ME w kolarstwie torowym: Banaszek wygrał wyścig punktowy

Alan Banaszek zdobył na torze kolarskim w Berlinie złoty medal mistrzostw Europy w wyścigu punktowym. Zwyciężył zdecydowanie, wyprzedzając Duńczyka Niklasa Larsena oraz Niemca Maximiliana Beyera.

19-letni kolarz (20. urodziny będzie obchodzić 30 października) wygrał pięć z 16 punktowanych finiszów i był w grupie siedmiu zawodników, którzy nadrobili okrążenie nad resztą stawki. Kropkę nad "i" postawił 10 okrążeń przed zakończeniem rywalizacji, zajmując na przedostatnim punktowanym finiszu drugie miejsce.

Ostatecznie Banaszek zdobył 49 punktów, broniący tytułu Larsen - 44, a Beyer - 34.

"Alan był zdecydowanie najsilniejszym kolarzem. Od początku kontrolował sytuację na torze. Wygrał dwa pierwsze finisze, a potem miał tak dużą przewagę, że zaczęliśmy fetować jego zwycięstwo na pięć okrążeń przed końcem, wiedząc, że do zdobycia zostało tylko 10 punktów, a on jest już w strefie ochronnej i nawet defekt nie odbierze mu złotego medalu" - powiedział PAP trener Jacek Kasprzak.

Banaszek jest bratankiem prezesa PZKol Dariusza Banaszka. Ściga się na co dzień w grupie CCC Sprandi Polkowice. W 2015 roku w estońskim Tartu został mistrzem Europy juniorów w wyścigu szosowym ze startu wspólnego. W tym sezonie odniósł pięć zwycięstw, m.in. w Memoriale Henryka Łasaka, Memoriale Grundmanna i Wizowskiego oraz w Grand Prix wyspy Rodos. Debiutował też w Tour de Pologne, zajmując na etapie do Zabrza dziewiąte miejsce.

Medal Banaszka jest trzecim dla polskiej ekipy w stolicy Niemiec. W czwartek brąz zdobyła drużyna kobiet w wyścigu na 4 km na dochodzenie (Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj), a w piątek Kaczkowska wywalczyła srebro w wyścigu indywidualnym na 3 km na dochodzenie.