W drugim spotkaniu Zulte-Waregem zremisowało 1:1 z Vitesse po trafieniach Guram Kashia i Thomas Bruns.

W grupie L z kolei Sociedad rozgromiło Vardar Skopje 6:0. Wszystko zaczęło się W 12. minucie, gdy po rożnym piłkę przedłużył w polu karnym Xabi Prieto, a wykorzystał to Mikel Oyarzabal - najskuteczniejszy zawodnik w barwach Basków w tym sezonie. Kolejne gole strzelali kolejno Willian Jose (cztery) i Alberto De la Bella. W Sankt Petersburgu zaś, gdzie Zenit podejmował Rosenborg, mecz "wygrał" Rosjanom również jeden człowiek - Emiliano Rigoni, który zdobył trzy bramki. Honor Rosenborga uratował w 88. minucie Paal Andre Helland.

Grali również pogromcy Legii Warszawa. W grupie A piłkarze FK Astana rozgromili Maccabi Tel Awiw 4:0, a po dwie bramki zdobyli Patrick Twumasi i Junior Kabananga. W drugim spotkaniu tej grupy Villarreal zremisował ze Slavią Praga 2:2. W grupie F Sheriff Tyraspol zremisował z Lokomotiwem Moskwa 1:1. Na gola Antona Miranczuka dla gości odpowiedział Ziguy Badibanga.