Maraton we Frankfurcie: Szost siódmy, Shegumo czternasty

Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) wynikiem 2:10.09 zajął siódme miejsce w 36. Maratonie Frankfurckim. Na 14. pozycji uplasował się wicemistrz Europy z 2014 roku Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) - 2:15.24. Zwyciężył Etiopczyk Shure Kitata Tola – 2:05.50.

W gronie kobiet triumfowała utytułowana Kenijka, 34-letnia Vivian Cheruiyot. Zdobywczyni czterech medali olimpijskich oraz pięciu mistrzostw świata na dystansach 5000 i 10 000 m w swoim drugim w karierze maratonie poprawiła rekord życiowy z 2:23.50 na 2:23.35. W 1999 roku stanęła na podium w... Bydgoszczy, zajmując trzecie miejsce w mistrzostwach globu juniorów młodszych w biegu na 3000 m.

Pochodzący z Krynicy-Zdroju niespełna 36-letni Henryk Szost, rekordzista kraju na dystansie 42 km 195 m (2:07.39 w 2012 roku), uzyskał w niedzielę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych we Frankfurcie, przy silnym wietrze, najlepszy w tym sezonie w Polsce rezultat - 2:10.09. Za nim na tej liście są: zwycięzca wrześniowego PZU Maratonu Warszawskiego Błażej Brzeziński (WKS Śląsk Wrocław) – 2:11.27, Shegumo - 2:12.33 w Duesseldorfie i Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) - 2:12.38 w wiosennym Orlen Warsaw Marathon.

21-letni Tola czasem 2:05.50 o minutę i 38 sekund poprawił ustanowiony w kwietniu w Rzymie rekord życiowy (2:07.28), wyprzedzając rodaków Kelkile Gezahegn Woldaregaya – 2:06.56 (rekord życiowy) i Getu Feleke Zegeye – 2:07.46. Ubiegłoroczny triumfator tego biegu Kenijczyk Mark Korir był dopiero dziesiąty - 2:12.37.

Maraton ukończyło 14 513 osób ze 108 krajów.