Ajax Amsterdam górą w De Klassieker! Klęska Feyenoordu Rotterdam

Ajax Amsterdam rozbił na wyjeździe Feyenoord Rotterdam 4:1 w szlagierze 9. kolejki Eredivisie! Trzy z czterech goli dla gości strzelili rezerwowi. Był to 123. De Klassieker w historii Eredivisie.

Piłkarze Feyenoordu Rotterdam i Ajaksu Amsterdam gonią prowadzący w tabeli PSV Eindhoven, który przed niedzielnym meczem miał pięć punktów przewagi nad wspomnianą dwójką. - Klasyk to zawsze mecz sezonu. Niezależnie od miejsca, które obie drużyny zajmują w tabeli - mówił przed pierwszym gwizdkiem sędziego trener gospodarzy Giovanni van Bronckhorst.

W pierwszej połowie nie było zbyt wielu sytuacji bramkowych. Najbliżej pokonania bramkarza był Nicolai Jorgensen. W 39. minucie po rzucie wolnym wykonywanym przez Jensa Toornstrę dołożył nogę, jednak świetnym refleksem popisał się Andre Onana.

Dużo ciekawsza była druga część spotkania. Przede wszystkim kibice na De Kuip w końcu doczekali się goli. Wynik pewnym strzałem z kilku metrów otworzył Klaas-Jan Huntelaar, wykorzystując podanie Davida Neresa w pole karne.

Kilka minut później gospodarze mieli kapitalną okazję, by doprowadzić do wyrównania. Matthijs De Ligt sfaulował szarżującego w polu karnym rywala i sędzia Danny Makkelie wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł Jorgensen i... zmarnował karnego! Znów błysnął Onana, który doskonale wyczuł snajpera Feyenoordu Rotterdam i obronił jego strzał.

Sto dwadzieścia sekund później Jorgensen częściowo się zrehabilitował, wypracowując gola. Fatalny błąd popełnił w tej sytuacji De Ligt, który źle przyjął piłkę po podaniu od bramkarza. Jorgensen zagrał do Jensa Toornstry i ten nie dał żadnych szans Onanie.

Jak się okazało, to nie był koniec emocji. W 72. minucie po stracie Karima El Ahmadiego goście zadali kolejny cios. Neres zagrał z lewej strony pola karnego do nadbiegającego Kaspera Dolberga, który skierował piłkę do siatki.

Końcówka przyniosła kolejne dwa trafienia piłkarzy z Amsterdamu. W 89. minucie swoją bramkę zdobył inny rezerwowy Siem de Jong, natomiast trzecią asystę w tym meczu zapisał Neres. W tym momencie część kibiców zaczęła opuszczać De Kuip... Być może nie widzieli więc czwartego gola, którego autorem był Dolberg.

Feyenoord Rotterdam – Ajax Amsterdam 1:4 (0:0)

Bramki: Toornstra 58 – Huntelaar 50, Dolberg 72, 90, De Jong 89

Feyenoord Rotterdam: Brad Jones – Sofyan Amrabat, Kevin Diks (79. Michiel Kramer), Jerry St. Juste, Ridgeciano Haps – Jens Toornstra, Karim El Ahmadi, Tonny Vilhena – Steven Berghuis, Nicolai Jorgensen, Jean-Paul Boetius (57. Sam Larsson)

Ajax Amsterdam: Andre Onana – Joel Veltman, Matthijs De Ligt, Maximilian Wober, Nick Viergever – Donny van de Beek (85. Siem de Jong), Lasse Schone, Hakim Ziyech – David Neres, Klaas-Jan Huntelaar (65. Kasper Dolberg), Amin Younes (79. Justin Kluivert)