GP Meksyku: 50. pole position Vettela

Moto

Niemiec Sebastian Vettel z zespołu Ferrari wygrał kwalifikacje przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Meksyku, 18. z 20 rund mistrzostw świata Formuły 1. Drugi czas uzyskał Holender Max Verstappen z Red Bulla, a trzeci Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes).

Vettel po raz 50. w karierze wywalczył pole position. Niemiec przejechał jedno okrążenie toru w czasie 1.16,488, co jest nieoficjalnym nowym rekordem obiektu.

Verstappen był wolniejszy o 0,086 s, a Hamilton o 0,446 s. Czwarty rezultat miał Fin Valtteri Bottas (Mercedes) - strata 0,470 s, piąty jego rodak Kimi Raikkonen (Ferrari) - strata 0,750 s, a szósty niespodziewanie Francuz Esteban Ocon (Force India) - strata 0,949 s.

Kierowcy McLarena Belg Stoffel Vandoorne i Hiszpan Fernando Alonso uplasowali się na 13. i 14. pozycji, ale do wyścigu wystartują z przedostatniej i ostatniej linii startowej, gdyż otrzymali kary za wymianę silników w bolidach.

Niedzielny wyścig może już na dwie rundy przed końcem cyklu wyjaśnić sprawę tytułu. Hamilton ma 66 pkt przewagi nad Vettelem i nawet przy zwycięstwie Niemca, wystarczy mu zająć piąte miejsce premiowane 10 pkt. Tyle Brytyjczyk potrzebuje do zapewnienia sobie czwartego tytułu mistrza świata F1.